Projekt „małżeńskiego wsparcia” w parafiach
Warszawa, 24 maja 2017 r.
Nr 195/Kard/2017
Czcigodny Księże Proboszczu,
Czcigodny Księże Rektorze!
W związku z potrzebą podejmowania konkretnych i różnorakich form wspierania narzeczonych i rodzin, zwracam się do Czcigodnego Księdza z serdeczną prośbą o życzliwe przyjęcie inicjatywy ,,małżeńskiego wsparcia” opisanej w załączonym liście. Ma to być, oprócz poradni rodzinnych i specjalistycznych, forma pomocy narzeczonym i małżeństwom niesiona przez doświadczone małżeństwa z naszych wspólnot parafialnych. Wierzę, że taki rodzaj wsparcia, będzie stanowił cenne dopełnienie funkcjonujących do tej pory inicjatyw dla rodzin.
Z serca błogosławię
† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Warszawa, dnia 23 maja 2017 r.
1272/WDR/2017
Projekt ,,małżeńskiego wsparcia” w parafii
Czcigodny Księże Proboszczu,
Czcigodny Księże Rektorze
Święty Jan Paweł II wiele razy przypominał nam, jak ważne jest duszpasterstwo nakierowane na towarzyszenie i rozwój katolickich rodzin. Podkreślał, że ,,życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła, zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości. I w związku z tym wielokrotnie wzywał nas by ,,uczynić wszystko, co można, ażeby rodzinie stworzyć po temu warunki”. Nauczanie to kontynuował Benedykt XVI, a obecnie z wielkim zaangażowaniem Ojciec Święty Franciszek, m. in. zwołując dwa synody poświęcone tematyce rodzinnej.
W naszej archidiecezji poprzez różnorakie działania staramy się wspierać narzeczonych i małżeństwa. Problematyka ta nabiera dziś szczególnego znaczenia w kontekście wielorakich zagrożeń i trudności z jakimi borykają się zarówno przygotowujący do sakramentu małżeństwa jak i nasze rodziny. Stąd też Papież Franciszek wzywa nas, by wciąż wychodzić naprzeciw tym trudnościom z konkretnymi formami pomocy. Mają być one skierowane zarówno do narzeczonych, którzy decydują się wejść na drogę sakramentalnego związku, jak i do małżeństw już zawartych. W adhortacji posynodalnej Amoris Laetitia zaznaczył, iż ,,(…) w przygotowaniu narzeczonych należałoby potrafić im wskazać miejsca i ludzi, konsultorów lub dyspozycyjne rodziny, do których mogliby się zwrócić, aby szukać pomocy, gdy pojawiają się trudności” (AL 21). Natomiast w kontekście zawartego już sakramentu pisze, powołując się na głos ojcowów synodalnych, że „(…) pierwsze lata małżeństwa są okresem niezmiernie istotnym i ważnym, podczas którego małżonkowie wzrastają w świadomości wyzwań i znaczenia małżeństwa. Stąd wynika potrzeba towarzyszenia duszpasterskiego, które trwałoby po celebracji sakramentu (por. Familiaris consortio, część III). Bardzo wielkie znaczenie okazuje się mieć w tym duszpasterstwie obecność doświadczonych małżeństw. Parafia jest uważana za miejsce, w którym doświadczone pary mogą służyć młodszym, z ewentualnym współudziałem stowarzyszeń, ruchów kościelnych i nowych wspólnot” (III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, Relatio Synodi, 18 października 2014), AL 40.
Formy takiego wsparcia małżeńskiego wskazane przez Papieża w Amoris Laetitia mogą być wielorakie i dotyczyć takich obszarów jak m. in.: przyjęcie daru dzieci, duchowość rodziny, modlitwa, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, solidarność w konkretnych potrzebach życiowych, planowanie czasu, świętowanie rzeczy ważnych, wychodzenia z kryzysów, przeżycia śmierci bliskich osób czy też pomocy związkom niesakramentalnym.
Rozpoznając w tym kontekście potrzeby oraz problemy narzeczonych i rodzin w naszej archidiecezji jesteśmy przekonani, że oprócz pomocy niesionej przez istniejące poradnie rodzinne i specjalistyczne, taka forma towarzyszenia będzie stanowić dla nich wydatne wsparcie. Narzeczeni nierzadko skorzystaliby z konkretnej porady przed wejściem na drogę sakramentalnego małżeństwa, ale z różnych powodów nie decydują się by jej szukać u swoich najbliższych tj. w rodzinach czy wśród przyjaciół i znajomych. Podobnie wiele rodzin nie będących jeszcze w kryzysie, ale mających różnorakie wątpliwości i przeżywających trudności nie szuka lub nie znajduje oparcia u najbliższych, a byłyby otwartych na uzyskanie wsparcia od swojej wspólnoty parafialnej, korzystając z jakiejś formy pomocy od doświadczonych małżeństw.
Mając na względzie wskazania Ojca Świętego oraz powyższe racje, bardzo serdecznie prosimy Czcigodnego Księdza o wyznaczenie w swoim środowisku duszpasterskim, według własnego rozeznania, doświadczonych małżeństw będących świadkami wiary i miłości rodzinnej. Mają one wspomagać narzeczonych i inne małżeństwa poprzez towarzyszenie polegające na dzieleniu się w wielorakich trudnościach własnym doświadczeniem i wiedzą; służeniu innym darem rozmowy, samego wysłuchania czy konkretnej porady. Zawsze jednak z tą świadomością, że spotkanie to nie ma charakteru porady specjalistycznej, ale jest braterskiem wsparciem w ramach wspólnoty parafialnej.
Po uzyskaniu zgody od tych małżeństw bardzo serdeczne prosimy o poinformowanie wiernych o możliwości uzyskania takiego wsparcia. Wyraźnie należy przy tym podkreślić, że nie są to porady specjalistyczne (jeśli małżonkowie nie mają odpowiedniego wykształcenia), nie dotyczą pomocy materialnej i są nieodpłatne. Miejsce spotkań pozostaje do uzgodnienia z małżeństwami udzielającymi wsparcia. Informacje o istnieniu takiej formy wsparcia w parafii oprócz przekazania w ogłoszeniach duszpasterskich, w ramach możliwości, powinny znaleźć się także na stronie internetowej oraz w gablocie informacyjnej. Wydaje się, że roztropnym rozwiązaniem będzie upublicznienie jedynie samej informacji o tej formie małżeńskiego wsparcia oferowanej w parafii, z możliwością uzyskania bezpośrednich kontaktów w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
Bardzo prosimy także o dostarczenie do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin pełnych danych tych małżeństw (imię i nazwisko, telefon, e-mail). W dalszej perspektywie zostanie im zaproponowana także możliwość skorzystania z permanentnej formacji duchowo-intelektualnej.
Z góry dziękując za zaangażowanie w inicjatywę ,,małżeńskiego wsparcia” otaczamy modlitwą Czcigodnego Księdza i całą wspólnotę parafialną.
ks. dr Marcin Szczerbiński † Rafał Markowski
Dyrektor Wydziału Wikariusz Generalny
Duszpasterstwa Rodzin Biskup Pomocniczy Warszawski