Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Warszawa, 7 maja 2022 r.
Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Nr 5/2022
1. W piątek, 24 czerwca br., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie zakończony etap diecezjalny Synodu Biskupów i zaprezentowany końcowy dokument diecezjalnych konsultacji synodalnych.
2. Przypominamy, że w 4. niedzielę wielkanocną (Dobrego Pasterza), tj. 8 maja br., rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i do Życia Konsekrowanego obchodzony pod hasłem Posłani w pokoju Chrystusa. Prosimy o zachęcenie wiernych do modlitwy w tych intencjach. Zbiórka na tacę, przeprowadzona tego dnia, jest przeznaczona na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zbiórka ta jest wliczona w ryczałt. Materiały do wykorzystania duszpasterskiego przekazujemy do parafii i rektoratów.
3. W sobotę 14 maja, o godz. 16.00, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, Ks. Kardynał Kazimierz Nycz udzieli święceń diakonatu jedenastu klerykom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
W sobotę, 28 maja br., o godz. 10.00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie trzynastu diakonów z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater przyjmie święcenia kapłańskie z rąk Ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Do udziału w tych uroczystościach zaproszeni są wszyscy wierni naszej archidiecezji, zwłaszcza ministranci i lektorzy.
Tego dnia, w liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego biskupa i w 41. rocznicę śmierci, w archikatedrze warszawskiej, o godz. 19.00, zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Zapraszamy księży do koncelebry i wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy.
4. W sobotę, 14 maja br., w godz. 18.00 – 20.00 w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej odbędzie się diecezjalne spotkania otwarte dla młodzieży w wieku 16 – 30 lat. Do udziału w nim zaproszeni są członkowie wspólnot młodzieżowych oraz osoby nienależące do żadnej grupy. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Czcigodnych Księży Proboszczów o przekazanie młodzieży zaproszenia do udziału w spotkaniach otwartych. Więcej informacji o podejmowanych inicjatywach znajduje się na stronie: synod.mkw.pl/synod-mlodych.
5. W poniedziałek, 16 maja br., przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i Metropolii Warszawskiej. Główne obchody będą miały miejsce w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, ul. Rakowiecka 61.
Tego dnia o godz. 18.00 zostanie odprawiona w Sanktuarium uroczysta Msza Święta. Prosimy o poinformowanie wiernych o tym wydarzeniu i zaproszenie do wspólnej modlitwy.
W sobotę 7 maja w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie zostanie zainaugurowana nowenna w 20. rocznicę ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Tekst Nowenny, która rozpoczyna się w sobotę, 7 maja br., jest zamieszczony na stronie internetowej naszej archidiecezja w zakładce Księża.
6. W niedzielę, 22 maja br., w godz. 12.00 – 15.00, odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. Zachęcamy do udziału w pielgrzymce. Szczegóły podamy w najbliższym czasie.
7. W sobotę, 28 maja br. w obiektach sportowych ZNICZ w Pruszkowie, w godz. 9.30 – 15.00 odbędzie się jubileuszowa XXV Parafiada Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej. Szczegółowe informacje przekazujemy do parafii i rektoratów.
8. W niedzielę, 5 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w ramach XV Święta Dziękczynienia, przeżywać będziemy ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego i Warszawskiego, Prymasa Polski oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej FSK, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W tym dniu w sposób szczególny wyrazimy nasze dziękczynienie Bogu za dar życia Błogosławionych.
O godz. 7.40 z archikatedry warszawskiej na Starym Mieście wyruszy procesja dziękczynna, która z relikwiami Błogosławionych przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
Zachęcamy do udziału w orszaku procesyjnym wszystkich wiernych. Do procesji można się dołączyć także przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii.
TRASA PROCESJI BĘDZIE PRZEBIEGAĆ NASTĘPUJĄCYMI ULICAMI:
godz. 7.45 – Archikatedra Warszawska – kościół św. Aleksandra
godz. 8.25 – kościół św. Aleksandra – Belweder
godz. 8.55 – Belweder – ul. J. Gagarina
godz. 9.10 – ul. J. Gagarina – ul. Sobieskiego
godz. 9.30 – ul. Sobieskiego – kościół św. Antoniego M. Zaccarii
godz. 10.45 – kościół św. Antoniego M. Zaccarii i przejście Aleją Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.
O godz. 10.45, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15), zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, Kapituł
i zaproszonych gości.
O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona, z udziałem Episkopatu Polski, uroczysta Msza Święta dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej.
Do parafii i rektoratów przekazujemy ogólne informacje o tegorocznym Święcie Dziękczynienia. Więcej informacji prześlemy w najbliższym czasie.
9. W sobotę, 11 czerwca br., odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Informacje i program pielgrzymki zostały przesłane do parafii i rektoratów.
10. W czwartek, 16 czerwca br., wróci na trasę ulicami Warszawy centralna procesja Bożego Ciała. Uroczystość rozpocznie się w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, gdzie o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Bezpośrednio po Mszy świętej wyruszy orszak procesyjny, który przejdzie następującą trasą:
– Bazylika archikatedralna Świętego Jana Chrzciciela – wyjście – ul. Świętojańska,
Pl. Zamkowy, Pl. Bernardyński;
– I ołtarz przy kościele akademickim pw. Świętej Anny na Pl. Bernardyńskim;
– ul. Krakowskie Przedmieście;
– II ołtarz – przy kościele seminaryjnym;
– ul. Krakowskie Przedmieście;
– III ołtarz – przy pomniku bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego (przy kościele sióstr wizytek);
– ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewska;
– IV ołtarz na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kazanie przy IV ołtarzu wygłosi Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski, następnie zostanie odśpiewany hymn Te Deum, a po nim nastąpi błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i zakończenie procesji.
W sposób szczególny do udziału w procesji wraz z chorągwiami i sztandarami zobowiązane są parafie z następujących dekanatów: staromiejskiego, śródmiejskiego i wolskiego,
a ponadto parafie: św. Zygmunta, św. Jakuba, NMP Królowej Świata, św. Michała,
św. Andrzeja Boboli, św. Katarzyny, NMP Matki Kościoła i św. Kazimierza.
Zgodnie z dotychczasową tradycją prosimy o oddelegowanie przedstawicieli z parafii, którzy wezmą udział w centralnej procesji. Do udziału w centralnej procesji zapraszamy nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, służbę liturgiczną ołtarza, także ruchy i wspólnoty oraz wszystkich wiernych stolicy. Prosimy o przybycie delegacji z parafii na godz. 10.15
na Plac Zamkowy, gdzie zostanie uformowany szyk procesyjny.
11. Urząd Ekonoma przekazuje w załączeniu Komunikat Zastępcy Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy dotyczące konieczności złożenia deklaracji o stosowanych źródłach ciepła i spalania paliw.