Sutanna – pokusa i lekarstwo

Sutanna może być pokusą łatwego chleba, łatwego zarobku, władzy bez miłości, przywilejów bez ciężarów. Ale może być także lekarstwem na pokusę utraty wiary w sens Bożej historii i pokusę ukrycia się w tłumie - mówił rektor seminarium WMSD nakładając sutannę 15 klerykom III roku seminarium na Krakowskim Przedmieściu.

– Otrzymacie za chwilę strój duchowny, który jest pokusą i lekarstwem na pokusę. Łatwo nam odczytać ewangeliczny klucz, przykładając go do stroju duchownego, który macie od dziś nosić. Sutanna może być pokusą łatwego chleba, łatwego zarobku. Może nieść pokusę władzy bez miłości, przywilejów bez ciężarów, cudowności bez codzienności. Ale z drugiej strony jest lekarstwem na pokusę – mówił rektor WMSD ks. Wojciech Bartkowicz, wręczając 15 klerykom III roku podczas Mszy św. strój duchowny.

Według rektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie sutanna może być jednak lekarstwem i ratunkiem wobec pokusy utraty wiary w sens Bożej historii, dla świata i dla samych duchownych.

– Będziecie zakładali ten strój, jak wyznanie wiary dla ludzi spotkanych na waszych drogach. Wobec pokusy ukrycia się w tłumie, sutanna będzie za was mówić: “jestem gotów służyć”. Sutanna może być lekarstwem wobec pokusy zbawiania ludzi własną przemyślnością, własnymi talentami. Sutanna będzie mówiła: “nie jestem od tego, żeby wam dawać inny znak, niż znak Jonasza. Nie jestem Zbawicielem, ale Jego świadkiem. Nie mam mocniejszego znaku, niż Jego Słowo i Jego Miłość”. Ten znak każe wam odpowiadać za Kościół, za jego świętych i jego skandalistów, za cnoty i grzechy. Świat będzie domagał się, byście byli wszystkim dla wszystkich, aby ocalić przynajmniej niektórych – powiedział w homilii ks. rektor Wojciech Bartkowicz, dodając że strój duchowny nie oznacza uprawnień, ale przede wszystkim obowiązki. – Dziś macie obowiązek być widowiskiem światu, ludziom i aniołom. Widowiskiem ku zbawieniu.

Sutannę przyjęło 15 kleryków WMSD: Cezary Jacek Janiszewski, Adam Henryk Janowski, Konrad Andrzej Jasiński, Artur Wawrzyniec Kaczyński, Michał Tomasz Kisiel, Piotr Stanisław Kosk, Maciej Kulesza, Grzegorz Lech Pakowski, Augustyn Stanisław Sękowski, Szymon Jan Wasiak, Marcin Wiśniewski, Paweł Maciej Wojciechowski, Andrzej Jacek Wolski, Radosław Wołkowycki oraz Michał Wszeborowski.

“Gość Warszawski”