Nowy proboszcz parafii św. Dominika. Jeden z najmłodszych w Archidiecezji
Decyzją kard. Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, nowym proboszczem parafii św. Dominika na warszawskim Służewie został mianowany o. Krzysztof Michałowski OP. Objęcie parafii nastąpi w niedzielę, 23 października, podczas Mszy św. o godz. 12.30.
Ojciec Krzysztof Michałowski OP będzie najmłodszym proboszczem w Archidiecezji Warszawskiej. Ma 38 lat. Urodził się 3 maja 1978 r. w Warszawie. Jego rodzinnym miastem jest Milanówek, tam chodził do podstawówki i liceum. Po maturze studiował na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw przez rok geologię, a później przez 3 lata zarządzanie i marketing. W 2001 r. wstąpił do Zakonu Dominikańskiego. 17 sierpnia 2002 r. złożył swoje pierwsze śluby zakonne. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Warszawie i Krakowie 24 maja 2008 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku zamieszkał w klasztorze na Służewie, gdzie pracuje do dzisiaj.
Przez pierwsze trzy lata opiekował się dziećmi, ministrantami i bielankami, Różańcem Rodziców oraz wspólnotą modlitewną. W 2011 r. został duszpasterzem studentów w Duszpasterstwie Akademickim stUdnia. Jest także odpowiedzialny za comiesięczne wieczory modlitwy uwielbienia. Przez ostatnie miesiące koordynował parafialny etap Światowych Dni Młodzieży.
W niedzielę, 23 października 2016 r., o. Krzysztof Michałowski OP zostanie proboszczem parafii św. Dominika. Jej poprzedni proboszcz, o. Witold Słabig OP, zmarł niespodziewanie 9 sierpnia 2016 r. w wieku 54 lat.
Parafia świętego Dominika na warszawskim Służewie została erygowana 3 sierpnia 1952 r. przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Od początku prowadzili ją bracia dominikanie z klasztoru św. Józefa, który powstał w 1937 r. W 1994 r. oddano do użytku kościół, w którym do dziś trwają prace wykończeniowe.
Parafia obejmuje teren między ulicami Puławską, Doliną Służewiecką i Aleją Wilanowską. Mieszka tu ok. 22 tysiące osób. Do licznych wspólnot, grup i duszpasterstw należą osoby z całej Warszawy i nie tylko. Najliczniejsze grupy to Żywy Różaniec (blisko 50 róż, w tym 20 róż w ramach Różańca Rodziców) i Duszpasterstwo Akademickie stUdnia.
W klasztorze pracuje obecnie 36 braci, wielu z nich angażuje się w pracę duszpasterską i parafialną. Dominikanie prowadzą spotkania przygotowujące do sakramentów (m.in. do chrztu i bierzmowania dla osób dorosłych), organizują wykłady z zakresu teologii, filozofii, liturgii i sztuki chrześcijańskiej (Studium Dominicanum, Szkoła Śpiewu Liturgicznego, Studium Chrześcijańskiego Wschodu), udzielają informacji i pomocy dotyczącej sekt i nowych ruchów religijnych, prowadzą działalność charytatywną (Fundacja św. Marcina de Porres) i dydaktyczno-naukową (Instytut Tomistyczny). Klasztor na Służewie to także dom nowicjatu dominikańskiego. Obecnie formuje się w nim 18 braci.
Do służewskiego klasztoru należał także bł. Michał Czartoryski, który zginął jako kapelan w Powstaniu Warszawskim, towarzysząc do końca rannym powstańcom. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 r. wraz z 107 męczennikami II wojny światowej.