Wiadomości katechetyczne

Przekazujemy informacje z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

REKOLEKCJE ZAMKNIĘTE DLA KATECHETÓW

W dniach 26-28 luty odbędą się w domu rekolekcyjnym na Bielanach przy ul. Dewajtis 3 rekolekcje zamknięte dla katechetów zgodnie z wszelkimi zasadami sanitarnymi. W związku z obostrzeniami, które nie wykluczają możliwości organizacji rekolekcji, liczba uczestników jest ograniczona  do max 40 osób. Osoby, które ze względu na ograniczony udział w rekolekcjach w tym roku się nie zapisały i nie uczestniczyły są zobowiązane do udziału w dniu skupienia 27 lutego w formie zdalnej w swoim rejonie. Linki do spotkania zostaną odpowiednio wcześniej rozesłane. 

Każdy z uczestników w czasie rekolekcji będzie mieszkał w pokoju jednoosobowym. Proszę o potwierdzenie swojej obecności najpóźniej do 25 lutego wysyłając maila na adres lrprzybylski@mkw.pl. 

SZKOLENIA KATECHETYCZNEobowiązkowe

Szkolenia katechetyczne odbędą się w formie ONLINE na platformie ZOOM dnia 13 lutego 2021 roku (sobota godz. 10.00 – 14.00). Linki do poszczególnych szkoleń zostaną wysłane mailem do katechetów należących do danego rejonu oraz newsletterem. Szkolenie dodatkowe nie jest przewidziane ze względu na uczestnictwo online.

Proszę zapoznać się z instrukcją dotyczącą  instalacji i obsługi programu zoom, a także proszę pamiętać o wpisaniu swojego imienia i nazwiska, dzięki, czemu będziemy mogli zidentyfikować osoby i stworzyć listę osób obecnych na spotkaniu i przygotować zaświadczenia. Logujemy się dnia 13 lutego już od godz 9.30 co pozwoli nam państwa zidentyfikować i dołączyć do spotkania. Samo spotkanie rozpocznie się o godz 10.00.

Ks. Biskup Michał Janocha – „Sztuka w katechezie. Katecheza w sztuce” – rejon 1 i 2kliknij tutaj

Ks. dr Bartłomiej Pergoł – „Aktualne zagadnienia prawne i katechetyczne w przygotowaniu dzieci do sakramentu chrztu, pierwszej komunii świętej i bierzmowania” – rejon 3 i 7kliknij tutaj

Civitas Christiana – „Stefan Kardynał Wyszyński – współczesnym doradcą życia personalnego” – rejon 6 i 8kliknij tutaj

W związku z tym, że jedno ze szkoleń ma charakter warsztatowy nie odbędzie się w formie zdalnej. Proszę, aby katecheci z rejonów 4 i 5 uczestniczyli w jednym z wybranych szkoleń z wyjątkiem szkolenia „Sztuka w katechezie. Katecheza w sztuce” ponieważ w przyszłym roku jest ono przewidziane do zrealizowania w waszych rejonach. Ponadto proszę logować się na szkolenia, które są przewidziane dla katechetów pracujących lub mieszkających w danym rejonie.

 

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

W związku z sytuacją pandemiczną niemożliwe jest zorganizowanie pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę w najbliższym czasie. Wiele wskazuje na to, że do końca roku szkolnego nie będzie możliwości zorganizowania naszej tradycyjnej archidiecezjalnej pielgrzymki. 8 marca 2021 w kaplicy Cudownego obrazu w Częstochowie delegacja księży wizytatorów wraz z ks. Dyrektorem WDDiM odprawi Mszę Świętą w intencji młodzieży maturalnej przygotowującej się do egzaminu oraz wchodzącej w dorosłe życie. Ufamy, że na jesieni tego roku będziemy już mogli się spotkać w Częstochowie wszyscy razem.

 

DZIEŃ SKUPIENIA DLA KATECHETÓW

Dnia 27 lutego 2021r. w godz. 10.00-14.00 odbędzie się Skupienie wielkopostne dla wszystkich katechetów. Z racji na ograniczenia pandemiczne skupienie zostanie przeprowadzone w formie ONLINE na platformie ZOOM. Linki do katechetów z poszczególnych rejonów, zostaną wysłane mailem oraz newsletterem.

 

XXXI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ 2020/2021. 

Dnia 3 marca 2021r. odbędzie się 2 etap (diecezjalny) Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: „KIM JESTEM? CHRZEŚCIJAŃSKIE SPOJRZENIE NA CZŁOWIEKA”. Szczegółowe informacje co do formy i godziny spotkania zostaną zamieszczone w kolejnych informacjach.

 

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży

W związku ze zbliżającym się okresem Wielkiego Postu i organizacją rekolekcji dla dzieci i młodzieży w parafiach, a także mając na uwadze nadal obowiązujące obostrzenia pandemiczne dotyczące funkcjonowania szkół oraz dozwolonej liczby osób w kościele Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przygotowuje propozycję rekolekcji w formie ONLINE. Rekolekcje będą obejmowały następujące etapy edukacyjne:

 

1 grupa – klasy 1-4 SP (siostry Salezjanki)

2 grupa – klasy 5-6 SP (ks. Marcin Żurek)

3 grupa – klasy 7-8 SP – (ks. Jakub Pytlakowski, ks. Grzegorz Pakowski)

4 grupa – szkoły ponadpodstawowe (Liceum, Technikum) – (ks. Kamil Falkowski)

5 grupa – studenci – (ks. Artur Pająk).

 

Linki do przygotowanych materiałów video, trwających 30-35 min na każdy dzień rekolekcyjny (3 dni rekolekcji) zostaną opublikowane na stronie Archidiecezji
oraz wysłane newsletterem do katechetów oraz księży na początku marca. 

Jednocześnie prosimy, aby w kościołach, które zgodnie z obowiązującym prawem mogą pomieścić większą liczbę osób, przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych
i w porozumieniu z dyrekcją szkół tam, gdzie zajęcia odbywają się stacjonarnie,
o ile to tylko możliwe, organizować rekolekcje w formie zwyczajnej. 

 

Alternatywną propozycją są rekolekcje organizowane również w formie online
przez fundację „Wypłyń na głębię”.

Fundacja (znana między innymi z programu wsparcia katechetów “Katecheza 2.0”) przygotowuje interaktywne wydarzenie on-line będące alternatywną formą rekolekcji na czas “lockdownu” i nauczania zdalnego. Rekolekcje odbędą się w dniach 22-24 marca w formie zdalnej. Katechetom i duchownym zostaną udostępnione specjalne, interaktywne filmy oraz materiały dydaktyczne, które będą mogli udostępnić uczniom. Materiały w angażujący sposób przygotowują młodzież do Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.

Wydarzenie odbędzie się na platformie www.katechezadwazero.pl w ramach programu “Katecheza 2.0”, który od maja zeszłego roku oferuje darmowe, regularne wsparcie polskich katechetom, duchownym, wychowawcom i rodzicom w nauczaniu religii.

Na udział w “Wielkopostnych Rekolekcjach On-line z Katechezą 2.0” można się zapisać na stronie www.katechezadwazero.pl/rekolekcje2021

Pierwsze szczegóły na temat  “Rekolekcji Wielkopostne On-line z Katechezą 2.0” znajdują się poniżej:

 

  • Skierowane są do uczniów w wieku od 13 do 19 lat

Forma i treść będzie dostosowana do młodzieży szkolnej;

  • Odbędą się zdalnie w dniach 22-24 marca 2021 r.

Rekolekcje będą przebiegać w całości on-line w marcu 2021 za pośrednictwem naszego serwisu;

  • Wystąpi m. in. ks. Jakub Bartczak

Pierwszym prelegentem jest wspaniały kapłan i raper – Ks. Jakub Bartczak (zobacz jeden z wielu teledysków);

  • Nagrania wideo na potrzeby rekolekcji w Ziemi Świętej!

Obecnie Izrael jest miejscem niedostępnym dla pielgrzymów i turystów. Rekolekcje online w łączności z Ziemią Świętą będą szczególnie atrakcyjne dla młodzieży, ukazując miejsca w których dokonywały się kluczowe wydarzenia w historii Zbawienia.

 

O szczegółach wydarzenia autorzy informują na bieżąco za pomocą newslettera do którego można zapisać się klikając w link: http://bit.ly/fwng-newsletter lub na stronie www.katechezadwazero.pl.

Można zgłosić wstępną chęć udziału swojej szkoły, klasy lub parafii na stronie www.katechezadwazero.pl/rekolekcje2021.

“Zachęcamy również do zapisania się do naszego newslettera oraz założenia konta
w naszym serwisie katechezadwazero.pl aby korzystać z materiałów dydaktycznych służących nauczaniu religii w szkołach.” – mówią twórcy programu.

 

Rekolekcje wielkopostne w TVP3

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, przygotowała cykl spotkań rekolekcyjnych na Wielki Post, które emitowane będą w TVP3 dla trzech grup wiekowych: dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Rekolekcje będą emitowane w następujących terminach i porach:

1) Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca o godz. 9.30. Poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

2) Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca o godz. 12.30. Cykl trzech spotkań opartych na czytaniach Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban”- Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.   

3) Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca o godz. 20.30. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, cykl spotkań dla dorosłych poprowadzi znany biblista i rekolekcjonista, ks. Wojciech Węgrzyniak.
Każda seria rekolekcji (dzieci, młodzież, dorośli) odbędzie się  w cyklu trzech 23 minutowych odcinków. Rekolekcje będą również dostępne na VOD oraz w mediach społecznościowych. W odpowiednim czasie prześlemy linki.