Srebrne jubileusze kapłańskie

25-lecie kapłaństwa świętowało w Archikatedrze Warszawskiej 36 księży wyświęconych 18 maja 1991 r. przez kard. Józefa Glempa.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosił biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Liturgię koncelebrował także biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Obecnie bowiem księża jubilaci pracują w trzech diecezjach: archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej i łowickiej. Są ostatnim rocznikiem kapłanów wyświęconych w Warszawie przed zmianami administracyjnymi Kościoła w Polsce w 1992 r.

Abp Hoser nawiązując w homilii do Listu św. Jakuba Apostoła przypomniał, że kapłan jest sługą Chrystusa i jego zadaniem jest głoszenie w świecie Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu. – Posyłając swoich uczniów Jezus nie powiedział im: Siedźcie! Ale idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody. Stąd mobilność kapłańska, która uzasadnia naszą kondycję celibatu jest po to, żebyśmy byli ruchliwi w Bożym projekcie a nie naszym własnym – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zachęcając do zaufania Bogu zwrócił uwagę, że Bóg objawia swoją wolę poprzez Kościół, którego znakiem jest biskup. – Kto patrzy na Kościół z perspektywy socjologicznej bądź sprowadza Kościół jedynie do roli pracodawcy, ten nigdy nie zrozumie jego istoty – stwierdził abp Hoser. Przyznał przy tym, że wiara w Kościół nie jest prosta. – Ci, którzy pracują dla Kościoła, najwięcej od tego Kościoła wycierpią, podobnie jak małżonkowie nawzajem od siebie – zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski, przytaczając słowa kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zachęcał także kapłanów, by dostrzegali dobro obecne w świecie. – Wiele osób ma dobre intencje, których często nie tylko nie dostrzegamy, ale które niekiedy nawet tłumimy. Tymczasem sporo inicjatyw, nawet tych pochodzących ze strony ludzi świeckich, jest wzbudzanych przez tchnienie Ducha Świętego – powiedział abp Hoser.

Na zakończenie liturgii kard. Nycz przypomniał, że 18 maja urodził się św. Jan Paweł II. Zachęcał więc księży do sięgnięcia po papieską refleksję na temat kapłaństwa zawartą w papieskiej książce „Dar i Tajemnica”, wydanej w 1996 roku z okazji 50-lecia święceń kapłańskich oraz „Wstańcie, chodźmy”, która ukazała się z okazji 40-lecia święceń biskupich Karola Wojtyły. – Niech kolejne lata waszego posługiwania będą owocowały wielkim dobrem, które przez wasze kapłańskie ręce będzie się uobecniało w Kościele a które jest darem samego Boga – życzył duchownym kardynał Nycz.

Z kolei bp Wojciech Osial w imieniu ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja Dziuby życzył kapłanom pokory i życia w jedności z Chrystusem, który ich powołał. – Jeśli będziecie żyć w łączność z Panem, wówczas wszystko inne będzie lżejsze i dobrze pójdzie – przekonywał łowicki biskup pomocniczy.

KAI