Wiadomości katechetyczne

Przekazujemy informacje z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Projekt edukacyjno-wychowawczy „Savoir-vivre dla dzieci” autorstwa Ks. Janusza Stańczuka

 Projekt edukacyjno-wychowawczy „Savoir-vivre dla dzieci stanowi inicjatywę literacką i medialną poświęconą propagowaniu idei dobrego wychowania wśród dzieci i młodzieży, a pośrednio także wśród osób dorosłych.

W skład projektu weszły do tej pory następujące elementy wydawnicze:

  1. Od 2005 r. w miesięczniku dla dzieci „Anioł Stróż” ukazuje się dział poświęcony idei dobrego wychowania. Od 2018 r. ma on charakter mini plakatu wraz z małym poradnikiem.
  2. W 2016 r. ukazała się bestsellerowa książka „Savoire-vivre dla dzieci. Poradnik o dobrym wychowaniu” (liczba stron: 228). Książka uzyskała pozytywną rekomendację ze strony Dyrektora Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  3. W 2018 r. ukazała się gra edukacyjna dla najmłodszych dzieci „Savoir-Vivre. Memory i Piotruś”
  4. W 2019 r. ukazała się książka „Jak zostać dżentelmenem w 30 dni” (liczba stron: 192).
  5. W 2021 r. opublikowana została kolejna gra edukacyjna „Savoir-vivre” dla starszych dzieci i młodzieży.
  6. Od 2016 r. istnieje na Facebooku strona „Savoir-vivre dla dzieci i nie tylko”. Strona posiada w tej chwili ponad 8 tys. obserwujących ją użytkowników.

CELE I EFEKTY PROJEKTU

Celem projektu jest popularyzacja elementów dobrego wychowania wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie główne kierunki pedagogiczne podkreślają wartość dobrego wychowania w systemie edukacji dzieci. Nauka dobrych manier prowadzi do socjalizacji człowieka, umożliwia nawiązywanie empatycznych kontaktów, ułatwia znalezienie przyjaciół, pracy itp. Zmniejsza stres związany z przebywaniem w nowym środowisku. Uczy postawy współpracy, wdzięczności, życzliwości. Wiele systemów pedagogicznych w sposób programowy wprowadza elementy dobrego wychowania do swoich propozycji edukacyjnych (szkoły św. Jana de La Salle, szkoły Montessori i inne).

Ewaluacja innowacji pedagogicznych prowadzonych przez nauczycieli realizujących programy dobrego wychowania w przedszkolach i szkołach (opartych również na w/w tytułach) potwierdza pozytywne rezultaty tych zajęć i osiągnięcie zamierzonych celów.

Ponadto Wydawnictwo Sióstr Loretanek poleca inne książki ks. Janusz Stańczuka, które mogą być pomocne w katechezie, w religijnym kształtowaniu dzieci, mogą też stanowić element nagród i podarunków, które wpisują się w chrześcijańską koncepcję wychowania dziecka.  Więcej szczegółów na stronie:

https://sklep.loretanki.pl/kategoria/ksiazki/dla-dzieci/

KONKURS DLA KATECHETÓW

Zapraszamy nauczycieli religii, pracujących w szkołach Archidiecezji Warszawskiej, do udziału w konkursie, na scenariusz lekcji, której tematem będzie: „Rola Kościoła Katolickiego w historii Polski od 1945 roku do dzisiaj„. Prace można przesyłać do 18 czerwca.

Organizatorem konkursu jest Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a jego koordynatorami: Ks. Wizytator Marcin Klotz  oraz doradcy metodyczni Zofia Zawadzka i Beata Zielińska.

Celem konkursu jest poznanie wydarzeń związanych z rolą Kościoła Katolickiego w historii naszej Ojczyzny, przybliżenie i propagowanie roli Kościoła Katolickiego w historii Polski – okres od 1945 roku do dzisiaj, oraz inspirowanie nauczycieli do tworzenia i dzielenia się własnym dorobkiem katechetycznym.

Konkurs potrwa do 18 czerwca, a jego wyniki zostaną zamieszczone w serwisie dla katechetów do 30 czerwca. Prace zostaną nagrodzone i przekazane do realizacji podczas odprawy katechetycznej przed
rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

Kryteria oceniania prac konkursowych:

  • Zgodność z tematem
  • Zgodność scenariusza z wymaganiami edukacyjnymi dla poszczególnych etapów
    nauczania / Szkoła Podstawowa kl.1- 4 i 5-8; Szkoła Ponadpodstawowa /
  • Zapis scenariusza wg załączonego schematu / zał. nr 1/
  • Innowacyjność w doborze pomocy dydaktycznych /z zachowaniem przepisów prawa /
  • Nauczyciele korzystają z dowolnych materiałów
  • Praca ma być podpisana
  • Prace maja być dostarczone jako Plik PDF na adres: zofia.zawadzka@mscdn.edu.pl
  • Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zgoda na bezpłatną publikację przysłanego scenariusza przez Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

SCHEMAT KONSPEKTU  / zał. nr 1/
1. Cele lekcji– wymagania ogólne
2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe
3. Pojęcia, postaci
4. Wartości
5. Schemat lekcji
6. Propozycja realizacji

  • Wprowadzenie
  • Rozwinięcie tematu
  • Zakończenie
  • Notatka
  • Korelacja z edukacją szkolną

Pomoce do opracowania tematu  /z dn. 05.05.2021r./:

 

 

Doradcy metodyczni

Doradcy metodyczni zapraszają wszystkich katechetów kończących staż na kolejny stopień awansu zawodowego na indywidualne bezpłatne konsultacje online:

Awans zawodowy – konsultacje indywidualne

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy w celu ustalenia terminu spotkania.

Katecheci zatrudnieni w placówkach warszawskich- beata.zielinska@wcies.edu.pl

Katecheci zatrudnieni w placówkach mazowieckich- zofia.zawadzka@mscdn.edu.pl

 

PARAFIADA 2021

KONKURS ONLINE –  II EDYCJA

7 – 30 maja 2021 r.

Drodzy Księża, Siostry, Katecheci i Uczniowie!

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje po raz drugi Biblijny Konkurs online. Z powodu trwających obostrzeń pandemicznych nie może odbyć się Parafiada na stadionie „Znicz” w Pruszkowie, kontynuujemy zatem Konkurs Biblijny na platformie Strażnicy Słowa, który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem.

Aby wziąć w nim udział wystarczy, by katecheta wypełnił formularz zgłoszeniowy, jednocześnie informując swoich uczniów o konkurencjach, w których mogą wystartować. Następnie uczeń zakłada konto na stronie straznicyslowa.pl i przystępuje do pracy. Zgłoszenia przyjmujemy od 7 do 22 maja, ale im wcześniej dana parafia prześle zgłoszenie, tym dzieci będą miały więcej czasu na wykonanie zadań.  Konkurs rozpoczniemy 10 maja i potrwa do 30 maja 2021 r.

Główną konkurencją będzie czytanie Ewangelii i rozwiązywanie punktowanych quizów. Przewidujemy nagrody dla najlepszych zawodników jak i dla zespołów z najlepszą średnią punktową. Dodatkowo będziemy szukać dzieci, które poradzą sobie z budowaniem kościołów w grze Minecraft lub z klocków Lego. W ramach parafiady organizujemy także konkurs na filmik, zachęcający do czytania Słowa Bożego, bądź przedstawiający sylwetkę Kard. Stefana Wyszyńskiego jako świadka Chrystusowej Ewangelii. Wszystkie szczegóły opublikujemy w dniu rozpoczęcia konkursu na stronie straznicyslowa.pl.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! 

PS. Dla najaktywniejszych katechetów również przewidujemy niespodzianki 🙂

Pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres: word.keepers1@gmail.com

Hiperłącze do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/wULrV4Zu1Z51qKgc6 

Hiperłącze  do miejsca, gdzie uczniowie mogą zakładać konta: https://straznicyslowa.pl/zarejestruj-sie/

KONKURS BAN „Biblijna Akademia Najmłodszych”

Zbliża się finał konkursu BAN organizowanego w parafiach naszej Archidiecezji. Przypominamy, że imiona i nazwiska 3 najlepszych uczestników konkursu należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 maja 2021 roku do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży na adres Lrprzybylski@mkw.pl. Po tym terminie nie będą przyjmowane żadne zgłoszenia. W sobotę 22 maja 2021 roku odbędzie się finał konkursu w formie online na platformie teams. Więcej informacji dotyczących organizacji finału podamy w późniejszym terminie.

 

ANKIETA

Badanie ma na celu lepsze zrozumienie, w jaki sposób nastolatkowie i młodzi ludzie myślą o nauce i wierze religijnej, zrozumienie zależności między obydwoma wymiarami wiedzy i doświadczenia, a także poziomów zaufania, które inspirują obie propozycje.

Link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9pwCTPFwsA2cf_kom28VBnfmIv0fCXno0GNb1IxzMz4R-8Q/viewform?gxids=7628&fbclid=IwAR2fjC4pj-yYyaz61hL38dJLR6OXBK2Xwh5uOLQE0dEHXC-5m64MVGTVqS0

Ankieta jest jednym z elementów międzynarodowego projektu koordynowanego przez Uniwersytet Antonianum w Rzymie. Zachęcam do wypełniania ankiety.