Ks. prof. W. Chrostowski laureatem Nagrody Ratzingera
Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, został laureatem tegorocznej Nagrody Ratzingera

fot. W. Łączyński
Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i religioznawca, prof. Anne-Marie Pelletier z Francji zostali laureatami tegorocznej Nagrody Ratzingera. Laureatów nagrody typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI.
– Starałem się uprawiać teologię zgodnie z jej naturą, jako wiara szukająca zrozumienia. Starałem się, żeby zawsze była to próba zrozumienia, objaśniania i przełożenia wiary na kategorie, które są potrzebne i bliskie współczesnemu światu – mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski 17 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podczas ogłoszenia opinii publicznej informacji o nagrodzonych. Przyznane w ramach nagrody 50 tys. euro laureat przekaże na pomoc studentom teologii w Polsce lub za naszą wschodnią granicą.
Wręczenie nagrody odbyło się 22 listopada w Watykanie.
***
Ks. prof. Waldemar Chrostowski od wielu lat jest zaangażowany w dialog międzyreligijny. Był m. in. członkiem Komitetu Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem (1996-2006), w latach 1994-1996 jego wiceprzewodniczącym, a w latach 1990-1997 współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1990-2000 był także członkiem Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu a od 1991 r. jest członkiem Rady Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W latach 1996-2012 był też konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego. Przez wiele lat (1998-2005) był autorem materiałów homiletycznych na doroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski był ekspertem na XII Zwyczajnym Synodzie Biskupów „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła” (2008). Od 2008 r. jest członkiem Komitetu Teologicznego Polskiej Akademii Nauk a od 2011 należy do Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.
Jest organizatorem licznych sympozjów i konferencji. Wygłosił ponad 1200 prelekcji, wykładów i konferencji w Polsce i za granicą. Jest też autorem kilkunastu książek i ponad 2 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Drugim tegorocznym laureatem Nagrody Ratzingera jest prof. Anne-Marie Pelletier, religioznawca, wykładowca kolejno: lingwistyki, literatury porównawczej, a potem Starego Testamentu, Pisma Świętego i antropologii biblijnej na Uniwersytecie Paris X-Nanterre i Uniwersytecie Paris-Est Marne-la-Vallée. Na Uniwersytecie Paris X uczyła także poetyki.
Nagrodę Ratzingera, która według przewodniczącego komitetu naukowego nagrody, kard. Camillo Ruiniego ma mieć znaczenie „naukowego Nobla”, po raz pierwszy przyznano w czerwcu 2011 r., a laureatami zostało wówczas trzech teologów: o. Maximilian Heim, opat cystersów w austriackim Heiligenkreuz, włoski znawca Ojców Kościoła, Manlio Simonetti i hiszpański teolog-dogmatyk, Olegario Gonzalez de Cardedal.
W 2012 r. laureatami zostali: francuski filozof i historyk myśli Rémi Brague oraz teolog i patrolog amerykański, jezuita Brian E. Daley.
W 2013 r. nagrodę otrzymali: anglikański pastor i egzegeta Richard Burridge oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, świecki teolog Christian Schaller.
www.episkopat.pl