Tak dla Życia! W niedzielę XII Marsz Świętości Życia przejdzie ulicami Warszawy

Zapraszamy! Pod hasłem "Tak dla Życia" 2 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie już po raz dwunasty Marsz Świętości Życia. Towarzyszy mu akcja "Pielucha dla malucha" a zebrane artykuły niemowlęce wspomogą małych mieszkańców Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

Marsz poprzedzą Msze święte w obu warszawskich katedrach. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela Eucharystii o godz. 11.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a jej uczestnicy na zakończenie będą mogli przyjąć błogosławieństwo indywidualne lub całej rodziny. Dzieci wysłuchają krótkiej katechezy a na zakończenie marszu podziękują rodzicom za dar życia wręczając im przygotowane wcześniej serca.

W tym samym czasie Mszy św. w katedrze św. Floriana na Pradze będzie przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk. Bezpośrednio po niej warszawsko-praska gałąź marszu wyruszy w kierunku Placu Zamkowego. Około godz. 12.40 wszyscy uczestnicy spotkają się przy Kolumnie Zygmunta – tam przewidziane jest wystąpienie metropolity warszawskiego na rozpoczęcie marszu oraz świadectwa rodzin. Trasa marszu prowadzić będzie Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża.

Kard. Nycz zapraszając mieszkańców Warszawy do udziału w XII Marszu Świętości Życia zachęca, by w ten sposób przyczynić się do wielkiej promocji świętości życia. Zwraca też uwagę, że to Jan Paweł II uczył „abyśmy byli zdeterminowani i gotowi bronić każdego życia poczętego i każdego człowieka – wtedy, gdy jest malutkim dzieckiem i gdy jest stary i chory”.

Zdaniem abp. Henryka Hosera XII Marsz Świętości Życia jest wyjątkową okazją, żeby podziękować Bogu za to, że nas obdarzył życiem. – Bóg jest jedynym źródłem życia i to życie nam przekazuje – podkreśla biskup warszawsko-praski i zachęca, by opowiadać się za życiem, także wtedy, gdy coraz bardzie rozpowszechnia się cywilizacja śmierci.

Obrona ludzkiego życia to cel marszu, który będzie nam nieustannie przyświecał. Drugi z celów – to promocja życia, małżeństwa i rodziny, a trzeci – to ewangelizacja – przypomniał podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami ks. Robert Wielądek, diecezjalny duszpasterz rodzin z diecezji warszawsko-praskiej. „Chcemy też, żeby był to czas radości, ukazywania piękna ludzkiego życia i w takim duchu zapraszamy wszystkich do udziału w marszu”.

Na marsz wybiera się wraz z rodziną Adam Ekielski, od 35 lat żyjący w małżeństwie, ojciec siedmiorga dzieci, a wraz z żoną współtwórca szkoły rodzenia „Dom Narodzin” w Łomiankach. Jak mówi: „na marszu jest miejsce dla każdego: dla małżeństw, dla dzieci, młodzieży i dla dziadków, wujków i cioć”.

Jeśli mówimy, „Tak Życiu” to musi to  mieć także wymiar konkretnego działania, dlatego podczas marszu zbierane będą pieluchy, kaszki i artykuły pielęgnacji niemowląt – mówi s. Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. Z pomocy tej placówki rocznie korzysta kilkanaście kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, które znajdują tam mieszkanie i opiekę. Zwykle zebrane w czasie marszu pampersy i inne artykuły wystarczą na 2-3 miesiące funkcjonowania Domu Samotnej Matki.

Modlitewnym „zapleczem” marszu jest rozpoczęte 25 marca Warszawskie Jerycho. W kaplicy sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które opiekują się oknem życia przy Hożej 53 do soboty trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. Również w parafiach obu warszawskich diecezji przez cały tydzień wierni modlą się w tej intencji. Ruchy i stowarzyszenia przygotowały wezwania do modlitwy podczas codziennych Mszy świętych.

Organizatorami marszu są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jego nazwa nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił ten dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r.

Po raz pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie 25 marca 2006. Od 2010 r. w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska.

archwwa.pl