Orszak Trzech Króli – w Warszawie po raz ósmy

Już po raz ósmy 6 stycznia ulicami warszawskiej Starówki przejdzie Orszak Trzech Króli. Wśród 420 polskich miast, które w tym roku zorganizują u siebie uliczne jasełka są też miejscowości archidiecezji warszawskiej.

Orszaki przejdą m.in. w podwarszawskich miejscowościach jak Pruszków, Szymanów-Niepokalanów, Łomianki, Nadarzyn, Milanówek, Piaseczno i Piastów.

W Warszawie podobnie jak w poprzednich latach Orszak Trzech Króli wyruszy południe z Placu Zamkowego. Poprzedzi go Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przez kard. Kazimierza Nycza.

Po modlitwie „Anioł Pański”, którą na Placu Zamkowym poprowadzi metropolita warszawski orszak wyruszy Krakowskim Przedmieściem w kierunku Placu Piłsudskiego. Zgodnie z tradycją, za Betlejemską Gwiazdą poprowadzą go Trzej Królowie – Mędrcy ze Wschodu. Każdy będzie mógł przyłączyć się do orszaku, by odnaleźć i oddać pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku.

W trakcie poszukiwania Jezusa, Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek, rycerzy i wojowników oraz wszystkimi przybyłymi będą mijali 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Wszystkie sceny zlokalizowane na trasie Orszaku będzie można oglądać już od godz. 11.15.

Jak co roku uczestnicy zostaną wyposażeni w specjalne korony oraz śpiewniki, a Anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek. Aktorzy i organizatorzy Orszaku wywodzą się z 16 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich, ich przyjaciół oraz znajomych.

Warszawski Orszak Trzech Króli będzie też pamiętać o misjonarzach. W trakcie barwnych korowodów zostanie rozdanych 300 tys. egzemplarzy okolicznościowej gazety Komisji Episkopatu Polski ds. Misji pt. „Pomagajmy misjom”, a studenci Centrum Formacji Misyjnej przygotowujący się do wyjazdu na misje będą propagowali tematykę misyjną.

Natomiast wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, wyposażeni w specjalne puszki, będą kwestować na organizację Dni w Diecezjach, które poprzedzą tzw. wydarzenia centralne ŚDM w Krakowie.

Ok. godz. 13.00 Orszak dotrze do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Tam odbędzie się „Koncert kolęd Orszaku Trzech Króli”, na którym wystąpi zespół Arka Noego. Koncert jest organizowany przy współpracy z m.st. Warszawy. Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego będzie trwało do godz. 15.00.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.