„Łaska przechodzi przez ręce Maryi”. Sto lat temu św. Maksymilian Kolbe powołał Rycerstwo Niepokalanej
Pod hasłem „Sto lat historii, sto lat misji” Rycerstwo Niepokalanej świętuje swój setny jubileusz. Uroczystości zbiegły się z Ogólnopolskim Dniem Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej. List do członków MI skierował Prezydent RP.
„Pragnę wyrazić szacunek wszystkim członkom i duszpasterzom Rycerstwa Niepokalanej, stowarzyszenia założonego w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Tu, w Niepokalanowie rodziły się inicjatywy służące odbudowie ducha narodu. W słowniku ojca Maksymiliana nie było słowa niemożliwe. Życzę wszystkim członkom rycerstwa dobrych owoców wykonywanej pracy w życiu zawodowym, osobistym i społecznym. Przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia” – odczytał w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy podczas Mszy św. polowej ks. por. Marcin Janocha, wikariusz Katedry Polowej Wolska Polskiego.
Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. – W roku 1917 młody, 23-letni, zdolny, studiujący w Rzymie franciszkanin, u początku swojej drogi kapłańskiej powołał Rycerstwo Niepokalanej. Zaczął od oddania siebie samego Matce Bożej. Założył stowarzyszenie, by każdy człowiek zrozumiał, że łaska przechodzi przez ręce Maryi – mówił w homilii metropolita warszawski. Zauważył, że choć dzieło o. Maksymiliana nie zapowiadało się tak wspaniale, to wyrosło z niego trwałe drzewo, które ogarnęło świat. – Ojciec Maksymilian nie szedł w zakonie drogą robienia kariery. Oddał się Maryi na rycerza. Szedł pełnić wolę Bożą, tak by służyć innym. Tak czynili również św. Brat Albert czy św. Jan Paweł II – przypomniał. Na zakończenie zachęcił członków MI do modlitwy za rodziny, ojczyznę i wszystkie sprawy z ostatnich dni, tak by Bóg prowadził je po drogach Ewangelii, miłości i przykazań.
Eucharystię koncelebrowali m.in o. Raffaele di Muro, prezes międzynarodowy MI oraz o. Stanisław Piętka, prezes MI w Polsce.
Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej rozpoczął się w sobotę spektaklem „Mój syn Maksymilian”, Eucharystią sprawowaną przez bp Tadeusza Bronakowskiego z diecezji łomżyńskiej i całonocnym czuwaniem modlitewnym.
Główne uroczystości 100-lecia MI będą połączone z jubileuszem 90-lecia Niepokalanowa i potrwają od 6 do 22 sierpnia. W ramach uroczystości zaplanowano Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, podczas którego oprócz powierzenia trudnych spraw Matce Bożej i dziękczynienia za dzieła kolbiańskie, przewidziano modlitwę za masonów, codzienny Różaniec oraz koncerty, świadectwa i spotkania ze znanymi ludźmi.
Założycielem ruchu maryjno- apostolskiego był św. Maksymilian Maria Kolbe. Chciał nawracać grzeszników i stanąć w obronie Kościoła. 16 października 1917 r. w Rzymie powołał wraz ze współbraćmi Rycerstwo Niepokalanej. Obecnie stowarzyszenie działa nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach na świecie. Liczy ponad 3 mln członków. Rycerze Niepokalanej nie tylko propagują działalność charytatywną, ale przede wszystkim rozpowszechniają ideę, że pobożność maryjna prowadzi do świętości.
„Gość warszawski”
fot. Wojciech Łączyński