Nowe „Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie”

Zapraszamy do zapoznania się z "Wiadomościami Archidiecezjalnymi Warszawskimi" pod redakcją ks. Piotra Odziemczyka. Do pobrania plik PDF.

– WIADOMOŚCI ARCHIDIECEZJALNE WARSZAWSKIEJ – PDF DO POBRANIA

Drodzy Czytelnicy,
W upalne czerwcowe dni kończymy kolejny numer „Wiadomości Archidiecezjalnych Warszawskich”. Mam nadzieję, że znajdziecie trochę czasu na ich przeczytanie teraz, chociaż przed nami gorące przygotowania do wydarzeń lipcowych!

Już niedługo razem będziemy witać w naszej Ojczyźnie papieża Franciszka. W numerze znajdziecie oficjalny program wizyty duszpasterskiej, a także zachętę do duchowego przygotowania na ten czas.

Szczególnie polecam w tym wydaniu teksty zamieszczone w dziale Z życia archidiecezji biskupa Piotra Jareckiego, Powołani w Kościele i posłani do świata oraz księdza Krzysztofa Pawliny o zadaniach Akcji Katolickiej wobec znaków czasu. Oba poświęcone są obchodzonemu w Archidiecezji Warszawskiej jubileuszowi 20-lecia AK AW.

Znaczącym wydarzeniem mijającego półrocza były uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. W numerze możemy przeczytać wygłoszone na
tę okoliczność słowa przewodniczącego Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W Kościele powszechnym świętowaliśmy kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego. W przesłaniu KEP słyszymy, że kanonizacja ta „jest  zaproszeniem, abyśmy na nowo przyjęli miłosierdzie Boga i odnowili łaskę naszego chrztu, abyśmy na darmową miłość Boga odpowiedzieli miłością wobec Niego i miłosierdziem wobec żyjących i umarłych”.

W polskim Kościele żegnamy nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Celestino Migliore, który odchodzi na to samo stanowisko do Federacji Rosyjskiej. Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za prawie sześć lat wytrwałej posługi i życzymy wszelkich łask Bożych na dalszą pracę duszpasterską.

Czerwiec jest miesiącem, w którym następują zmiany personalne. Publikujemy informacje na ten temat, a także życiorysy i zdjęcia neoprezbiterów, których serdecznie witamy w gronie kapłanów.

Wśród ważnych dokumentów opublikowanych w tym półroczu warto zapoznać się z Instrukcją o posłudze nadzwyczajnego szafarza Komunii
Świętej w Archidiecezji Warszawskiej (ks. dr B. Szoplik), Stanowiskiem biskupów polskich w sprawie małżeństwa katolickiego zawieranego poza miejscem świętym, a także z Dekretem KEP o wystąpieniu z Kościoła Katolickiego, których znajomość będzie niezbędna w codziennej służbie.

Przez te wakacyjne miesiące starajmy się trochę odpocząć, aby nasza praca była wydajniejsza i przynosiła obfitsze plony. Do zobaczenia na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Ksiądz Piotr Odziemczyk
Redaktor naczelny