Ruszają zapisy na “Kurs doradcy życia rodzinnego”. Przygotowuje do pracy w parafialnych poradniach życia rodzinnego
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej zachęca do udziału w Kursie doradcy życia rodzinnego. Adresowany jest szczególnie do studentów Wydziału studiów nad rodziną lub kierunku nauk o rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Beata Chojnacka, diecezjalny doradca życia rodzinnego, pracująca w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin podkreśla, że najlepiej, gdy uczestnicy sami żyją w małżeństwie i dzięki temu posiadają już doświadczenie, którym mogą się dzielić. “Misją tych osób będzie towarzyszenie i przygotowywanie narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa i pierwsza pomoc rodzinie w kryzysie”- wyjaśnia i dodaje: – “Wszelkie ograniczenia i wymogi, jakie stawiamy kandydatom, wynikają z zadań, które będą podejmować w codziennej pracy z narzeczonymi. Muszą umieć poradzić sobie z problemami innych”.
Program kursu jest podzielony na dwie części. W pierwszej uczestnicy będą przygotowywani do egzaminu na stopień nauczyciela metod rozpoznawania płodności według prof. Josefa Rotzera. Pojawią się wykłady wprowadzające oraz elementy warsztatowe. Druga część będzie wyjaśniać czym jest duszpasterstwo rodzin i jaka jest specyfika posługi. “Po ukończeniu kursu uczestnicy często angażują się w pracę w duszpasterstwie rodzin, która kończy się wręczeniem misji kanonicznej.”- tłumaczy Beata Chojnacka. Natomiast egzamin będzie weryfikował znajomość metod rozpoznawania płodności. “Zdany egzamin pozwoli otrzymać stopień nauczyciela- uczestnik kursu będzie mógł uczyć inne osoby, więc jego wiedza musi być rozległa.”- wyjaśnia. Według Beaty Chojnackiej najważniejsze to zrozumiałe przekazywanie zdobytej wiedzy i formowanie narzeczonych. Uczestnik Kursu doradcy życia rodzinnego musi mieć wiedzę o przemianach biofizjologicznych zachodzących w organizmie w takim stopniu, by przekazywać ją później narzeczonym w sposób jasny i zrozumiały.
Co, jeśli ktoś nie jest absolwentem nauk o rodzinie, ale chciałby wziąć udział w kursie? To wszystko zależy od wiedzy, przygotowania merytorycznego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie dużo do uzupełnienia i nadrobienia, zwłaszcza w tematach nauki Kościoła m.in. o sakramentalności małżeństwa. “Jeśli ktoś posiada taką wiedzę, żyje w małżeństwie, to być może ze swojego doświadczenia wiele rzeczy będzie umiał wytłumaczyć”- mówi Beata Chojnacka i dodaje – “Przychodzący na kursy narzeczeni oczekują pewnego poziomu wiedzy i kompetencji. Liczą, że ktoś odpowie na ich pytania. Ze względu na nich musimy weryfikować tych, którzy zgłoszą się, by pomagać”. Nie wystarczą same chęci, potrzebne są też umiejętności. Osobom, które nie mają wystarczającej wiedzy, a chcą pomagać innym, Beata Chojnacka poleca Studium Małżeństwa i Rodziny na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Zgłaszając się na Kurs, doradcy życia rodzinnego należy przedstawić swoje osiągnięcia naukowe: dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie, zwłaszcza w zakresie nauk o rodzinie. Warto, by również ksiądz proboszcz wydał opinię o potencjalnym uczestniku kursu i potwierdził, że należy do parafii.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00, tel. 22 53 17 244, 664 42 42 41. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 października 2017 r.
Terminy spotkań w ramach kursu:
- 21 – 22 października 2017,
- 4 – 5 listopada 2017,
- 2 – 3 grudnia 2017
w godzinach: 9.00 – 15.00.
archwwa.pl

Beata Chojnacka, diecezjalny doradca życia rodzinnego, pracująca w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej