Pomysły młodych ożywią Kościół

Ponad 250 młodych osób od 17 do 20 lipca będzie brało w Warszawie udział w Kongresie Młodzieży Polonijnej. To pierwsza taka inicjatywa organizowana przez Kościół. - Liczymy, że wymiana doświadczeń ożywi duszpasterstwa młodzieży polonijnej - mówią organizatorzy.

Są aktywni, kreatywni, a przede wszystkim młodzi. Do Warszawy przyjedzie ponad 250 osób z ponad 20 krajów. To co ich łączy to zaangażowanie w sprawy lokalnego Kościoła i polskie korzenie. Swoim doświadczeniem tworzenia duszpasterstwa na obczyźnie będą mogli podzielić się podczas Kongresu Młodzieży Polonijnej, który od 17 do 20 lipca będzie się odbywał w Warszawie.

– Pierwszy cel kongresu to spotkanie młodych, wymiana doświadczeń i świadectw zaangażowania młodzieży w duszpasterstwo polonijne. Kolejny cel to zdynamizowanie duszpasterstwa młodych – mówił podczas konferencji prasowej bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Połowę uczestników kongresu będą stanowili młodzi zza wschodniej granicy – najwięcej z Białorusi i Ukrainy, ale także z Rosji, Mołdawii, Litwy, Azji Środkowej, Rumunii, Węgier. Będą także przedstawiciele państw zachodnich i oddalonych od Polski Nowej Zelandii czy USA.

Organizatorzy liczą, że spotkanie młodych z różnych zakątków świata ożywi lokalny Kościół. – Po za granicami naszego kraju żyje ponad 20 mln Polaków i ludzi mających polski korzenie, wśród nich pracuje ok. 2 tys. kapłanów. Widzimy, że księża nie są wstanie podołać oczekiwaniom i potrzebom religijnym Polaków, potrzeba więc współpracowników, a dużym wsparciem w parafiach będzie młodzież – zauważył biskup.

Dodał, że polonijna młodzież angażuje się w działania lokalne, m.in. pomagając w organizacji nabożeństw, oprawie Mszy św., włączając się w edukację i katechizację, szerząc kulturę polską, działając na polu sportowym, a także charytatywnym.

Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie się 17 lipca Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza o godz. 18 w kościele Niepokalanego Poczęcia (ul. Przy Agorze 9).

Pierwszy dzień kongresu poświęcony będzie odkrywaniu swojego miejsca w Kościele i budowaniu wspólnoty wiary. – Oddajemy kongres w młode ręce. Chcemy, by młodzież w formie świadectw i warsztatów sama wymieniła się doświadczeniami – mówią organizatorzy. Tego dnia uczestnicy spotkania wezmą udział we Mszy św. w kościele bł. Edwarda Detkensa pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Drugiego dnia młodzi przedstawią ciekawe inicjatywy duszpasterstwa młodzieżowego w Polsce i poza krajem. W kościele na Bielanach o godz. 12 Mszę św. odprawi abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Ostatniego dnia młodzi będą szukać płaszczyzn współpracy. O 12.45 bp Wiesław Lechowicz, delegat EKP de. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w bielańskim kościele odprawi Mszę św.

Kongres Młodzieży Polonijnej zakończy się 20 lipca o 16.30 koncertem finałowym na Krakowskim Przedmieściu. W kolejnych dniach młodzi będą poznawać kulturę i historię Polski w praktyce, biorąc udział w miejskich wycieczkach, spotkaniu śladami św. Stanisława Kostki i bł. Stefana Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy.

22 lipca włączą się w rozpoczynające się w tym czasie Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. – Będzie to dobra okazja do tego, by młodzi mogli poznać swoje korzenie, odwiedzając m.in. muzea, Sejm i Senat. Myślę, że Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania młodym – powiedział ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny koordynator ds. ŚDM.

Młodzież ze Wschodu przyjeżdżająca na Światowe Dni Młodzieży będzie mogła skorzystać z dofinansowania w ramach akcji „Bilet dla brata”. – Zebrane do tej pory pieniądze pozwalają pokryć podróż 2 600 osobom. To połowa wszystkich, którzy zgłosili się pomoc. Dzięki dofinansowaniu uczestnicy kongresu pokrywają tylko 10 proc. kosztów – powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Organizatorem Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbędzie się w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy ul. Dewajtis jest Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

„Gość Warszawski”