Wiadomości katechetyczne

Przekazujemy informacje z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Zapraszamy nauczycieli religii, pracujących w szkołach Archidiecezji Warszawskiej, do udziału w konkursie, na scenariusz lekcji, której tematem będzie: „Rola Kościoła Katolickiego w historii Polski od 1945 roku do dzisiaj„. Prace można przesyłać do 18 czerwca.

Organizatorem konkursu jest Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a jego koordynatorami: Ks. Wizytator Marcin Klotz  oraz doradcy metodyczni Zofia Zawadzka i Beata Zielińska.

Celem konkursu jest poznanie wydarzeń związanych z rolą Kościoła Katolickiego w historii naszej Ojczyzny, przybliżenie i propagowanie roli Kościoła Katolickiego w historii Polski – okres od 1945 roku do dzisiaj, oraz inspirowanie nauczycieli do tworzenia i dzielenia się własnym dorobkiem katechetycznym.

Konkurs potrwa do 18 czerwca, a jego wyniki zostaną zamieszczone w serwisie dla katechetów do 30 czerwca. Prace zostaną nagrodzone i przekazane do realizacji podczas odprawy katechetycznej przed
rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

Kryteria oceniania prac konkursowych:

 • Zgodność z tematem
 • Zgodność scenariusza z wymaganiami edukacyjnymi dla poszczególnych etapów
  nauczania / Szkoła Podstawowa kl.1- 4 i 5-8; Szkoła Ponadpodstawowa /
 • Zapis scenariusza wg załączonego schematu / zał. nr 1/
 • Innowacyjność w doborze pomocy dydaktycznych /z zachowaniem przepisów prawa /
 • Nauczyciele korzystają z dowolnych materiałów
 • Praca ma być podpisana
 • Prace maja być dostarczone jako Plik PDF na adres: zofia.zawadzka@mscdn.edu.pl
 • Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zgoda na bezpłatną publikację przysłanego scenariusza przez Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

SCHEMAT KONSPEKTU  / zał. nr 1/
1. Cele lekcji– wymagania ogólne
2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe
3. Pojęcia, postaci
4. Wartości
5. Schemat lekcji
6. Propozycja realizacji

 • Wprowadzenie
 • Rozwinięcie tematu
 • Zakończenie
 • Notatka
 • Korelacja z edukacją szkolną

Pomoce do opracowania tematu  /z dn. 05.05.2021r./:

 

 

PARAFIADA 2021

KONKURS ONLINE –  II EDYCJA

7 – 30 maja 2021 r.

Drodzy Księża, Siostry, Katecheci i Uczniowie!

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje po raz drugi Biblijny Konkurs online. Z powodu trwających obostrzeń pandemicznych nie może odbyć się Parafiada na stadionie „Znicz” w Pruszkowie, kontynuujemy zatem Konkurs Biblijny na platformie Strażnicy Słowa, który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem.

Aby wziąć w nim udział wystarczy, by katecheta wypełnił formularz zgłoszeniowy, jednocześnie informując swoich uczniów o konkurencjach, w których mogą wystartować. Następnie uczeń zakłada konto na stronie straznicyslowa.pl i przystępuje do pracy. Zgłoszenia przyjmujemy od 7 do 22 maja, ale im wcześniej dana parafia prześle zgłoszenie, tym dzieci będą miały więcej czasu na wykonanie zadań.  Konkurs rozpoczniemy 10 maja i potrwa do 30 maja 2021 r.

Główną konkurencją będzie czytanie Ewangelii i rozwiązywanie punktowanych quizów. Przewidujemy nagrody dla najlepszych zawodników jak i dla zespołów z najlepszą średnią punktową. Dodatkowo będziemy szukać dzieci, które poradzą sobie z budowaniem kościołów w grze Minecraft lub z klocków Lego. W ramach parafiady organizujemy także konkurs na filmik, zachęcający do czytania Słowa Bożego, bądź przedstawiający sylwetkę Kard. Stefana Wyszyńskiego jako świadka Chrystusowej Ewangelii. Wszystkie szczegóły opublikujemy w dniu rozpoczęcia konkursu na stronie straznicyslowa.pl.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! 

PS. Dla najaktywniejszych katechetów również przewidujemy niespodzianki 🙂

Pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres: word.keepers1@gmail.com

Hiperłącze do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/wULrV4Zu1Z51qKgc6 

Hiperłącze  do miejsca, gdzie uczniowie mogą zakładać konta: https://straznicyslowa.pl/zarejestruj-sie/

KONKURS BAN „Biblijna Akademia Najmłodszych”

Zbliża się finał konkursu BAN organizowanego w parafiach naszej Archidiecezji. Przypominamy, że imiona i nazwiska 3 najlepszych uczestników konkursu należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 maja 2021 roku do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży na adres Lrprzybylski@mkw.pl. Po tym terminie nie będą przyjmowane żadne zgłoszenia. W sobotę 22 maja 2021 roku odbędzie się finał konkursu w formie online na platformie teams. Więcej informacji dotyczących organizacji finału podamy w późniejszym terminie.