Pielgrzymowanie i miłosierdzie – kolejny ślad ŚDM
Pielgrzymki, także piesze
Młodzież, która odwiedzała dziś m.in. sanktuarium i muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki niezależnie od tego czy znała wcześniej życie ks. Jerzego, czy usłyszała o nim po raz pierwszy, była bardzo poruszona jego świadectwem i męczeńską śmiercią.
Muzeum bł. św. Jerzego Popiełuszki odwiedza codziennie ok. 500 pielgrzymów. Wolontariusze oprowadzają grupy w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim, ukraińskim, a także rosyjskim.
Goście z zagranicy również chętnie pielgrzymowali do sanktuariów: Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy oraz św. Andrzeja Boboli na Mokotowie. Do sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie pieszo pielgrzymowali mieszkający na Ursynowie młodzi Zambijczycy i Paragwajczycy.
Dzieła miłosierdzia
Zainspirowani hasłem ŚDM „Błogosławieni miłosierni” albowiem oni miłosierdzia dostąpią” młodzi ruszyli dziś praktykować uczynki miłosierdzia. Odwiedzali chorych, nieśli im radość i pocieszenie. Pacjentom ośrodka Caritas Archidiecezji Warszawskiej dali koncert. Pielgrzymi z Paragwaju i Brazylii pomagali w malowaniu i drobnych pracach remontowych.
Strefa Miłosierdzia
W Strefie Miłosierdzia zlokalizowanej w ramach Miejskiej Strefy Kultury ŚDM zachęcano do czynnego spełniania dobrych uczynków, na przykład, poprzez zapisy na długoterminowe wolontariaty. Przeprowadzano również spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych i wykluczonych. Opowiedzieli oni o swoich doświadczeniach.
#MigracjaMiłosierdzia
To projekt, w ramach którego wolontariusze z Archidiecezji Warszawskiej, tworzą kilkuminutowe filmiki. Młodzi z całego świata spotkani podczas Dni w Diecezjach opowiadają w nich o swojej wierze i miłosierdziu. Świadectwa gości, mają być w zamyśle pomysłodawców projektu, okazją do ewangelizacji i umocnienia wiary Polaków.
Odc. 1 >> LINK
Odc 2 >> LINK