Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Prosimy zapoznać się z nowym informacjami dla księży Archidiecezji Warszawskiej.

Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy kościołów w Archidiecezji Warszawskiej

 

 1. Zachęcamy Księży Proboszczów i Księży Rektorów do włączenia się w ogólnopolską inicjatywę duszpasterską Noc Konfesjonałów. W wymiarze ogólnopolskim organizowana jest ona z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Tradycyjnie w naszej archidiecezji akcję tę przeprowadzamy z Wielkiego Wtorku na Wielką Środę lub z Wielkiej Środy na Wielki Czwartek. Decyzję o terminie podejmuje Ksiądz Proboszcz / Ksiądz Rektor, uwzględniając miejscowe potrzeby duszpasterskie. Księży Proboszczów i Księży Rektorów, którzy chcą włączyć się w tę duszpasterską inicjatywę, prosimy o zgłoszenie na adres e-mail: duszpasterstwo@mkw.pl lub telefonicznie: 22 531 72 65.

 

 1. W WIELKI CZWARTEK, 24 marca 2016 roku, o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z poświęceniem krzyżma, której będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Podczas Mszy Świętej zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie. Na tę Mszę Świętą kapłani przynoszą albę i białą stułę. Po Mszy św. wszyscy kapłani, diakoni i klerycy są zaproszeni na braterskie spotkanie do Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tradycyjnie zapraszamy do udziału we Mszy Świętej również lektorów, a także nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Bardzo prosimy duszpasterzy opiekujących się służbą liturgiczną, aby zadbali o właściwy strój lektorów i nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Prosimy o ich przybycie na godz. 9.30.W archikatedrze oleje święte rozdzielane będą w Wielki Czwartek, w godz. 12.00 – 16.00 (w wyjątkowych przypadkach także w Wielki Piątek w godz. 10.00 – 15.00). Bezpośrednio z archikatedry oleje święte odbierają parafie i kościoły rektorskie dekanatów warszawskich oraz dekanatów: kampinoskiego, konstancińskiego, laseckiego, piaseczyńskiego i pruszkowskiego. Dla parafii pozostałych dekanatów oleje święte odbierają księża dziekani. Przypominamy, że naczynia do olejów świętych powinny być czyste i opatrzone napisami:
  – Krzyżmo św. lub S. Chrisma
  – Olej Chorych lub O. Infirmorum.
  Jeśli oleje święte dla parafii biorą osoby świeckie, powinny posiadać pisemne  upoważnienie od księdza proboszcza. Przypominamy, że zgodnie z prawem kanonicznym oleje święte należy wymieniać co roku przed Wigilią Paschalną.
  Wypada, aby informacja o nowo poświęconych olejach została podana do wiadomości wiernym. Można dokonać znaku ich uroczystego wniesienia np. w procesji do ołtarza na rozpoczęcie Mszy Wieczerzy Pańskiej.

 

 1. ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE rozpocznie uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej w WIELKI CZWARTEK, 24 marca 2016 roku, o godz. 18.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

 

 1. W WIELKI PIĄTEK, 25 marca 2016 roku– Liturgia Męki Pańskiej zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 17.00.–  Centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, Droga Krzyżowa przejdzie następującą trasą: kościół św. Anny – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście – kościół akademicki św. Anny.

STACJE:

I – kościół akademicki św. Anny (Krakowskie Przedmieście) – Krzyż niosą – Księża i Ksiądz Kardynał
II – skrzyżowanie Senatorskiej z Miodową  (ul. Senatorska)- Krzyż niosą – Siostry i bracia zakonni
III – skrzyżowanie Moliera z Senatorską  (ul. Senatorska) – Krzyż niosą – Studenci i Straż Miejska
IV  – kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska) – Krzyż niosą – Nadzwyczajni szafarze Komunii Św.
– Niecała przy BBiZK  (ul. Wierzbowa) – Krzyż niosą – Prawnicy i Służba Zdrowia
VI – skrzyżowanie ul. Wierzbowej i Fredry (ul. Wierzbowa) – Krzyż niosą – Rycerze Jana Pawła II i Totus Tuus
VII – Grób Nieznanego Żołnierza – Krzyż niosą – Strażacy
VIII  – pl. Piłsudskiego – Krzyż niosą – Wojsko Polskie
IX – kuria ordynariatu polowego WP (Tokarzewskiego) – Krzyż niosą – Wspólnoty Rodzin
X – hotel Bristol (Krakowskie Przedmieście) – Krzyż niosą – Policja
XI – kościół seminaryjny św. Józefa (Krakowskie Przedmieście) – Krzyż niosą – Droga Neokatechumenalna
XII  – skwer Hoovera (Krakowskie Przedmieście) – Krzyż niosą – Rzemieślnicy i Archikonfraternia
XIII – figurka MB Passawskiej (Krakowskie Przedmieście) – Krzyż niosą – Akcja Katolicka
XIV – kościół akademicki św. Anny – Krzyż niosą – Rajcy

 

Przed kościołem św. Anny słowo pasterskie Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.

 

 1. UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Liturgia Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej, 26 marca 2016 roku, o godz. 20.00.

Rezurekcja w archikatedrze warszawskiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 27 marca 2016 roku, rozpocznie się o godz. 6.00.

Uroczysta suma pontyfikalna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 27 marca 2016 roku, zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 11.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

 

 1. W odniesieniu do spotykanej nadal niewłaściwej praktyki rozpoczynania celebracji Wigilii Paschalnej przed zapadnięciem zmroku przypominamy, że wydany przez Kongregację Kultu Bożego 16 stycznia 1988 roku list okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Paschalis sollemnitatis, określa jednoznacznie: „<Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli>. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie” (78).

 

 1. Przesyłamy do każdej parafii / rektoratu List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2016 r. Misjonarze Miłosierdzia.

 

 1. Przesyłamy do księży proboszczów i rektorów: Słowo Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na Wielkanoc 2016 r. Przez chrzest włączeni w krąg europejskiej kultury chrześcijańskiej do wykorzystania w duszpasterstwie. 

 

 1. W piątek, 1 kwietnia 2016 roku przypada 9. rocznica rozpoczęcia posługi biskupiej w Archidiecezji Warszawskiej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego. Prosimy uwzględnić w modlitwie powszechnej wezwanie w intencji Księdza Kardynała – Pasterza naszej archidiecezji.

 

 1. W niedzielę Miłosierdzia Bożego (3 kwietnia 2016) w Archidiecezji Warszawskiej odbędą się dwie uroczystości związane ze Świętem Bożego Miłosierdzia:
  • 12.00 – w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Piotra Jareckiego; godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza Święta; godz. 16.15 – koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej ku czci Miłosierdzia Bożego;
  • 15.00 – w Parku Moczydło w Warszawie na Woli (u zbiegu ulic Górczewskiej i Deotymy) przy figurze Jezusa Miłosiernego zostanie odprawiona, pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, uroczysta Msza Święta. Mszę Świętą poprzedzi Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  • Po Mszy Świętej odbędzie się program artystyczny w wykonaniu uczniów XXIV LO im. C. K. Norwida w Warszawie.
   Prosimy o zaproszenie wiernych do udziału w tych uroczystościach  i zachęcenie do wspólnej modlitwy.

 

 1. W związku z tym, że w bieżącym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada w Wielki Piątek i liturgicznie została przeniesiona na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia (4 kwietnia), Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podjęła decyzję o przeniesieniu także Dnia Świętości Życia na poniedziałek, 4 kwietnia br. 

  Ks. prałat Tadeusz Sowa
  Moderator Wydziałów Duszpasterskich