„Żydzi i chrześcijanie wobec święta”. Warszawskie obchody XXIII Dnia Judaizmu
Głównym wydarzeniem warszawskich obchodów była debata pt. „Żydzi i chrześcijanie wobec święta” w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. Wzięli w niej udział rabin Stas Wojciechowicz, Stanisław Krajewski, Jan Grosfeld, ks. Grzegorz Michalczyk i ks. Andrzej Tulej.
Kościół w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu już po raz dwudziesty trzeci. Specjalne słowo z tej okazji wystosował przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski, który pełni tę funkcję od czerwca 2016 r. W przesłaniu na XXIII Dzień Judaizmu podkreśla, że dzień ten jest okazją do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego. „W tym roku – jak podkreśla bp Markowski – przypada on w szczególnych okolicznościach, ponieważ zbiega się z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który w latach “1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej”.
Bp Markowski przypomina m.in. wizyty papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Auschwitz, które były czasem modlitwy i oddania hołdu ofiarom oraz “refleksją nad nienawiścią, zniszczeniem i okrucieństwem, jakie niesie za sobą wojna”. „Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści” – przywołuje w przesłaniu na XXIII Dzień Judaizmu słowa Jana Pawła II, który odwiedził Auschwitz w 1979 roku.
Bp Rafał Markowski, jako przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem weźmie także udział w centralnych obchodach XIII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się 16-17 stycznia w Gnieźnie.
Świętowanie i dzień święty to temat wokół którego odbywać się będzie ogólnopolski #DzieńJudaizmu w Kościele katolickim.
Główne obchody – 16-17.01.2020 w Gnieźnie @prymasowska.#BpMarkowski zaprasza! @archwwa https://t.co/cF34fODxSH pic.twitter.com/FWZMp0g1tp— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 3, 2019
awo, kh/archwwa.pl