Pokaz filmu „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”. Zaproszenie dla księży
W prezentacji wezmą udział m.in. bp Michał Janocha, reżyser Paweł Woldan, prof. Jan Żaryn, główny konsultant historyczny filmu, prezes Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Po pokazie przewidziana jest dyskusja z twórcami filmu.
„Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I” to fabularyzowany dokument opowiadający o losach Kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 roku. W filmie przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w czasie wojny i okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli hierarchów takich jak kardynał August Hlond.
– Robiąc film historyczny, reżyser musi zapomnieć o swoich ambicjach artystycznych. Profesjonalizm i artyzm to dwie różne rzeczy, czasem się wykluczające. Mój film jest dobry, ale nie jest artystyczny. To wycieczka pasjonująca, opowiada nie tylko o ofiarach, ale i bohaterach polskiego Kościoła jak kard. Hlond czy abp Sapieha. Dzięki nim mieliśmy Kościół taki, jaki mamy, czyli wspaniały – powiedział reżyser filmu, Paweł Woldan.
Autor filmu szczególną uwagę zwrócił na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec Kościoła katolickiego – grabieże kościołów, profanacja miejsc i symboli świętych. Ukazano także martyrologię duchowieństwa, jednej z najbardziej prześladowanych grup polskiego społeczeństwa podczas okupacji. Nie pominięto także omówienia stosunku kościoła katolickiego do władz okupacyjnych i ogólnie pojętej, zbrodniczej polityki III Rzeszy. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z września 1939 r. oraz z całego okresu II wojny światowej.
Reżyser i scenarzysta filmu, Paweł Woldan jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych, w tym wielu poświęconych figurom księży, m.in. o kard. Stefanie Wyszyńskim, kard. Auguście Hlondzie, czy o ks. Jerzym Popiełuszce. Jest laureatem wielu nagród filmowych.
W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej. W 2017 roku za całokształt twórczości otrzymał Platynowy Opornik na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. W 2019 roku Grand Prix Zamojskiego Festiwalu Filmowego – za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.
Swoją konsultacją produkcję wsparli dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, Jacek Macyszyn i Mieczysław B. Voght. Za komentarze historyczne do filmu odpowiedzialni byli prof. Jan Żaryn oraz reżyser, Paweł Woldan. Autorem muzyki jest Andrzej Krauze.