Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Nr 17/2018
1. Ojciec Święty Franciszek zachęca wszystkich wiernych do odmawiania codziennie przez cały październik Różańca Świętego w intencji Kościoła, kończąc go antyfoną Pod Twoją obronę oraz Modlitwą do świętego Michała Archanioła. Obowiązujący w Polsce tekst modlitwy przesyłamy do parafii i rektoratów [plik do pobrania]
2. W dniach 1 – 8 października, pod hasłem Umrzeć z nadziei, trwa w Polsce Tydzień modlitwy za uchodźców. W poniedziałek, 8 października br., o godz. 19.00 w kościele Świętego Marcina na Starym Mieście rozpocznie się modlitwa za uchodźców. Ekumenicznej liturgii będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Księża Proboszczowie i Rektorzy zainteresowani zorganizowaniem w swojej parafii/rektoracie modlitwy Umrzeć z nadziei proszeni są o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres e-mail: santegidio.waw@gmail.com.
3. Przypominamy, że w dniach 3 – 28 października w Rzymie obraduje XV Zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie pod hasłem Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania. Prosimy o uwzględnienie podczas Mszy świętych w modlitwie powszechnej wezwania o owocny przebieg obrad synodu. Specjalnie przygotowany z tej okazji tekst modlitwy do wykorzystania duszpasterskiego przesyłamy do parafii i rektoratów.
Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przypomina o modlitewnym czuwaniu na Jasnej Górze w intencji Synodu, które podejmie młodzież Archidiecezji Warszawskiej w nocy z 20 na 21 października 2018 roku (noc z soboty na niedzielę). Nocne czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, z zakończy się ok. 5.00. W programie będzie czas adoracji i uwielbienia, konferencje tematyczne i Eucharystia. Księży zapraszamy do pomocy w sprawowaniu Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz do koncelebry. Stosowne pisma zostały przesłane do parafii.
4. Przypominamy, że ojcowie dominikanie, jak co roku, zapraszają na Dzień Modlitwy Różańcowej do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Służewie
w sobotę, 6 października br. Szczegółowe informacje zostały przesłane do parafii i rektoratów.
5. Przypominamy, że w dniach 12 – 14 października br. w Warszawskiej Hali EXPO XXI odbędzie się Konferencja pod hasłem Będziecie moimi świadkami (2 Kor 6, 18), organizowana przez Fundację 24/7. Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia znajdują się na stronie internetowej fundacji: https://24-7.org.pl.
6. Przypominamy, że w niedzielę, 14 października br. przypada XVIII Dzień Papieski pod hasłem: Promieniowanie ojcostwa. Z tej racji w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski, tj. 7 października br. należy odczytać List Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający obchody XVIII Dnia Papieskiego.
Także w niedzielę, 14 października br. w bazylice Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście, o godz. 9.00, Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski odprawi Mszę Święta, transmitowaną przez Polskie Radio.
Natomiast Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprasza na koncert Dnia Papieskiego, transmitowany w TVP 1, który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie w niedziele, 14 października br. o godz. 17.00. Wstęp wolny. Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji www.dzielo.pl.
Tego dnia odbędzie się także zbiórka do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia.
We wtorek, 16 października br. w 40. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego Jana Pawła II Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza na spotkanie z poezją św. Jana Pawła II i muzyką Marcina Stycznia. Wydarzenie, zorganizowane w ramach cyklu Duchowość dla Warszawy, rozpocznie się o godz. 19.00, w auli Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.
Prosimy o przekazanie wiernym w ogłoszeniach parafialnych w najbliższe niedziele, tj. 7 i 14 października zaproszenia do udziału w tych uroczystościach.
7. Przypominamy, że w niedzielę, 14 października br., o godz. 15.00, w kościele seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54, rozpocznie się jubileuszowy, 50. kurs przygotowujący do pełnienia posługi lektora w parafii. Opiekunem kursu jest diecezjalny duszpasterz lektorów – ks. prałat Wiesław Kądziela. W kursie mogą uczestniczyć uczniowie gimnazjum i licealiści. Na pierwsze spotkanie należy przynieść pismo od proboszcza parafii, kierującego do udziału w kursie.
8. W piątek, 19 października br. przypada 34. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się w sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. O godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tych uroczystościach. Prosimy ponadto o przypomnienie wiernym o tej rocznicy oraz o uwzględnienie w modlitwie powszechnej wezwania o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego.
9. Przypominamy, że w niedzielę, 21 października br. Kościół Powszechny obchodzi Światowy Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną. To dzień modlitwy i wsparcia materialnego misji na świecie. Tego dnia odbędzie się także zbiórka pieniędzy na tacę na cele misyjne. Po Niedzieli Misyjnej w Polsce następuje też Tydzień Misyjny, którego hasłem w tym roku będą słowa: Pełni Ducha i posłani. Prosimy o uwzględnienie w modlitwie powszechnej stosownych wezwań w intencji misji i misjonarzy. Każda parafia otrzymuje materiały liturgiczne do duszpasterskiego wykorzystania.
10. W niedzielę, 21 października br. w każdej parafii / rektoracie odbędą się badania niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). Ankietę do przeprowadzenia badań przesyłamy odrębnym pismem. Wypełnioną ankietę należy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego do 23 listopada br.
11. Prosimy Księży Proboszczów i Rektorów o zgłaszanie swojego uczestnictwa w obowiązkowym szkoleniu dotyczącym bezpiecznego przetwarzania danych. Przypominamy terminy szkoleń:
wtorek, 9 października br., w godz. 10.00 – 13.00;
środa, 17 października br., w godz. 10.00 – 13.00;
czwartek, 18 października br., w godz. 15.00 – 18.00.
Pismo Księdza Kardynała w tej sprawie przesłaliśmy do parafii i rektoratów.
12. Księżom Dziekanom przypominamy, że do dnia 31 października br. należy dostarczyć na piśmie do Kanclerza Kurii Metropolitalnej Warszawskiej imionai nazwiska wybranych w dekanacie kandydatów do Rady Kapłańskiej z zaznaczeniem ich funkcji.
13. Przypominamy, że Kongregacja Księży Dziekanów, Księży Wicedziekanów, dekanalnych ojców duchownych i dekanalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży odbędzie się w sobotę, 17 listopada br. w godz. 10.00 – 14.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Stosowne zaproszenia Księża otrzymają odrębnym pismem.
14. Przypominamy, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie proponuje dwa rodzaje zajęć, które są odpowiedzią na wezwanie papieża. Jednoroczne Studium Animacji Małżeńskiej, oparte głównie na warsztatach, przeznaczone jest dla par małżeńskich, które pragną pogłębić tajemnice relacji rodzinnej, a w przyszłości pomagać innym osobom w pokonywaniu kryzysów małżeńskich. Druga propozycja to Dwuletnie Studium Małżeństwa i Rodziny, które przygotowuje do pomocy w kursach przedmałżeńskich i w poradniach rodzinnych. Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza ponadto na studia magisterskie i podyplomowe dla katechetów, studia teologiczne, e-lerningowe, na Akademię Dziennikarstwa oraz dwuletni kurs Teologii dla zabieganych. Warto studiować, aby Bóg jeszcze mocniej stał się obecny w naszym życiu, a poprzez naszą wiedzę i wiarę działał w trudnym świecie. Dokładne programy i terminy spotkań znajdują się na stronie uczelni: www.pwtw.pl w odpowiednich zakładkach. Prosimy Księży Proboszczów i Rektorów o podanie tej informacji wiernym w ogłoszeniach parafialnych.
15. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego otwiera zapisy na I rok dwuletniego Podyplomowego Studium Formacji Biblijnej. W programie wykłady dotyczące geografii, historii i egzegezy biblijnej oraz zajęcia z kultury i myśli świata starożytnego Bliskiego Wschodu. Wykłady prowadzone są przez profesorów UKSW. Szczególnie zaproszeni są liderzy i uczestnicy różnych grup, którzy chcieliby pogłębić swoją znajomość i rozumienie Starego i Nowego Testamentu oraz wszyscy zainteresowani tematem Biblii.
Zajęcia odbywają się w dwie soboty w miesiącu, w godzinach 9.45 – 16.30.
Pierwsze zajęcia – 20 października br.
Oto wykaz przedmiotów na rok akademicki 2018/2019: geografia biblijna, teologia Pisma świętego i kanon ksiąg świętych, księgi historyczne ST, pięcioksiąg, księgi prorockie ST, historia czasów Jezusa, Biblia i liturgia, kultura starożytnego Bliskiego Wschodu. Kierownikiem studium jest ks. dr hab. Krzysztof Siwek, pracownik naukowo-dydaktyczny UKSW i PWTW, Rektor Kościoła Akademickiego Świętej Anny – krzysztofsiwek@wp.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://teologia.uksw.edu.pl/node/1544
16. Wszystkim księżom polecamy lekturę niewielkiej książeczki Archidiecezjalnego Wydawnictwa Łódzkiego pt. Dziesięć rad papieża Franciszka dla kapłanów, której autorem jest ks. Diego J. Fares, argentyński jezuita, współbrat i duchowy syn Ojca Świętego Franciszka. Książeczka ta jest „małym dekalogiem” praktycznych i duchowych rad papieża Franciszka skierowanych do kapłanów, aby mogli wzrastać ku świętości i skutecznie towarzyszyć innym na drodze ich uświęcenia. Książeczki te można nabyć w Księgarnia Na Miodowej.
17. Do parafii i rektoratów przesyłamy wraz z pismem przewodnim Księdza Kardynała Kazimierza Nycza dwa pierwsze tomy zapisków Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Prymasa Polski.
18. Księża, którzy poprzez stronę internetowa naszej archidiecezji wysłali zgłoszenie na rekolekcje organizowane w Domu Rekolekcyjnym księży pallotynów w Konstancinie-Jeziornie, proszeni są o skontaktowanie się bezpośrednio z Domem Rekolekcyjnym celem potwierdzenia uczestnictwa w rekolekcjach.