XIX Dzień Papieski. „Wstańcie, chodźmy!”
Podobnie jak w poprzednich latach, pierwszym akcentem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie Msza św. o godz. 9.00 (tzw. radiowa) w bazylice Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim. W niedzielę, 13 października będzie ją celebrował bp Romuald Kamiński, a tradycyjnie wezmą w niej udział stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest organizatorem Dnia Papieskiego.
Natomiast o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Eucharystii w intencji darczyńców Fundacji. Na godz. 17.00 zaplanowany jest tam koncert galowy, w którym wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko oraz Dariusz Malejonek (wstęp wolny). Transmisję przeprowadzi TVP 1.
Podczas Dnia Papieskiego odbędą się również liczne wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe organizowane przez stypendystów oraz przyjaciół Fundacji. Ostatnim z wydarzeń towarzyszących obchodom XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się 15 października o godz. 10.00 na Zamku Królewskim.
Natomiast w sobotę poprzedzającą XIX Dzień Papieski odbędzie się uroczysta gala w Warszawie, w czasie której zostaną wręczone nagrody Totus Tuus. Wśród nominowanych są: w kategorii „Promocja godności człowieka”: Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, Elżbieta Orzechowska oraz Marika Pik. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: Piotr Pałka. W kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka”: Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia oraz Program Redakcji Katolickiej TVP „Między ziemią a niebem”. W kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II”: Inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pod nazwą „Dni Jana Pawła II”, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio oraz Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”. Przyznana zostanie również Specjalna Nagroda TOTUS TUUS za rok 2019.
Organizatorem Dnia Papieskiego jest od samego początku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Kiedy tworzyliśmy tę Fundację myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież wokół swojej osoby i swojego dzieła sam potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie – zauważył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji. Dodał, że jest ona wyrazem miłości do bliźniego, którą w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła.
Kardynał zwrócił też uwagę, że obchody tegorocznego Dnia Papieskiego wpisują się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny oraz nadchodzącą 100. rocznicę urodzin papieża-Polaka. – Dlatego postarajmy się, aby Dzień Papieski przeżywany był z pełnym zaangażowaniem na poziomie parafii, z pełnym zaangażowaniem miast i wiosek, z pełnym zaangażowaniem w diecezjach i w samej Warszawie – zaznaczył kard. Nycz.
XIX Dzień Papieski – co, gdzie, kiedy?
Sobota, 12 października
- 14.30-15.30, Plac Zamkowy – Happening „Wstańcie, chodźmy!”,
Niedziela, 13 października
- 9.00, bazylika Świętego Krzyża. Msza św. pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, z udziałem stypendystów >>
- 12.00, Świątynia Opatrzności Bożej – Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
- 17.00, Świątynia Opatrzności Bożej – Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Więcej >>
Ponadto: świadectwa stypendystów w warszawskich parafiach, „Miasteczka rodzinne” w parafii św. Andrzeja Boboli i przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie