„Ucieczka grzesznych”. Nabożeństwa majowe także w plenerze przed warszawskimi kapliczkami
W maju kapliczki to naturalne miejsce modlitwy w plenerze. Jak się okazuje także w Warszawie.
– Sama idea wiąże się z próbą odbudowania duchowości miejskiej: w czasie II wojny światowej i powstania, warszawskie kapliczki odgrywały ważną rolę dla mieszkańców, a teraz stały się przede wszystkim elementem folkloru – wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, redaktor „Więzi” i współautorka inicjatywy modlitewnej „Ucieczka grzesznych”, gromadzącej mieszkańców Warszawy na nabożeństwach majowych w przestrzeni miejskiej.
„Ucieczka grzesznych” to nabożeństwa majowe odprawiane przy kapliczkach na podwórkach i ulicach Warszawy. Wspólna modlitwa, w której biorą udział mieszkańcy stolicy, została zapoczątkowana w 2014 r. z inicjatywy członków redakcji „Więzi” i magazynu „Dywiz”.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, inspiracją do rozpoczęcia wspólnej modlitwy na stołecznych ulicach była publikacja albumu Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy, pt. „Kapliczki warszawskie”, prezentującego ponad 200 warszawskich kapliczek, których historia sięga często okresu międzywojennego.
– Chcieliśmy wskrzesić tradycję wspólnych modlitw i sami duchowo na tym zyskać. To także forma integracji ludzi, którzy są wierzący i poszukują. Wspólna modlitwa gromadzi mieszkańców, którzy przyjeżdżają z różnych części miasta. Zdarza się, że dołączają także przechodnie – mówi Kiedio. Jak wyjaśnia, uczestnikami modlitwy są osoby w różnym wieku: od licealistów, aż po osoby starsze.
Hasło organizowanych od 4 lat nabożeństw, wywodzi się z jednego z wezwań z Litanii Loretańskiej, odmawianej przed warszawskimi kapliczkami. Kontynuacją majowej modlitwy są czerwcowe nabożeństwa pod hasłem „Gorejące ognisko”, zaczerpniętym z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe w ramach inicjatywy „Ucieczka grzesznych” odbędzie się w poniedziałek 15 maja, przed kapliczką na skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Jagiellońskiej, w pobliżu stacji metra Stadion Narodowy.
W archidiecezji warszawskiej nabożeństwa majowe przy kapliczkach odprawiane są:
- w ogrodzie przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Modlitwa odbywa się w dni robocze o godz. 16.
- w parafii Św. Trójcy na Solcu. Modlitwa odbywa się co czwartek o godz. 19 za każdym razem w innym miejscu. 4 maja będzie to kapliczka przy al. 3 maja 14, 11 maja przy ul. Solec 30, 18 maja przy ul. Ludnej 11, a 25 maja przy murze straceń przy ul. Solec 61.
- na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Modlitwa odbywa się codziennie o godz. 19 na osiedlu pracowniczym przy stawie, nieopodal al. Wyścigowej. Przy kapliczce przy stawie codziennie o godz. 19 gromadzą się emerytowani i obecni trenerzy, stajenni i dżokeje. Śpiewają Litanię Loretańska i tradycyjne pieśni maryjne. Czasami odmawiają Różaniec. Modlitwa trwa około godziny.
- przy grocie Maryi przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego (ul. Rzymowskiego 35) w dni robocze modlitwy prowadzi kapłan po Mszy św. o godz. 10. W parku przed Szkołą Podstawową nr 191 przy ul. Bokserskiej 30 modlitwy odbywają się w niedziele i środy o godz. 20.
- na terenie całej Warszawy środowisko związane z magazynem „Dywiz” organizuje majówkę raz w tygodniu za każdym razem winnym miejscu. Żeby wiedzieć gdzie i kiedy, trzeba śledzić stronę internetową www.magazyndywiz.pl.
- w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu na rogu ul. Żwirki i Wigury i Racławickiej 13 maj o 17.45.
- w parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu w niedzielę o godz. 19. Miejsce podawane jest na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.
- w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego o godz. 19. W poniedziałek modlitwa odbywa się przy ul. Nugat, we wtorek przy ul. Kokosowej, w środy przy Nowoursynowskiej obok. os. Pawlaczyka i w piątek przy ul. Orszady.
KAI/ „Gość warszawski”