Pomoce katechetyczne na czas kwarantanny

Informacje Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zachętą MEN do zdalnej pracy z uczniami, Komisja Wychowania Katolickiego KEP przypomina katechetom o możliwości korzystania z portali związanych z podręcznikami do religii.

1. Wydawnictwo Katechetyczne udostępniło na swojej stronie dostęp do podręczników w wersji elektronicznej dla ułatwienia zdalnej pracy w domach. Należy wejść w zakładkę szkoła podstawowa lub liceum wybrać konkretny podręcznik. Są tam udostępnione w tej chwili całe podręczniki.

Zachęcam także to skorzystania z innych propozycji:

2. Katecheza Natana– materiały i pomysły dla uczniów na trudne czasy

3. Centrum Edukacji Katechetycznej zawiera liczne opracowania tematów religijnych, które można wykorzystać do pracy on-line lub przesłać uczniom do opracowania.

4. E-katecheza.pl – proponuje katechetom min. pracę zdalną z uczniem: PRACA ZDALNA – WYKORZYSTAJ NASZĄ LISTĘ NARZĘDZI ON-LINE.

5. strona z różnego rodzaju zadaniami, ćwiczeniami i prezentacjami > tutaj

6. Deogratias et consortes – grupa na Facebooku (trzeba się do niej zalogować, przyjęcia na bieżąco) wiele udostępnianych, ciekawych pomysłów na lekcje religii

Katecheza z pomysłem – profil na Facebooku katecheza z pomysłem (bardzo dużo ciekawych pomysłów)

Katecheza bez granic – celem projektu jest odpowiedź na kluczowe pytania związane z wiarą. Kolejne odcinki w soboty o 21.

Katecheza 2-0 – sporo ciekawych materiałów zdalnych

iKatecheza – Forum wymiany myśli i doświadczeń na temat wykorzystania TIK w edukacji

Portal z różnego rodzaju zadaniami ćwiczeniami na lekcje religii i nie tylko > tutaj

Katecheza 2.0 – scenariusze lekcji i spotkania z młodzieżą

Filmoteka promyczka – różne ciekawe filmy o treści religijnej – można dostosować coś do aktualnych swoich potrzeb.

ks. Łukasz Wieczorek tematyczne lekcje dla uczniów

7. „Bliżej świętego”– to licząca dwadzieścia odcinków seria 10-minutowych filmów produkcji religia.tv. Składają się na nie pełne ciepła i humoru wspomnienia znajomych, przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły z czasów krakowskich.

8. Dziennik Dobrych Wiadomości – to cykl 12 filmów, które przedstawiają sylwetki różnych ludzi. Ukazują ich trudy i radości dnia codziennego.

9. Proponuje również inne portale o tematyce katechetycznej i religijnej do wykorzystania w pracy zdalnej z dziećmi i młodzieżą.

Na niektóre trzeba się bezpłatnie zalogować. Można wysłać prezentacje, filmy, skorzystać z materiałów, zadać pytania i zadania:

10. Polecamy również materiały z YouTube:

Dla młodzieży:

Dla dzieci: