Relikwie św. Faustyny zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej
– Od kilku lat myśleliśmy o wprowadzeniu do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Faustyny. I jeżeli była jakakolwiek refleksja nad tym, dlaczego opóźnić wprowadzenie tych relikwii, to tylko dlatego, żebyśmy mocno sprecyzowali kult Opatrzności Bożej, a także to, w jaki sposób przeżywamy dziękczynienie i zawierzenie – wyjaśniał w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do programu obchodów tegorocznego Święta Dziękczynienia. Związane z nim jest wprowadzenie relikwii św. siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej, które mieszkańcy Warszawy przyniosą do Wilanowa w uroczystej procesji, rozpoczynającej się na pl. Piłsudskiego.
Jak podkreśla metropolita warszawski będzie to wydarzenie o niezwykłej symbolice, także w kontekście przeżywanego w tym roku dziękczynienia za odzyskanie niepodległości. – Rzeczywiście, gdyby szukać pięciu, czy dziesięciu najważniejszych postaci minionego stulecia, to z pewnością w każdym katalogu takich osób znalazłaby się św. Faustyna – mówił.
O tym, w jaki sposób inspirować się postacią św Faustyny w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, mówiła także s. Elżbieta Siepak ze zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
– W kontekście tego wydarzenia 3 czerwca, należy wspomnieć o trzech aspektach duchowego bogactwa s. Faustyny: pierwszy, to jej miejsce w planach Opatrznosci Bożej, drugi kontekst, to ojczyzna, a trzeci: dziękczynienie – przypominała. Zwróciła uwagę m.in. na fragment „Dzienniczka”, w którym święta zapewnia, że nie ma dnia, w którym nie modliłaby się za ojczyznę i, że polecenie tej modlitwy zostało jej objawione przez Maryję i Jezusa. S. Siepak przypomniała też fragment objawienia mówiący o iskrze miłosierdzia, która wyjdzie z Polski i przypomniała, że „s. Faustyna nie tylko modliła się za Polskę, ale też była i jest niezwykle aktywnym ambasadorem naszego kraju”.
XI Święto Dziękczynienia obchodzone będzie w Kościele w Polsce 3 czerwca, pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”. W Warszawie o godz. 8.00 rozpocznie się pielgrzymka z relikwiami św. siostry Faustyny z pl. Piłsudskiego do Świątyni Bożej Opatrzności. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna wraz z odmówieniem Aktu Zawierzenia i Dziękczynienia. Mszy św. będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W koncelebrze będzie uczestniczyć ok. 100 biskupów z Polski i zagranicy.
Popołudniu zostanie otwarte tradycyjne miasteczko dla dzieci z grą terenową dla rodzin „Tropem świętych do skarbu wolności”. Także popołudniu rozpocznie się tradycyjny festiwal muzyczny „Moc Dobra” z udziałem m.in. Maleo Reggae Rockers, Mieczysława Szcześniaka i zespołu Muode Koty. Całość zakończy się modlitwą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o godz. 21.37.
KAI