„Tato to ja!” Zapraszamy na Marsz Świętości Życia!
Dla nas życie jest zawsze święte ponieważ jest darem Boga. Każde życie – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. archikatedrze warszawskiej odprawionej przed XIV Marszem Świętości Życia.
Metropolita warszawski podkreślił, iż tylko rodzina dobra, gorliwa i otwarta na kolejne dziecko potrafi obronić życie dziecka poczętego ale i człowieka starego, żeby nie czuł się pozostawiony samemu sobie.
Idąc w marszu nie będziemy zapominać o tym, że tu na ziemi życie jest wartością największą, a Chrystus przedłuża je w swoim zmartwychwstaniu na życie wieczne. Chcemy pokazać, co jest dla nas najważniejsze – tak jak w perspektywie zbawienia jest tym poznanie Jezusa, tak tu na ziemi troska o życie święte. W imię tych wartości dawać świadectwo wszystkim, którzy nas zobaczą – zachęcał uczestników Eucharystii kard. Nycz.
– Do współtworzenia marszu Świętości Życia zaprosiliśmy ojców, także tych skupionych w różnych stowarzyszeniach i wspólnotach. Będą wśród nich m.in. przedstawiciele takich inicjatyw jak Tato.net, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II czy Przymierze Wojowników – poinformowała podczas briefingu Beata Chojnacka z duszpasterstwa rodzin archidiecezji warszawskiej. Zanim marsz wyruszy sprzed Kolumny Zygmunta ojcowie podzielą się swoim doświadczeniem z warszawiakami oczekującymi na rozpoczęcie marszu.
– W takim marszu nie może zabraknąć Rycerzy Kolumba czyli świeckiej organizacji mężczyzn, która skupia już w Polsce 5 tysięcy członków – zaznaczył Jan Grądzki, przedstawiciel delegata stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce. Podkreślił, że „prawdziwy mężczyzna to człowiek wspierający rodzinę”. – Gdyby mężczyźni zawsze stawali przy swoich żonach, dziewczynach czy partnerkach, wspierając ich macierzyństwo, można by było uniknąć wielu tragedii życiowych. Wiele dzieci abortowanych po prostu mogłoby żyć…- stwierdził Grądzki.
Tadeusz Chruszczyk z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II podkreślił znaczenie formacji mężczyzn do odpowiedzialności: za rodzinę, środowisko w jakim żyje i także za Ojczyznę. – Łączyć męskość i świętość – to wielkie zadanie nie tylko dla Rycerzy, ale też dla każdego mężczyzny. Mężczyzna nie tylko uczestniczy w poczęciu, ale musi też uczestniczyć w trosce i kształtowaniu swoich dzieci – zaznaczył.
Jarosław Kumor z „Drogi Odważnych” zwrócił uwagę, iż mężczyznom gotowym do podejmowania różnych akcji, najczęściej brakuje regularności, dlatego 2 lata temu w Warszawie powstał projekt formacyjny dla mężczyzn. – „Droga Odważnych jest narzędziem dla ojców. Odpowiedzialność, regularność, ale też obecność w życiu rodziny. Mężczyzna ma być obecnym! – podkreślił Kumor.
Inną propozycją dla ojców jest inicjatywa Tato.net. – To środowisko, które inspiruje mężczyzn, aby pomagali sobie wzajemnie w byciu lepszymi ojcami – podkreśla jej lider Dariusz Cupiał. Inicjatywa ta służy od 16 lat społeczeństwu i Kościołowi. – Wspieramy obecność ojca w rodzinie, gromadzimy wiedzę i prowadzimy badania nt. znaczenia ojca w życiu dziecka, rodziny i społeczeństwa, prowadzimy też kampanie społeczne, internetowe, organizujemy różne spotkania, warsztaty a ostatnio także ojcowskie kluby – wyliczał Cupiał. Podobnie jak Marsz Świętości Życia nasza inicjatywa jest owocem profetycznej modlitwy Jana Pawła II, aby odrodziło się ludzkie ojcostwo i macierzyństwo. A fenomen inicjatywy Tato.net to budowanie odpowiedzialnego ojcostwa – dodał.
Sama idea marszu związana jest z obchodzonym w Kościele 25 marca Dniem Świętości Życia. – Życie człowieka jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci i to przeświadczenie jest podstawą każdego Marszu Świętości Życia, jaki od 14 lat organizujemy – podkreśliła Chojnacka. Jego trasa wiedzie od Kolumny Zygmunta Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Tam, przed błogosławieństwem, zabierze głos metropolita warszawski.
Znakiem rozpoznawczym marszu jest też akcja „Pielucha dla Malucha”, w ramach której mieszkańcy Warszawy będą zbierać artykuły dla niemowląt. Zostaną one przekazane do prowadzonego przez archidiecezję warszawską Domu Samotnej Matki w Chyliczkach jak również do podobnej placówki prowadzonej przez warszawsko-praską Caritas w Zielonce.
Organizatorami marszu są: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska