Peregrynacja Obrazu MB Jasnogórskiej

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście nastąpi powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo.

Peregrynacja Obrazu MBTerminarz

Słowo Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

Hasło i hymn

Przygotowanie do peregrynacji

Materiały duszpasterskie

 

 

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście nastąpi powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo Archidiecezji Warszawskiej w ramach dorocznej pielgrzymki.
W niedzielę, 15 czerwca 2014 roku o godz. 12.00 będzie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem Episkopatu Polski – Stadion w Piastowie. Uroczystość ta zostanie połączona z oddaniem miasta Piastowa w opiekę Matce Bożej.

Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku, kiedy to podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich nastąpi uroczyste zakończenie nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Warszawskiej.

Przygotowanie duchowe wszystkich wiernych Archidiecezji Warszawskiej do tego ważnego wydarzenia rozpocznie się w środę, 25 września 2013 roku, w liturgiczne wspomnienie Patrona Warszawy – bł. Władysława z Gielniowa oraz w 60. rocznicę uwięzienia przez władze komunistyczne Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski i będzie miało formę dziewięciomiesięcznej Nowenny. Nowenna oparta na rozważaniach Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego będzie przebiegała dwutorowo – podczas comiesięcznych nabożeństw oraz podczas niedzielnych Mszy świętych. Tekst comiesięcznych nabożeństw winien być podjęty albo jako całościowe oddzielne nabożeństwo, albo połączony z innymi nabożeństwami okresu liturgicznego według uznania duszpasterzy. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować koniecznie rozważanie dotyczące Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Tekst Aktu osobistego oddania się Matce Bożej należy odczytywać po Mszy świętej niedzielnej przez cały okres dziewięciomiesięcznej nowenny z częstotliwością roztropnie wybraną przez odpowiedzialnych duszpasterzy tak, aby każdy wierny (nie tylko biorący udział w nabożeństwach Nowenny), uczestniczył w przygotowaniu do Nawiedzenia. Sukcesywnie będą się pojawiały szczegółowe informacje dotyczące Peregrynacji Obrazu Matki Bożej.