Wiadomości katechetyczne

Przekazujemy informacje z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

REKOLEKCJE ZAMKNIĘTE DLA KATECHETÓW

W dniach 4-6 czerwca odbędą się w domu rekolekcyjnym na Bielanach przy ul. Dewajtis 3 rekolekcje zamknięte dla katechetów zgodnie z wszelkimi zasadami sanitarnymi.

Osoby, które już się zgłosiły w przyszłym tygodniu otrzymają plan rekolekcji.

Każdy z uczestników w czasie rekolekcji będzie mieszkał w pokoju jednoosobowym. Proszę o potwierdzenie swojej obecności najpóźniej do 28 maja wysyłając maila na adres lrprzybylski@mkw.pl. Osoby, które nie potwierdzą uczestnictwa nie będą mogły wziąć udziału w rekolekcjach. 

Rekolekcje rozpoczynają się od Mszy Świętej 4 czerwca w kaplicy w domu rekolekcyjnym na Bielanach przy ul. Dewajtis 3 o godz. 18.00. Od godz. 16.30 można się kwaterować na recepcji. Proszę o punktualność.  Koszt rekolekcji pozostaje bez zmian – 200 zł. 

 

Projekt edukacyjno-wychowawczy „Savoir-vivre dla dzieci” autorstwa Ks. Janusza Stańczuka

 Projekt edukacyjno-wychowawczy „Savoir-vivre dla dzieci stanowi inicjatywę literacką i medialną poświęconą propagowaniu idei dobrego wychowania wśród dzieci i młodzieży, a pośrednio także wśród osób dorosłych.

W skład projektu weszły do tej pory następujące elementy wydawnicze:

 1. Od 2005 r. w miesięczniku dla dzieci „Anioł Stróż” ukazuje się dział poświęcony idei dobrego wychowania. Od 2018 r. ma on charakter mini plakatu wraz z małym poradnikiem.
 2. W 2016 r. ukazała się bestsellerowa książka „Savoire-vivre dla dzieci. Poradnik o dobrym wychowaniu” (liczba stron: 228). Książka uzyskała pozytywną rekomendację ze strony Dyrektora Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 3. W 2018 r. ukazała się gra edukacyjna dla najmłodszych dzieci „Savoir-Vivre. Memory i Piotruś”
 4. W 2019 r. ukazała się książka „Jak zostać dżentelmenem w 30 dni” (liczba stron: 192).
 5. W 2021 r. opublikowana została kolejna gra edukacyjna „Savoir-vivre” dla starszych dzieci i młodzieży.
 6. Od 2016 r. istnieje na Facebooku strona „Savoir-vivre dla dzieci i nie tylko”. Strona posiada w tej chwili ponad 8 tys. obserwujących ją użytkowników.

CELE I EFEKTY PROJEKTU

Celem projektu jest popularyzacja elementów dobrego wychowania wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie główne kierunki pedagogiczne podkreślają wartość dobrego wychowania w systemie edukacji dzieci. Nauka dobrych manier prowadzi do socjalizacji człowieka, umożliwia nawiązywanie empatycznych kontaktów, ułatwia znalezienie przyjaciół, pracy itp. Zmniejsza stres związany z przebywaniem w nowym środowisku. Uczy postawy współpracy, wdzięczności, życzliwości. Wiele systemów pedagogicznych w sposób programowy wprowadza elementy dobrego wychowania do swoich propozycji edukacyjnych (szkoły św. Jana de La Salle, szkoły Montessori i inne).

Ewaluacja innowacji pedagogicznych prowadzonych przez nauczycieli realizujących programy dobrego wychowania w przedszkolach i szkołach (opartych również na w/w tytułach) potwierdza pozytywne rezultaty tych zajęć i osiągnięcie zamierzonych celów.

Ponadto Wydawnictwo Sióstr Loretanek poleca inne książki ks. Janusz Stańczuka, które mogą być pomocne w katechezie, w religijnym kształtowaniu dzieci, mogą też stanowić element nagród i podarunków, które wpisują się w chrześcijańską koncepcję wychowania dziecka.  Więcej szczegółów na stronie:

https://sklep.loretanki.pl/kategoria/ksiazki/dla-dzieci/

KONKURS DLA KATECHETÓW

Zapraszamy nauczycieli religii, pracujących w szkołach Archidiecezji Warszawskiej, do udziału w konkursie, na scenariusz lekcji, której tematem będzie: „Rola Kościoła Katolickiego w historii Polski od 1945 roku do dzisiaj„. Prace można przesyłać do 18 czerwca.

Organizatorem konkursu jest Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a jego koordynatorami: Ks. Wizytator Marcin Klotz  oraz doradcy metodyczni Zofia Zawadzka i Beata Zielińska.

Celem konkursu jest poznanie wydarzeń związanych z rolą Kościoła Katolickiego w historii naszej Ojczyzny, przybliżenie i propagowanie roli Kościoła Katolickiego w historii Polski – okres od 1945 roku do dzisiaj, oraz inspirowanie nauczycieli do tworzenia i dzielenia się własnym dorobkiem katechetycznym.

Konkurs potrwa do 18 czerwca, a jego wyniki zostaną zamieszczone w serwisie dla katechetów do 30 czerwca. Prace zostaną nagrodzone i przekazane do realizacji podczas odprawy katechetycznej przed
rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

Kryteria oceniania prac konkursowych:

 • Zgodność z tematem
 • Zgodność scenariusza z wymaganiami edukacyjnymi dla poszczególnych etapów
  nauczania / Szkoła Podstawowa kl.1- 4 i 5-8; Szkoła Ponadpodstawowa /
 • Zapis scenariusza wg załączonego schematu / zał. nr 1/
 • Innowacyjność w doborze pomocy dydaktycznych /z zachowaniem przepisów prawa /
 • Nauczyciele korzystają z dowolnych materiałów
 • Praca ma być podpisana
 • Prace maja być dostarczone jako Plik PDF na adres: zofia.zawadzka@mscdn.edu.pl
 • Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zgoda na bezpłatną publikację przysłanego scenariusza przez Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

SCHEMAT KONSPEKTU  / zał. nr 1/
1. Cele lekcji– wymagania ogólne
2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe
3. Pojęcia, postaci
4. Wartości
5. Schemat lekcji
6. Propozycja realizacji

 • Wprowadzenie
 • Rozwinięcie tematu
 • Zakończenie
 • Notatka
 • Korelacja z edukacją szkolną

Pomoce do opracowania tematu  /z dn. 05.05.2021r./:

 

 

PARAFIADA 2021

KONKURS ONLINE –  II EDYCJA

7 – 30 maja 2021 r.

Drodzy Księża, Siostry, Katecheci i Uczniowie!

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje po raz drugi Biblijny Konkurs online. Z powodu trwających obostrzeń pandemicznych nie może odbyć się Parafiada na stadionie „Znicz” w Pruszkowie, kontynuujemy zatem Konkurs Biblijny na platformie Strażnicy Słowa, który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem.

Aby wziąć w nim udział wystarczy, by katecheta wypełnił formularz zgłoszeniowy, jednocześnie informując swoich uczniów o konkurencjach, w których mogą wystartować. Następnie uczeń zakłada konto na stronie straznicyslowa.pl i przystępuje do pracy. Zgłoszenia przyjmujemy od 7 do 22 maja, ale im wcześniej dana parafia prześle zgłoszenie, tym dzieci będą miały więcej czasu na wykonanie zadań.  Konkurs rozpoczniemy 10 maja i potrwa do 30 maja 2021 r.

Główną konkurencją będzie czytanie Ewangelii i rozwiązywanie punktowanych quizów. Przewidujemy nagrody dla najlepszych zawodników jak i dla zespołów z najlepszą średnią punktową. Dodatkowo będziemy szukać dzieci, które poradzą sobie z budowaniem kościołów w grze Minecraft lub z klocków Lego. W ramach parafiady organizujemy także konkurs na filmik, zachęcający do czytania Słowa Bożego, bądź przedstawiający sylwetkę Kard. Stefana Wyszyńskiego jako świadka Chrystusowej Ewangelii. Wszystkie szczegóły opublikujemy w dniu rozpoczęcia konkursu na stronie straznicyslowa.pl.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! 

PS. Dla najaktywniejszych katechetów również przewidujemy niespodzianki 🙂

Pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres: word.keepers1@gmail.com

Hiperłącze do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/wULrV4Zu1Z51qKgc6 

Hiperłącze  do miejsca, gdzie uczniowie mogą zakładać konta: https://straznicyslowa.pl/zarejestruj-sie/