Ks. prof. W. Chrostowski laureatem Nagrody Ratzingera

Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, został laureatem tegorocznej Nagrody Ratzingera

fot. W. Łączyński

fot. W. Łączyński

Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i religioznawca, prof. Anne-Marie Pelletier z Francji zostali laureatami tegorocznej Nagrody Ratzingera. Laureatów nagrody typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI.

– Starałem się uprawiać teologię zgodnie z jej naturą, jako wiara szukająca zrozumienia. Starałem się, żeby zawsze była to próba zrozumienia, objaśniania i przełożenia wiary na kategorie, które są potrzebne i bliskie współczesnemu światu – mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski 17 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podczas ogłoszenia opinii publicznej informacji o nagrodzonych. Przyznane w ramach nagrody 50 tys. euro laureat przekaże na pomoc studentom teologii w Polsce lub za naszą wschodnią granicą.

Wręczenie nagrody odbyło się 22 listopada w Watykanie.

***

Ks. prof. Waldemar Chrostowski od wielu lat jest zaangażowany w dialog międzyreligijny. Był m. in. członkiem Komitetu Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem (1996-2006), w latach 1994-1996 jego wiceprzewodniczącym, a w latach 1990-1997 współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1990-2000 był także członkiem Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu a od 1991 r. jest członkiem Rady Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W latach 1996-2012 był też konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego. Przez wiele lat (1998-2005) był autorem materiałów homiletycznych na doroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski był ekspertem na XII Zwyczajnym Synodzie Biskupów „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła” (2008). Od 2008 r. jest członkiem Komitetu Teologicznego Polskiej Akademii Nauk a od 2011 należy do Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Jest organizatorem licznych sympozjów i konferencji. Wygłosił ponad 1200 prelekcji, wykładów i konferencji w Polsce i za granicą. Jest też autorem kilkunastu książek i ponad 2 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Drugim tegorocznym laureatem Nagrody Ratzingera jest prof. Anne-Marie Pelletier, religioznawca, wykładowca kolejno: lingwistyki, literatury porównawczej, a potem Starego Testamentu, Pisma Świętego i antropologii biblijnej na Uniwersytecie Paris X-Nanterre i Uniwersytecie Paris-Est Marne-la-Vallée. Na Uniwersytecie Paris X uczyła także poetyki.

Nagrodę Ratzingera, która według przewodniczącego komitetu naukowego nagrody, kard. Camillo Ruiniego ma mieć znaczenie „naukowego Nobla”, po raz pierwszy przyznano w czerwcu 2011 r., a laureatami zostało wówczas trzech teologów: o. Maximilian Heim, opat cystersów w austriackim Heiligenkreuz, włoski znawca Ojców Kościoła, Manlio Simonetti i hiszpański teolog-dogmatyk, Olegario Gonzalez de Cardedal.

W 2012 r. laureatami zostali: francuski filozof i historyk myśli Rémi Brague oraz teolog i patrolog amerykański, jezuita Brian E. Daley.

W 2013 r. nagrodę otrzymali: anglikański pastor i egzegeta Richard Burridge oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, świecki teolog Christian Schaller.

www.episkopat.pl