• language
    • polski
    • english
    • italiano
    • español
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Wierni
  • Księża
  • Dziennikarze
  • Inne serwisy
    • Duszpasterstwo Rodzin
    • Arcybiskup Warszawski
    • Serwis informacyjny
    • Serwis dla katechetów
Archidiecezja Warszawska
  • Moja diecezja
    • Personalia
      • Arcybiskup Warszawski
      • Księża biskupi
      • Duchowieństwo
        • Funkcje ogólnodiecezjalne
        • Duszpasterze stanów i zawodów
        • Duszpasterstwo Szpitalne
        • Wyszukiwarka księży
    • Instytucje
      • Kuria Metropolitalna Warszawska
      • Sąd Metropolitalny
      • Caritas Archidiecezji Warszawskiej
      • Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie
      • Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
    • Miejsca
      • Parafie
      • Kościoły
        • ARCHIKATEDRA WARSZAWSKA
        • Świątynia Opatrzności Bożej
        • Wielkopostne Kościoły Stacyjne
        • Katalog kościołów
      • Sanktuaria
      • Zakony i zgromadzenia
      • Domy rekolekcyjne
      • Cmentarze
    • Edukacja
      • Seminaria duchowne
        • Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne
        • Archidiecezjalne Seminarium Misyjne “Redemptoris Mater”
      • Uczelnie wyższe
        • Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie – Collegium Joanneum
        • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • Szkoły katolickie
    • O Archidiecezji Warszawskiej
  • Moja parafia
  • Moja wspólnota
    • Wspólnoty
      • Droga Neokatechumenalna
      • Odnowa w Duchu Świętym
      • Ruch Światło-Życie
      • Woda Życia
      • Wspólnota Ruchu Focolari (Dzieło Maryi)
      • Wspólnota Emmanuel
      • Wspólnota Sant’Egidio
      • Ruch Rodzin Nazaretańskich Archidiecezji Warszawskiej
      • Wspólnota MAMRE
    • Duszpasterstwa
      • Duszpasterstwa akademickie
        • Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Studnia”
        • Duszpasterstwo Akademickie “Dąb”
        • Duszpasterstwo Akademickie “Freta 10”
        • Duszpasterstwo Akademickie “Nurt”
        • Duszpasterstwo Akademickie “SANDAŁ”
        • Duszpasterstwo Akademickie i Postakademickie STUDENT+
        • Duszpasterstwo Akademickie św. Anny
        • Duszpasterstwo Akademickie UKSW
      • Duszpasterstwa młodych
        • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej
        • MOST – duszpasterstwo młodych
        • Młode skrzydło
        • Mariańskie Duszpasterstwo Młodych
        • Duszpasterstwo Młodzieży MAGIS
    • Ruchy i stowarzyszenia
      • Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej
      • Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej
      • Bractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu
      • Wspólnota Dorosłych 30+
  • Sakramenty
    • serwis
    • Chrzest
      • Katechumenat przed chrztem dorosłych
    • Bierzmowanie
      • Kursy przed bierzmowaniem dorosłych
    • Eucharystia
    • Pokuta i pojednanie
    • Namaszczenie chorych
    • Kapłaństwo
    • Małżeństwo
      • Kursy przedmałżeńskie
      • serwis dla narzeczonych
      • Duszpasterstwo Rodzin
  • Szukam pomocy
  • Informacje
    • Aktualności Archidiecezji Warszawskiej
    • Wiadomości
    • Zaplanuj dobrze swój dzień
    • Multimedia
Szukaj
  • Mapa
  • Wydarzenia
  • Parafie
  • Miejsca
  • Personalia
Jesteś tutaj: ArchWwa / Aktualności / “Piątka”. Klerycy III roku zapraszają na sztukę seminaryjną o m...

“Piątka”. Klerycy III roku zapraszają na sztukę seminaryjną o męczennikach z Poznania

29 listopada 2019zapowiedż
"Piątka - Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci" - taki tytuł nosi sztuka, którą w tym roku wystawią klerycy warszawskiego seminarium • "Chcemy pokazać, że w prostocie życia jest miejsce na zbawienie" - mówią klerycy • Rezerwacje miejsc na widowni od 1 grudnia, a spektakle od soboty 14 grudnia

“Piątka” to sztuka o pięciu męczennikach z czasów II wojny światowej: Czesławie Jóźwiaku, Edwardzie Kaźmierskim, Franciszku Kęsym, Edwardzie Kliniku i Jarogniewie Wojciechowskim, którzy – po dwóch latach pobytu w różnych więzieniach i wielu torturach – zostali ścięci za udzielanie się w organizacji konspiracyjnej. Znaleźli się w gronie 108 męczenników, których w 1999 roku beatyfikował papież Jan Paweł II. – Zapoznaliśmy się z losami poznańskiej piątki i doszliśmy do wniosku, że to bardzo dobry pomysł, aby w sztuce opowiedzieć właśnie o nich. Zwłaszcza, że w Poznaniu mogą być znani, ale w Warszawie niekoniecznie – mówią klerycy III roku.

Seminarzyści podkreślają, że w tej historii uwagę przykuwa przede wszystkim sposób przeżywania uwięzienia, które męczennicy opisywali w listach do rodziny. – Przeżywali je w kontekście wiary, w kontekście krzyża Chrystusa, w kontekście nadziei na Zbawienie. Tuż przed śmiercią pisali, że cieszą się, że już odchodzą z tego świata i mogą iść do nieba, a także, że proszą o modlitwę, aby jak najszybciej mogli się złączyć z Chrystusem – podkreślają alumni.

Jednak – jak podkreślają klerycy – ważne jest również życie całej piątki przed niewolą, dlatego to ono będzie stanowiło główną część sztuki: od czasu spędzonego w oratorium salezjańskim w Poznaniu, w którym chłopcy otrzymali podstawy wiary i wykształcenie chrześcijańskie, po wybuch wojny, jak zostali złapani, ich pobyt w więzieniu, a na końcu śmierć – mówią seminarzyści.

– Chcemy pokazać widzom, że można być normalnym człowiekiem i zostać świętym. Oni przez to męczeństwo zostali świętymi, ale to byli zwykli, młodzi chłopcy, którzy mieli jakieś plany. W momencie wybuchu wojny mieli od 19 do 23 lat. Chcemy pokazać, że w prostocie życia jest miejsce na zbawienie – dodają.

W tym roku klerycy chcą rozszerzyć zasięg sztuki, aby o poznańskiej Piątce usłyszało, jak najwięcej osób, również tych, które nigdy nie zobaczą ich spektaklu. – Chcemy stworzyć jakby drugą rzeczywistość, która będzie równoległa do sztuki. Dlatego nagraliśmy filmik z fragmentami prób oraz naszymi wypowiedziami o Piątce – mówią.

Alumni podkreślają, że chcą potraktować spektakl, jako dzieło ewangelizacyjne, aby “na podstawie męczeńskiej śmierci pięciu osób pokazać wymiar zbawienia w Chrystusie”. – Chcemy pokazać  dojrzałość, ich zmianę i bardzo odpowiedzialne podejście do śmierci. To ma nam pomóc przybliżyć Chrystusa. Wiemy, że przyjdą do nas osoby wierzące, ale może ta druga przestrzeń pomoże dotrzeć do ludzi, którzy są gdzieś na obrzeżach Kościoła – podkreślają.

Reżyserem tegorocznej sztuki seminaryjnej jest Ryszard Jabłoński, aktor, reżyser, pedagog teatralny. Jej premiera odbędzie się 8 grudnia o godz. 20:00, natomiast otwarte spektakle rozpoczną się tydzień później – w sobotę 14 grudnia. Miejsca można rezerwować na stronie internetowej: www.wmsd.waw.pl oraz telefonicznie: 516 905 852.

Co roku, kolejne roczniki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego – klerycy III roku przygotowują sztukę teatralną. Jej premiera od lat odbywa się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia w gmachu seminarium.

Poznańska Piątka to wychowankowie oratorium salezjańskiego przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Poznaniu, beatyfikowani przez Jana Pawła II w 1999 roku, w gronie 108 męczenników II wojny światowej: Czesław Jóźwiak (1919–1942), Edward Kaźmierski (1919–1942), Franciszek Kęsy (1920–1942), Edward Klinik (1919–1942), Jarogniew Wojciechowski (1922–1942).  Wszyscy chłopcy będący liderami katolickiej młodzieży zostali podczas II wojny światowej, we wrześniu 1940 r., aresztowani przez gestapo za przynależność do tajnej organizacji „Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich”.

Więziono ich w Poznaniu w Forcie VII, Wronkach, Berlinie i Zwickau. Bici podczas przesłuchań, zmuszani do ciężkiej pracy, cierpieli w więzieniach zimno i głód, a mimo to zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. W końcu skazano ich na śmierć jako zdrajców III Rzeszy. Wyrok wykonano przez zgilotynowanie 24 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim więzieniu w Dreźnie.

W październiku 2013 r.  w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce parafia pod wezwaniem tych błogosławionych męczenników.

kh/archwwa.pl

Podziel się
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Wyślij mailem
  • Drukuj wpis
https://archwwa.pl/wp-content/uploads/2019/11/piątka.jpg 600 1272 Karolina Hołownia https://archwwa.pl/wp-content/uploads/2014/12/logo_kolor_male-06.png Karolina Hołownia2019-11-29 10:54:182020-01-10 11:20:41"Piątka". Klerycy III roku zapraszają na sztukę seminaryjną o męczennikach z Poznania
  • Informacje (1 379)
    • news (987)
    • zapowiedż (132)
    • Światowe Dni Młodzieży (73)
    • w parafiach (61)
    • biskupi (43)
    • wywiad (30)
    • Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (18)
    • Kościoły Stacyjne (17)
    • Jubileusz Miłosierdzia (16)
    • Formacja (12)
    • rodzina (11)
    • Informacja prasowa (10)
    • dziedziniec dialogu (6)
    • Katechezy Warszawskie (6)
    • Rok Życia Konsekrowanego (4)
    • w prasie (4)
    • Komentarz (3)
    • w telewizji (3)
    • Watykan (3)
    • wmsd.waw.pl (3)
    • Peregrynacja Obrazu MB Jasnogórskiej (2)
    • reportaż (1)
  • Kuria Metropolitalna Warszawska (138)
    • Memento (51)
    • Ogłoszenie (39)
    • Komunikat kurialny (21)
      • zmiany personalne (9)
    • Komunikat Prasowy (6)
    • Oświadczenie (6)
    • Dokument (4)
    • List pasterski (4)
    • Komunikat Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży (3)
    • List (1)
    • Przetarg (1)
  • Arcybiskup Warszawski (74)
    • komunikat (11)
    • List pasterski (6)
    • Homilia (2)
  • Episkopat Polski (35)
    • list pasterski (16)
    • dokument (8)
      • Akt przyjęcia Chrystusa (1)
    • Komunikat episkopatu (6)
  • jutro niedziela (32)
  • Stolica Apostolska (13)
    • orędzie (7)
    • dokument (7)
  • 200-lecie (9)
  • kierunek Panama (6)
  • ciekawostki (5)
  • Nuncjatura Apostolska (2)
    • komunikat nuncjatury apostolskiej (2)
  • m. Elżbieta Róża Czacka (2)
  • pastores (1)
  • Rekolekcje (1)
  • Rok św. Józefa (1)
© Copyright - Archidiecezja Warszawska - created by baj@com
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Kontakt
  • Polityka Cookies
“W życiu Prymasa Tysiąclecia miłość do Boga i miłość do Ojczyzny... Zmarł ks. Franciszek Szklarski, saletyn
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie i w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Szczegóły polityki cookies.
Scroll to top