Warszawa wspomina bł. Władysława
W liturgii wspominany jest 25 września, ale to w niedzielę 27 września w kościele, któremu patronuje na Natolinie zostanie odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy.
Władysław przyszedł na świat w Gielniowie około 1440 r. Po ukończeniu szkoły parafialnej w rodzinnej miejscowości kontynuował naukę w Krakowie. Następnie wstąpił do zakonu bernardynów, zasłynął jako wybitny kaznodzieja, człowiek o wielkiej duchowości i twórca pieśni religijnych. Jako pierwszy pisał pieśni sakralne w języku polskim dlatego uważany jest za jednego z twórców polskiej literatury. Ułożył Godzinki ku czci Matki Bożej i wiele innych pieśni. W 1504 r. został gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie, gdzie wygłaszał słynne kazania pasyjne. Zmarł 4 maja 1505 r. , otoczony przekonaniem o jego świętości.
Ważnym momentem w rozwoju kultu bł. Władysława było ogłoszenie go patronem Królestwa Polskiego i Litwy. 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił go patronem Warszawy.
Głównym miejscem kultu bł. Władysława z Gielniowa jest kościół akademicki św. Anny, w którym posługiwał ten patron Warszawy. W niedzielę 27 września bp Michał Janocha będzie przewodniczył tam uroczystej Mszy świętej o godz. 21.
Natomiast w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie, również w niedzielę o godz. 12, będzie sprawowana Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Zadarko – biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Podczas tej Mszy świętej małżonkowie świętujący okrągłe jubileusze odnowią swoje przyrzeczenia.
Zwyczajowo też władze Warszawy i Ursynowa złożą kwiaty pod pomnikiem bł. Władysława. Zaplanowano też parafialny festyn i koncerty.