„W godzinie modlitwy pokutnej, ulituj się nad nami”. Droga krzyżowa w archikatedrze
Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku Dzień modlitwy wynagradzającej i postu jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
W rozważaniach towarzyszących kolejnym stacjom Drogi Krzyżowej w archikatedrze warszawskiej uczestnicy nabożeństwa odnosili cierpienie Jezusa do cierpienia osób pokrzywdzonych. Wysłuchali refleksji prowadzonej przez bp. Markowskiego, który zwrócił m.in. uwagę, iż Weronika, która otarła twarz Jezusowi jest „wyrzutem sumienia w obliczu braku odpowiedniej reakcji i odważnego działania, deficytu współczucia i skutecznej pomocy wobec zadanej bliźniemu krzywdy”. – Niechby się stała wzorem dla wszystkich, do których docierają zgłoszenia o wykorzystaniu seksualnym, szczególnie małoletnich, przez dorosłych, w tym przez osoby duchowne. Niechby na jej odwadze, determinacji i gorliwości wzorowali się ci, którzy mogą i powinni pomóc ofiarom nadużyć w otrzymaniu wsparcia duchowego, psychologicznego i prawnego” – modlił się bp Markowski.
„W tej godzinie modlitwy pokutnej i wynagradzającej przepraszamy Boga i ofiary wykorzystania oraz ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim” – podkreślił biskup i modlił się słowami: „Panie Jezu, przygnieciony krzyżem i postępowaniem tych, którzy zdradzili młodych ludzi, zawiedli zaufanie rodziców i wyrządzili wielką szkodę Twemu Kościołowi, ulituj się nad nami!”.
Droga Krzyżowa zakończyła się w Kaplicy Baryczków, gdzie czczony jest cudowny krucyfiks. Po odmówieniu litanii biskupi a następnie wierni ucałowali relikwie Krzyża świętego przechowywane w archikatedrze warszawskiej.
Warszawa: bp Markowski przewodniczył Drodze Krzyżowej wynagradzającej za wykorzystywanie seksualne
Pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony jest z inicjatywy Episkopatu jako dzień modlitwy i pokuty wynagradzającej za wykorzystywanie małoletnich. W warszawskiej archikatedrze Drodze Krzyżowej przewodniczył bp Rafał Markowski.
W nabożeństwie Drogi Krzyżowej udział wziął również kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Podczas nabożeństwa bp Rafał Markowski odczytał specjalne rozważania, które wprost nawiązywały do grzechów wykorzystywania seksualnego nieletnich, również przez duchownych.
Na początku odczytano fragment Stanowiska KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, opublikowanego 19 listopada 2018 r.: Biskupi proszą, aby „szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (…), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami (…) we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci”.
– Panie Jezu, cierpiący Zbawicielu, przyjmij naszą pokorną modlitwę, w której chcemy Cię przepraszać za grzechy, wynagradzać za rany zadane Twemu kochającemu Sercu i prosić o siły, aby zło dobrem zwyciężać – modlili się zebrani wierni.
W rozważaniu do pierwszej stacji padły słowa: „Niesprawiedliwość potęguje się, jeśli niewinny i młody człowiek nie znajduje należytej oceny sytuacji i pomocy, a sprawca nie tylko nie przyznaje się do winy, ale bywa ochroniony przed słusznym osądem i pozostaje bezkarny”.
Weronikę nazwano wyrzutem sumienia „w obliczu braku odpowiedniej reakcji i odważnego działania, deficytu współczucia i skutecznej pomocy wobec zadanej bliźniemu krzywdy. Niechby się stała wzorem dla wszystkich, do których docierają zgłoszenia o wykorzystaniu seksualnym, szczególnie małoletnich, przez dorosłych, w tym przez osoby duchowne. Niechby na jej odwadze, determinacji i gorliwości wzorowali się ci, którzy mogą i powinni pomóc ofiarom nadużyć w otrzymaniu wsparcia duchowego, psychologicznego i prawnego”.
– Ktokolwiek zadaje gwałt czyjejś godności, na nowo zdziera szaty z Jezusa. Kto krzywdzi i zawstydza brata czy siostrę, w Niego godzi i Jego godnością pomiata – usłyszeli uczestnicy nabożeństwa.
Po Drodze Krzyżowej odmówiono litanię oraz każdy miał możliwość ucałowania relikwii Krzyża świętego.