Przy nim rozpoczęła się budowa. Wielki krzyż wniesiony na stałe do Świątyni Opatrzności
Tę trudną i skomplikowaną operację przeniesienia i zawieszenia krzyża w Świątyni Opatrzności Bożej wykonała specjalistyczna firma. Krzyż bowiem waży 776 kg i jest on wysoki na 429 cm. Belka poprzeczna ma prawie 3 metry (dokładnie 290 cm), a belki w przekroju są kwadratami o boku 30 cm.
Krzyż został wykonany z jesionowego drewna, jednego z najcenniejszych drzew rosnących w Europie. Jego drewno – twarde, zwięzłe i elastyczne zarazem – w dawnych czasach było używane do wyrobu broni. Jest również bardzo trwałe, pod warunkiem, że nie jest narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W 2016 roku historyczny już krzyż został poddany renowacji, a od 7 sierpnia 2020 ma swoje miejsce w Świątyni.
Skąd się wziął?
Gdy zapadła decyzja, że Świątynia Opatrzności Bożej stanie na Polach Wilanowskich, księża Józef Maj i Bogusław Bijak (w latach 2005-2006 pierwszy proboszcz parafii Opatrzności Bożej) podjęli starania, by teren przyszłej budowy został symbolicznie oznaczony wielkim krzyżem.
Został on wykonany przez cieszący się znakomitą renomą, istniejący od 1933 roku warsztat stolarstwa artystycznego, którego właścicielem był Zygmunt Dzierla.
Uroczystość poświęcenia krzyża odbyła się 2 maja 1999 roku. Na przyszły plac budowy wyruszyły po odprawieniu Eucharystii cztery procesje z okolicznych kościołów: wilanowskiego św. Anny, oo. barnabitów, księży marianów i św. Katarzyny. Mszy św. w kościele św. Anny przewodniczył ówczesny Prymas Polski arcybiskup metropolita warszawski kardynał Józef Glemp, a w pozostałych trzech kościołach – warszawscy biskupi pomocniczy.
Po przybyciu gwiaździstych procesji na Pola Wilanowskie Prymas Glemp wygłosił homilię i wraz z wiernymi odmówił modlitwę wstawienniczą, po czym poświęcił krzyż i pobłogosławił zebranych wiernych. Dopiero wówczas krzyż został podniesiony i posadowiony na terenie przyszłej budowy. Złożono przy nim symbole: wojsko − szablę, chorzy − kielich mszalny, młodzież − księgę, a duchowieństwo − różaniec. Miesiąc później krzyż był świadkiem, jak teren budowy pobłogosławił z pokładu helikoptera papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.
awo, COB/archwwa.pl