„Wspólnota ze Zranionymi”. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Episkopat Polski ustanowił w 2016 roki I piątek Wielkiego Postu dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich • Ks. Piotr Odziemczyk, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej podkreśla, że w pracy z osobami skrzywdzonymi potrzeba wiele empatii • "Bez właściwego podejścia do tych osób może dojść do powtórnego zranienia" - wyjaśnia

Ks. Odziemczyk podkreśla, że ofiary to konkretne osoby, które mają imię i nazwisko, swoją historię, z którą muszą się zmierzyć zarówno one same, jak i ich najbliżsi. – Kiedyś zaufali, teraz jest im trudno to zaufanie odbudować. Stąd prawdziwe jest rozpowszechniane określenie: „zranienie w Kościele” – dodaje.

Duchowny wyjaśnia, że empatia jest podstawą w pracy z osobami wykorzystanymi seksualnie. – Bez empatii, bez właściwego podejścia do tych osób, może dojść do powtórnego zranienia – mówi.

Często – jak mówi – osoby wykorzystane są oczerniane, podważa się ich wiarygodność. – Stawia się je w złym świetle, wyciągając ich karty z przeszłości i podsumowując, skoro pochodzi z rodziny patologicznej to na pewno jest niewiarygodny – podkreśla ks. Odziemczyk.

Tegoroczny dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego jest obchodzony pod hasłem “Wspólnota ze zranionymi”.

W parafiach zostaną odprawione nabożeństwa wynagradzające za grzech wykorzystania seksualnego. O godz. 18:00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Michał Janocha poprowadzi Drogę Krzyżową w intencji osób skrzywdzonych.

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała strona internetowa, na której znajdują się materiały duszpasterskie, a wśród nich m.in. rozważania Drogi Krzyżowej (jedno z nich przygotowane przez osobę skrzywdzoną), modlitwy różańcowej, Apelu Jasnogórskiego.

Znajdują się tam również dane kontaktowe do duszpasterzy osób skrzywdzonych oraz materiały, które mogą pomóc w towarzyszeniu poszkodowanym.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seskualnego małoletnich jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Episkopat Polski ustanowił go w 2016 roku w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.