Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza
Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży oraz przypadająca w tym roku 1050 rocznica Chrztu Polski stały się okazją do zaprezentowania w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ciekawej ekspozycji, zatytułowanej „Na szlaku Tysiąclecia z Prymasem Wyszyńskim”.
Wystawa obrazuje drogę narodu polskiego, który, odchodząc od czasów, wierzeń i obyczajów pogańskich pierwszego tysiąclecia, poprzez znamienny akt przyjęcia Chrztu przez księcia Mieszka został włączony w ówczesny świat chrześcijański, w społeczność Ludu Bożego. Przewodnikiem po wystawie jest wielki Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński. Jego myśli towarzyszą widzom przez całą ekspozycję, wyjaśniając najważniejsze etapy w wielowiekowej pielgrzymce polskiego narodu. Z mroków wczesnego średniowiecza poprzez Drzwi Gnieźnieńskie obrazujące misję pierwszego polskiego świętego i męczennika, Wojciecha, jak przez otwarte Wrota Miłosierdzia, zwiedzający wkraczają w nową rzeczywistość katolicką, opartą na kulturze antycznej i skierowaną ku Bogu.
Widzowie mają okazję oglądać wizerunki Bogurodzicy. W dziejowej wędrówce naród polski był zawsze wspierany przez Maryję, To Ją obrał sobie za Królową, oddał się Jej w ślubach Jana Kazimierza, i w jasnogórskich Ślubach Narodu i zawsze pozostawał Jej wierny.
I, jak powiedział Prymas Tysiąclecia w Gnieźnie w 1966 r. – „Wszyscy, którzy dziś w Polsce żyjemy, jesteśmy błogosławionym owocem […] wspaniałej daty Chrztu Polski – 14 kwietnia 966 roku”. A najwspanialszymi owocami są święci błogosławieni polscy – Wojciech, świeci Bracia Męczennicy, Stanisław, Jadwiga, Kinga, Salomea, Maksymilian Kolbe, x Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II. Ich wizerunki zostały na wystawie specjalnie przywołane.
„Naród, który kończy jedno tysiąclecie, musi wspierać się na błogosławionych doświadczeniach dziejowych, czerpiąc z nich mądrość, silę i program dla przyszłości. „Oto Syn Twój” – „Oto Matka Twoja” – to nasze błogosławione doświadczenie z przeszłości, na którym mocno stoimy w teraźniejszości, patrząc ku przyszłości…”
Zapraszamy do zwiedzenia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Siedziba: ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa.
Więcej informacji na stronie www.maw.art.pl