To studia, które kształcą organistów i nauczycieli muzyki. Unikatowy kierunek na Akademii Katolickiej
Edukacja muzyczna z muzyką kościelną to trzyletnie studia licencjackie prowadzone przez Akademię Katolicką w Warszawie, które przygotowują organistów do pracy w Kościele i jednocześnie dają uprawnienia do nauczania muzyki w szkole. – To unikatowe w skali kraju połączenie dwóch specjalności – podkreśla ks. Piotr Markisz, kierownik studiów.
Studenci uczestniczą m.in. w zajęciach z fortepianu czy emisji głosu, prowadzonych przez wybitnych artystów i profesorów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obok wykładów grupowych, ćwiczeń i seminariów uczelnia kładzie szczególny nacisk na zajęcia indywidualne m.in. z dyrygowania.
– Od niedawna mamy też wyjątkowy instrument. To cyfrowe organy, które odzwierciedlają najlepsze instrumenty na świecie. Studenci mogą na nich grać, ćwiczyć – mówi ks. Markisz. Jak wyjaśnia, wirtualne organy to nie „automatyczny organista”, ponieważ „gra na nich prawdziwy, żywy człowiek”.
– Jego „magią” jest możliwość wirtualnego przeniesienia się, swoistej teleportacji do miejsc, gdzie od wieków zachwycają ludzkość znakomite instrumenty piszczałkowe, budowane przez najlepszych budowniczych organów, a możliwość zagrania na nich jest marzeniem niejednego organisty – wyjaśnia ks. Markisz.
Edukacja muzyczna z muzyką kościelną to kierunek studiów odpowiadający potrzebom przyszłych organistów, dyrygentów, śpiewaków chórów oraz animatorów życia muzyczno-liturgicznego i kulturalnego parafii.
– Zapraszamy wszystkich, którzy szukają swojego powołania artystycznego – zachęca ks. Markisz. Studenci bardzo sobie chwalą rodzinną atmosferę i świetnie ułożony plan zajęć – dodaje.
Rekrutacja na ten kierunek potrwa do 10 lipca, a następnie 12, 13 i 14 lipca odbędą się egzaminy wstępne. Szczegóły znajdują się >>>na stronie internetowej Akademii Katolickiej.
kh/archwwa.pl