Nowe strony internetowe warszawskich parafii

Co najmniej kilkanaście parafii Archidiecezji Warszawskiej skorzystało już z propozycji zespołu IT Stacji 7 by przygotować lub zmodernizować parafialne strony internetowe. Najnowsze realizacje, które właśnie powstają to nowe strony dla stołecznej parafii św. Barbary, Sądu Metropolitalnego Warszawskiego i Archiwum Archidiecezjalnego

Najczęściej – jak zauważa Andrzej Mitek, kierownik tego projektu – na stworzenie parafialnej strony internetowej decydują się nowi proboszczowie, choć nie tylko oni. – Zdarza się, że napotykają problemy z uzyskaniem haseł dostępu do dotychczasowej strony parafii, bo w praktyce nie wiadomo kto ją wcześniej prowadził i na jakich zasadach, albo urwał się kontakt z tą osobą. A posiadanie strony internetowej parafii jest konieczne w obecnych czasach. To tak jakby kiedyś nie mieć tablicy ogłoszeń! – podkreśla Mitek.

Potwierdzają to również sami proboszczowie. – Kiedyś nie przywiązywaliśmy do tego zbytniej wagi, wystarczało nam, że któryś z parafian prowadził stronę. Nie myśleliśmy o tym, by dbać o przechowywanie haseł dostępu, tak jak np. kodu PIN do karty – zauważa ks. Zbigniew Suchecki, proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie. Jego zdaniem, idea uporządkowania domen internetowych, hostingu i starannego przechowywania haseł stron parafialnych jest ważnym standardem w Archidiecezji Warszawskiej.  On sam jako proboszcz musiał zmierzyć się z sytuacją braku dostępu do wymagającej modernizacji dotychczasowej strony. Okazało się też, że domena parafii, którą objął pozostaje własnością prywatnej osoby, dawnego parafianina, który wyprowadził się i nie ma z nim kontaktu.

Bez strony – jak bez kontaktu

Nowej strony internetowej pilnie potrzebowała również warszawska parafia św. Barbary. – Parafialnej strony praktycznie nie było, bo ciągle ktoś ją hakował – opowiada ks. Tomasz Zaperty. Zdecydował się na współpracę z zespołem IT Stacji 7, bo jak mówi ta ekipa „zna potrzeby parafii i odpowiada na nie”.

– Przepiękne zdjęcia z drona, mulitimedialne rozwiązania bardzo przyciągają. Gdy w niedzielę mówiłem parafianom, że nasza strona jest w budowie i możemy śledzić postępy prac, parafianie bardzo się zaangażowali, kibicują i sugerują, co jeszcze warto zrobić. Widać bardzo dużą potrzebę kontaktu i łączności z parafią, dlatego wykorzystamy interaktywność nowej strony. Zarówno księża jak i katecheci chcą być aktywni i na stronie parafii komunikować co się dzieje w grupach parafialnych, katechezie, odpowiadać na pytania.

Parafianom podoba się możliwość płatności elektronicznych – mówi proboszcz św. Barbary. Ma też dobrą wiadomość dla genealogów, którzy często pytają księży o księgi parafialne. Wkrótce zostaną one zdigitalizowane przez Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie i będzie je można przeglądać w internecie, także poprzez stronę parafialną – zapowiada ks. Zaperty.

Ile to kosztuje?

Zdaniem Andrzeja Mitka ze Stacji 7 byłoby dobrze, gdyby wszystkie parafie miały dobre strony internetowe, a wymiana informacji z wiernymi była sprawna; by łatwo było znaleźć w internecie potrzebne informacje a sama parafia była dobrze zaprezentowana.  Dlatego zespół IT Stacji 7 przygotował różne warianty stron internetowych, w zależności od potrzeb konkretnej parafii. Layout strony, jej funkcjonalności i wygląd zewnętrzny  zależą od zapotrzebowania danej parafii.

– Stosunkowo dużo jest zapytań i realizacji pełnych. Zwykle większe parafie, gdzie jest np. kilka grup duszpasterskich zamawiają wersję pełną, z wszystkimi funkcjonalnościami potrzebnymi parafii. Zwykle ta strona jest też reprezentacyjna, poszczególne grupy mają swoją identyfikację wizualną, każda ma swój logotyp. To nie są wygórowane budżety dla parafii dlatego parafie chętnie decydują się na tę wersję pełną – uważa Mitek.

Są też mniejsze parafie, które mają mniejsze potrzeby. – Wówczas robimy stronę w wersji podstawowej, zawierającą tylko kilka niezbędnych modułów, na którą wystarczy niewielki budżet. Zwykle taka strona jest prostsza, więc szybciej udaje się ją zrealizować.

Z kolei strony instytucjonalne to jeszcze inny kaliber – mówi Andrzej Mitek. Nasi programiści przygotowują na potrzeby tych stron specjalne rozwiązania np. wyszukiwanie akt metrykalnych, co w przyszłości odciąży proboszczów, do których kierowane są zapytania genealogiczne.

E-płatności

Zainteresowaniem cieszą się też płatności internetowe. – To była potrzeba chwili, intensywniejsza w czasie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, gdy ludzie nie chodzili do kościoła, teraz może nieco mniejsza. Warto jednak patrzeć długofalowo – przekonuje Andrzej Mitek – nie tylko z tego względu, że może wrócić kwarantanna, ale także dlatego, że coraz liczniejsze są pokolenia, dla których e-płatności są oczywistością.

Zwraca uwagę, że e-płatności mogą się przydać parafii, gdy pojawi się potrzeba ogłoszenia doraźnej zbiórki na jakiś konkretny cel.  Zbiórka w internecie to często najlepszy sposób, bo parafianie mogą ją udostępniać w mediach społecznościowych np. swoim krewnym i znajomym albo osobom, które wyprowadziły się, ale mają w pamięci swoją dawną parafię i chętnie ją wspomogą. Znacznie łatwiej skonkretyzować tę chęć, gdy mogą to zrobić poprzez internet. Zdaniem Mitka, rośnie świadomość wielu księży w tym temacie.

Strony parafialne i nie tylko

– Robimy nie tylko strony internetowe, ale także np. identyfikację wizualną, różne projekty graficzne, w tym projekty logotypów. Pomagamy rozkręcić kanały w social mediach. Oferujemy też utrzymanie stron internetowych – wylicza Mitek. Gdy proboszczowie miewają problemy z technicznymi kwestiami – pomagamy je uporządkować, a w razie potrzeby pomagamy w obsłudze strony internetowej. I zapewnia: Nie znikniemy. Wiadomo, gdzie nas szukać”.

Przykładowe realizacje stron parafialnych

W trakcie prac:

Przypominamy

  • Standardy dotyczące stron internetowych obowiązujące w Archidiecezji Warszawskiej >> tekst

Kontakt

  • Andrzej Mitek, kierownik projektu, andrzej.mitek@stacja7.pl; nr kom. 506 837 851.
  • Stacja7.pl jest portalem działającym w ramach Fundacji Medialnej 7 powołanej przez Archidiecezję Warszawską.