Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Nr 8/2020
1. Zgodnie z Reskryptem Nr 557/Abp/2020 z 26 marca br. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej i uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzone na czas pandemii, ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim wiernym, aż do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Jednocześnie zachęcił do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.
Papież Franciszek w swoich homiliach wielokrotnie przestrzegał przed ograniczeniem praktykowania wiary jedynie do wymiaru wirtualnego, bez możliwości osobistego udziału w sakramentach. Podkreślił, że nie jest to sytuacja normalna, kiedy wierni, uczestnicząc w Eucharystii jedynie za pomocą środków społecznego przekazu, nie mogą być na niej obecni fizycznie i mogą przyjmować jedynie Komunię Świętą duchową.
W duchu tych słów papieża Franciszka prosimy zachęcić wiernych, by rzetelnie zweryfikowali, czy w ich konkretnej indywidualnej sytuacji nadal istnieje przyczyna, by korzystali z dyspensy udzielonej przez arcybiskupa warszawskiego.
Przy tej okazji przypominamy, że aktualnie istnieje realna, daleko większa niż na początku pandemii, możliwość osobistego uczestniczenia we Mszy świętej i przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnej. Zachęcamy także Księży Proboszczów, według roztropności, do zwiększenia liczby Mszy świętych umożliwiając większej grupie wiernych, w tym rodzinom z dziećmi i młodzieży, uczestnictwo w życiu liturgicznym parafii.
2. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz zachęcił Księży Proboszczów do otwarcia kościołów w czasie pandemii z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Aby umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi sakramentalnej i Komunii Świętej wielkanocnej, należy rozważyć potrzebę dodatkowych stałych dyżurów spowiedzi poza Mszą świętą. Prosimy o przypomnienie wiernym, że okres, w którym obowiązuje Komunia wielkanocna, obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, tj. w bieżącym roku do 7 czerwca.
3. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem władz sanitarnych, od dnia 20 kwietnia br., w kościołach i kaplicach może przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2. Jednocześnie przypominamy, że wszyscy wierni przebywający w kościele / kaplicy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są duchowni sprawujący liturgię.
4. Z zachowaniem ww. rygorów sanitarnych w przestrzeni kościoła można prowadzić w małych grupach przygotowanie do przyjęcia sakramentu chrztu, pierwszej Komunii Świętej, sakramentu bierzmowania i małżeństwa. Można również, zgodnie z tymi samymi rygorami sanitarnymi, prowadzić w kościele konferencje, a także spotkania formacyjne grup i wspólnot parafialnych.
5. Informujemy, że poza odkładaniem na dalszy termin uroczystości komunijnych istnieje także możliwość, w ścisłej współpracy z rodzicami, indywidualnego lub kilkuosobowego przygotowania dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Wówczas przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej nastąpi indywidualnie w uzgodnionym terminie.
6. Według podanych wyżej zasad można przeprowadzić indywidualnie, w małych grupach przygotowanie dorosłych bądź młodzieży do sakramentu bierzmowania. Termin bierzmowania należy wówczas ustalić z księdzem biskupem.
7. W sobotę, 16 maja br., przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej. Uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona w Sanktuarium o godz. 18.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Ponieważ w tej Mszy Świętej będą brały udział osoby z zaproszeniami, proponujemy łączyć się duchowo poprzez transmisję w Internecie na kanale You Tube i na stronie Archidiecezji Warszawskiej. Prosimy, aby tego dnia podczas Mszy świętych modlić się o ustanie pandemii za wstawiennictwem Patrona Polski i metropolii warszawskiej.
8. W poniedziałek, 18 maja br. przypada 100 lecie urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji, w każdej parafii, w niedziele, 17 maja br., należy odprawić uroczystą Mszę Świętą dziękczynną. Tam, gdzie jest to możliwe, można wyeksponować obraz i relikwie Świętego (relikwii nie wolno podawać do ucałowania). Tego dnia, na wszystkich Mszach świętych, należy odczytać List pasterski Episkopatu Polski. W naszej archidiecezji Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz odprawi o godz. 9.00 Mszę Świętą w bazylice Świętego Krzyża, transmitowaną przez Polskie Radio. O godz. 11.00 w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, w ramach ogólnodiecezjalnego dziękczynienia. Zachęcamy do włączenia się w transmisje Mszy świętych, a także w wydarzenia, przygotowywane przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
9. W sobotę, 30 maja br., w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, o godz. 10.00 odbędą się święcenia prezbiteratu diakonów WMSD i RM.
10. Decyzją Księdza Kardynała Kazimierza Nycza nowy termin beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego zostanie ustalony po ustaniu pandemii. Zachęcamy do modlitwy i kontynuowania duchowego przygotowania w parafiach w każdy 28 dzień miesiąca.
W czwartek, 28 maja br., przypada 39. rocznica śmierci Czcigodnego Sługi Bożego. W tym dniu, o godz. 19.00, w archikatedrze warszawskiej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Mszę Świętą.
11. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, nie będzie w Warszawie centralnej procesji Bożego Ciała (11 czerwca br.), organizowanej w takiej formie, jak w minionych latach. Parafialne procesje Bożego Ciała nie mogą odbywać się na zewnątrz kościoła z licznym udziałem wiernych. W związku z tym, zgodnie z roztropnością Księży Proboszczów, można przeprowadzić na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących rygorów sanitarnych.
12. Kongregacja księży dziekanów jest planowana na piątek, 12 czerwca br. w godz. 10.00 – 12.00. Po jej zakończeniu księża dziekani otrzymają dekrety nominacyjne dla wikariuszy i rezydentów.
13. Nie czekając biernie na zakończenie czasu pandemii, podejmijmy w parafiach pracę duszpasterską z zespołami i grupami, na tyle, na ile jest to możliwe w obecnej sytuacji epidemiologicznej.