Wielkopostna inicjatywa „24 godziny dla Pana”

Inicjatywa "24 godziny dla Pana" ma umożliwić przystąpienie do spowiedzi jak największej liczbie wiernych. W tym roku zaplanowano ją na 12 i 13 marca. Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji przygotowała na ten czas specjalne materiały duszpasterskie.

To inicjatywa papieża Franciszka, który chciał, aby stworzono możliwość przystąpienia przy tej okazji do spowiedzi wielu ludziom. „24 godziny dla Pana” to nabożeństwo pokute poprzedzające IV niedzielę Wielkiego Postu, a po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2014 roku. Wówczas papież sam przystąpił do spowiedzi, a później usiadł w konfesjonale. Podobnie było w kolejnych latach.

„On odpuszcza wszystkie twoje winy”

Hasłem tegorocznej inicjatywy są słowa „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji przygotowała specjalne materiały duszpasterskie. W pierwszej części znalazły się teksty, które zachęcają do pogłębionej spowiedzi, ale może je również wykorzystać do podjęcia aktu żalu doskonałego, jeśli w tym czasie skorzystanie z sakramentu pokuty jest niemożliwe.

Drugą część tekstów można wykorzystać w czasie oczekiwania na spowiedź przez wiernych. Są to materiały do modlitwy i medytacji w oparciu o Słowo Boże. Treści te sprawdzą się także w przygotowaniu katechezy na temat sakramentu pojednania.


>>>materiały do pobrania<<<


Jak zorganizować “24 godziny dla Pana”?

Należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę, 13 marca kościół pozostawał otwarty. W tym czasie wierni powinni mieć możliwość skorzystania ze spowiedzi. Dobrze, jeśli równocześnie w kościele odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do Sakramentu Pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

Jeśli z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego. Taki żal powoduje odpuszczenie grzechów powszednich, ale również ciężkich, ale oczywiście w tym przypadku zakłada postanowienie o odbyciu spowiedzi sakramentalnej, kiedy to tylko będzie możliwe.

kh/vaticannews