Od dziś rekolekcje wielkopostne z bp. Michałem Janochą. Zapraszamy na TRANSMISJE
Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej wygłosi rekolekcje wielkopostne: w niedzielę 29 marca w kościele seminaryjnym podczas Mszy św. o godz. 11.00. Nastepnie, od poniedziałku 30 marca do środy 1 kwietnia o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym w Warszawie. Ze względu na rygory sanitarne w kościele nie będą mogli być obecni wierni.
Linki do transmisji:
- Niedziela 29 marca, godz. 11.00 >> https://www.youtube.com/watch?v=da15bpiQNNg
- Poniedziałek, 30 marca, godz. 18.30 >> https://www.youtube.com/watch?v=neYZ5newvyI
- Wtorek, 31 marca, godz. 18.30 >> https://www.youtube.com/watch?v=VTYE2jJwQ1w
- Środa, 1 kwietnia, godz. 18.30 >> https://www.youtube.com/watch?v=f3_NYw-jidM
Do pobrania:
Bp Michał Janocha od prawie 5 lat jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej, a od 33 lat księdzem. Ceniony jest nie tylko jako wybitny historyk sztuki, ale też kaznodzieja, rekolekcjonista czy kierownik duchowy. Od ponad 4 lat jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Bp Janocha święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Józefa Glempa w 1987 r. Pracował najpierw jako wikariusz w podwarszawskiej parafii w Izabelinie, potem w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a w 1990 został kapelanem w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach.
W 1994 roku obronił pracę doktorską w zakresie historii sztuki, a w 2002 roku uzyskał habilitację. W latach 1994-2010 pracował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Krdynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej ATK) jako adiunkt, a następnie profesor, kierownik Katedry Historii Kultury Chrześcijańskiego Wschodu. Od 2010 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Artes Liberales.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy.
Jest autorem wielu artykułów i książek. Za “Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008) otrzymał m.in. nagrodę główną XVII Wrocławskich Promocji Dobrych Książek „Pióro Fredry 2008” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.
W latach 2009-2013 był ojcem duchownym w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 2013 roku kard. Kazimierz Nycz mianował go dyrektorem biblioteki WMSD.
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – głównej patronki Warszawy 9 maja 2015 r. papież Franciszek mianował ks. prof. Michała Janochę biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej, przydzielając mu starożytną stolicę tytularną Barica. Święcenia biskupie przyjął 14 czerwca 2015 r. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Podczas 373. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 7 czerwca 2016 r. w Warszawie został wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego na 5-letnią kadencję.