Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej (aktualizacja)
Msza krzyżma
Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu Eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa. Rano w Wielki Czwartek w katedrach na całym świecie sprawowane są Msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy krzyżma o godz. 10.00, którą będą wraz z nim koncelebrowali księża archidiecezji warszawskiej oraz w niej posługujący (około 300-400 księży). Księża odnowią przyrzeczenia, jakie złożyli w czasie święceń kapłańskich. Metropolita warszawski poświęci również oleje chorych i krzyżmo – używane potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Transmisja online >> https://www.youtube.com/watch?v=y1WHWT6e5BI
Wieczorna Msza św. Wieczerzy Pańskiej – rozpoczynająca Triduum Paschalne – nawiązuje zaś do sakramentu Eucharystii.
Triduum Paschalne w archikatedrze
Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek i Wielka Sobota (aż do Wigilii Paschalnej rozpoczynającej obchody Zmartwychwstania Pańskiego) to dni, w których nie odprawia się Mszy św.
W kolejne dni liturgie w archikatedrze warszawskiej będą odprawiane według planu:
- Wielki Czwartek, 18 kwietnia o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Piotra Jareckiego. Po homilii będzie miał miejsce obrzęd umywania nóg.
- Wielki Piątek, 19 kwietnia o godz. 7.00 rano będzie sprawowana tzw. Ciemna Jutrznia. Psalmami będą modlić się wspólnie metropolita warszawski, biskupi, księża i świeccy.
- Wielki Piątek, godz. 8.00, kościół akademicki św. Anny – kard. Kazimierz Nycz będzie spowiadał wiernych
- Wielki Piątek, o godz. 17.00 Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem i z homilią bp. Michała Janochy
- Wielki Piątek, godz. 20.00 Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwu, które rozpocznie się przy kościele akademickim św. Anny będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wielkopiątkowa droga krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy po raz dwudziesty piąty.
- W tym roku trasa Drogi Krzyżowej będzie prowadziła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, następnie ul. Wierzbową do pl. Piłsudskiego. Następnie ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny.
- Tegoroczne rozważania pt. „Krzyk ciszy” towarzyszące poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej przygotował aktor młodego pokolenia Maciej Musiał i to on będzie je czytał w trakcie nabożeństwa. 23-letni student, którego kariera w świecie show-biznesu dynamicznie się rozwija, podzieli się refleksjami nt. drogi młodego człowieka przez życie, z powstawaniem z upadków, pytaniami o autorytety, o relacje międzyludzkie. Będzie to swoiste przesłanie do młodych ludzi wypowiedziane przez ich rówieśnika. „Życie młodego człowieka jest pełne wydarzeń, różnych „krzyków”, ale pośród nich trzeba szukać prawdziwych wartości” – podkreśla ks. prof. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny, współorganizator Centralnej Drogi Krzyżowej w Warszawie.
- Kilkumetrowy krzyż do kolejnych stacji będą nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym po raz pierwszy skupiająca mężczyzn grupa „Żołnierze Chrystusa”.
- Na zakończenie na Placu Zamkowym słowo pasterskie skieruje metropolita warszawski.
- Wielka Sobota, 20 kwietnia o godz. 7.00: Ciemna Jutrznia w archikatedrze warszawskiej
- Wigilia Paschalna, 20 kwietnia o godz. 20.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczyna obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas tej liturgii w archikatedrze warszawskiej dwóch mężczyzn przyjmie chrzest. Obecni będą także członkowie neokatechumenatu, którzy po wielu latach, na zakończenie formacji w ramach Drogi Neokatechumenalnej, w obecności biskupa uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielnie. W archikatedrze będą 3 spośród 160 takich wspólnot w archidiecezji warszawskiej, w sumie ok. 130 kobiet i mężczyzn, którzy podczas wigilii paschalnej będą ubrani w białe szaty, jakie nowoochrzczeni otrzymują podczas chrztu. Stosunkowo niewiele jest takich wspólnot, które po 20-30-letniej formacji dochodzą do tego ważnego etapu. W tym roku są to wspólnoty z parafii NMP Matki Kościoła na Mokotowie, parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu i kościoła oo. paulinów na Nowym Mieście. Ich formacja na Drodze Neokatechumalna trwała ok. 20-30 lat.
- Na zakończenie liturgii kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję rezurekcyjną na Starym Mieście.
O wyjątkową oprawę tych najważniejszych liturgii w roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zatroszczą się klerycy warszawskiego seminarium duchownego.
21 kwietnia – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
W wielkanocny poranek bp Piotr Jarecki o godz. 6.00 rano poprowadzi procesję rezurekcyjną i odprawi Mszę świętą w parafii św. Józefa Oblubieńca w Ursusie.
Natomiast w archikatedrze warszawskiej o godz. 11.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania – tzw. sumie pontyfikalnej, w czasie której wygłosi homilię.