Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy kościołów w Archidiecezji Warszawskiej
- W czwartek, 17 września 2015 roku, przypada wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego arcybiskupa metropolity warszawskiego. Z tej racji, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta
Msza Święta. Do udziału we wspólnej modlitwie są zaproszeni księża i wierni całej archidiecezji.
- W sobotę, 19 września 2015 roku odbędzie się Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych. Na pielgrzymkę zaproszeni są wszyscy nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej posługujący w naszej archidiecezji. Przypominamy też, że udział w pielgrzymce jest jednym z warunków formacyjnych przedłużenia posługi na kolejny rok. Prosimy o przypomnienie o tej pielgrzymce szafarzom posługującym w parafii / rektoracie.
Program pielgrzymki:
10.00 – zawiązanie wspólnoty (ks. dr Bartosz Szoplik) i historia Sanktuarium (ks. Andrzej Juńczyk – proboszcz parafii w Lewiczynie)
10.30 – konferencja – ks. kanonik dr Marek Przybylski
11.15 – przerwa
11.45 – przygotowanie do Mszy Świętej
12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem bp Rafała Markowskiego
13.00 – przerwa na posiłek (możliwość skorzystania z ciepłego posiłku)
14.30 – różaniec (tajemnice radosne) i zakończenie pielgrzymki
Sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką:
Udział w pielgrzymce należy potwierdzić zgłoszeniem do osoby odpowiedzialnej w danym rejonie (podczas pielgrzymki nie będzie podpisywana lista obecności, zgłoszenie będzie traktowane jako podpis):
Rejon 1 – p. Tomasz Pietrucha e-mail: tpiet@poczta.onet.pl tel. 609621030;
Rejon 2 – p. Adam Sękowski e-mail: adam.sekowski@yahoo.pl tel. 502746294;
W zgłoszeniu należy podać również liczbę członków rodzin. Zgłoszenia można składać indywidualnie lub zbiorowo z parafii.
- W niedzielę, 20 września 2015 roku przypada 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem Przekaz o rodzinie jako uprzywilejowanym miejscu spotkania w bezinteresownej miłości. Taki tytuł nosi też papieskie orędzie na ten dzień. Orędzie, ogłoszone w styczniu, nawiązuje do zaplanowanego w Rzymie na październik 2015 roku zwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie.
Podajemy link do tekstu orędzia Ojca Świętego:
oraz słowa abp. Wacława Depo:
Prosimy o uwzględnienie tematu tego dnia także w modlitwie powszechnej.
- W dniach 2 – 4 października 2015, roku w kościele ojców Dominikanów na warszawskim Służewie (ul. Dominikańska 2), w ramach VI Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej będzie miała miejsce modlitwa w intencji zbliżającego się synodu biskupów na temat rodziny.
Program obchodów przedstawia się następująco:
Piątek, 2 października 2015
19.00 – Debata Różańcowa Jak modlić się w małżeństwie i z dziećmi?
Sobota, 3 października 2015
10.00 – Modlitwa dzieci (tajemnice radosne)
11.00 – Modlitwa wspólnoty Żywego Różańca (tajemnice światła)
12.00 – Msza Święta (po Mszy Świętej modlitwa różańcowa osób chorych i niepełnosprawnych (tajemnice bolesne)
17.30 – Rozpoczęcie Doby Różańcowej (tajemnice chwalebne)
19.30 – MSZA ŚWIĘTA I WIECZÓR MODLITWY UWIELBIENIA Z MARYJĄ (z rodzinami, małżonkami, narzeczonymi i szukającymi swej drogi w życiu)
22.00 – AKATYST KU CZCI MATKI BOŻEJ
CAŁONOCNA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W KAPLICY MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ
Niedziela, 4 października 2015
6.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
(przez cały dzień Msze św. niedzielne ze słowem o modlitwie różańcowej)
18.30 – Msza Święta i procesja różańcowa w blasku ognisk z udziałem młodzieży i studentów.
- W roku akademickim 2015/2016 na Papieskim Wydziale Teologicznym Sekcja
św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczyna się:
- Studium dla animatorów małżeństw w parafii
Zgodnie ze wskazaniem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, udział w tym studium ma wziąć jedno małżeństwo z każdego dekanatu Archidiecezji Warszawskiej.
Jego celem ma być przygotowanie małżeństw, które będą wsparciem dla duszpasterstwa rodzin w konkretnej parafii, dekanacie czy diecezji. Studium przeznaczone jest dla par małżeńskich aktywnie zaangażowanych w życie parafii, które po konsultacji z księdzem proboszczem zdecydują się służyć radą, pomocą i profesjonalnym wsparciem młodym małżeństwom i rodzinom we własnej wspólnocie parafialnej.
Absolwent studium będzie przygotowany do udzielania profesjonalnej pomocy małżeństwom i rodzinom w kryzysie. Wiedza ta obejmować będzie rodzaje i funkcje kryzysów, psychoprofilaktykę uzależnień, psychologię rozwojową, sposób prowadzenia mediacji i komunikację interpersonalną. Forma warsztatowa pozwoli na nabycie konkretnych umiejętności pracy z parami. Zajęcia będą miały głównie formę warsztatową. Wśród tematów, które zostaną poruszane znajdą się: mediacje rodzinne, komunikacja interpersonalna, sposoby pomagania
w kryzysie, udzielanie informacji zwrotnej, psychologia uzależnień i psychologia rozwojowa, współczesne zagrożenia płynące z mediów. Będzie też mowa o duchowości w małżeństwie, o tym, jaka moc płynie z sakramentu małżeństwa i jak dobrze z niej korzystać, jak się wspólnie modlić i wzrastać duchowo. W sumie przewidziane jest sześć dni pracy warsztatowej i pięć dni wykładów. Zajęcia będą się odbywać dwa razy
w miesiącu, w soboty.
Zwracamy się z prośbą do Czcigodnych Księży Dziekanów / Czcigodnych Księży Wicedziekanów o skierowanie jednej pary małżeńskiej z dekanatu bezpośrednio
do PWTW.
Zasady rekrutacji oraz wykaz potrzebnych dokumentów znajdują się na stronie internetowej PWTW: www.pwtw.pl. Rekrutacja trwa od 1 lipca do 25 września 2015 r. Koszt studium to 700 zł. za semestr.
- Studium pastoralne dla Parafialnych Rad Duszpasterskich
Celem studium jest m. in. przygotowanie przedstawicieli PRD do świadomego budowania i uczestniczenia w życiu wspólnoty parafialnej oraz rzeczywistego włączenia się w realizację programu duszpasterskiego w ramach diecezji, dekanatu, parafii i wspólnoty lokalnej.
Zjazdy odbywać się będą w następujące soboty (w godz. 9.30 – 14.30):
17 października 2015
14 listopada 2015
12 grudnia 2015
23 stycznia 2016
27 lutego 2016
Zgłoszenia przedstawicieli PRD, którzy podejmą formację w ramach studium pastoralnego, należy dostarczyć do PWTW do 25 września 2015 roku. Formularze do pobrania znajdują się na stronie: www.pwtw.pl.
Do zgłoszenia należy dołączyć ponadto skan pisma od proboszcza parafii delegującego do udziału w studium.
- Szkoła Liderów Wolontariatu Światowych Dni Młodzieży
Zaproszenie do udziału w Szkole Liderów Wolontariatu jest skierowane do osób świeckich aktywnie działających w swoich parafiach, ruchach i wspólnotach katolickich, ale także tych, którzy jeszcze nie są w nic zaangażowani, a chcieliby podjąć posługę wolontariusza podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 r. Szkoła Liderów Wolontariatu jest unikalną szansą, by zdobyć umiejętności potrzebne nie tylko w posłudze wolontariusza ŚDM, ale też przygotować się do podjęcia wielu funkcji w parafii, wspólnocie czy ruchu i stać się katolickim liderem. Projekt jest skierowany do młodych dorosłych, zwłaszcza studentów, młodych pracujących oraz osób uczących się w ostatnich klasach szkoły średniej.
Absolwent Szkoły Liderów Wolontariatu uzyska profesjonalną wiedzę na temat pracy wolontariusza podczas Światowych Dni Młodzieży, a także pozna tajniki prowadzenia zespołów i rad parafialnych, organizacji wydarzeń ewangelizacyjnych i animowania ważnych wydarzeń w parafii. Uczestnicy zdobędą także wiadomości na temat tego, jaka jest rola świeckich w Kościele, jak pracować z grupą, jak być asertywnym, jak skutecznie się komunikować i reagować w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia obejmują swą tematyką nie tylko specyfikę posługi wolontariusza podczas ogólnoświatowego spotkania młodych w 2016 roku, ale również szereg zagadnień przydatnych w organizacji różnych parafialnych inicjatyw przyszłości. Będą miały formę wykładów i warsztatów. Ogólna liczba zajęć obejmuje 36 godzin lekcyjnych.
Program zajęć został podzielony na trzy moduły:
– moduł teologiczno-pastoralny, dotyczący istoty Kościoła, roli świeckich
we wspólnocie wierzących, oraz zagadnień związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży;
– moduł pedagogiczno-pastoralny, mający na celu wykształcić w uczestnikach podstawowe umiejętności skutecznej komunikacji oraz zachowań lidera kierującego pracą ludzi w grupie;
– moduł wiedzy techniczno-organizacyjnej, obejmujący zagadnienia prawa publicznego, zachowań w sytuacjach kryzysowych, oraz pierwszej pomocy.
Zajęcia Szkoły Liderów Wolontariatu będą odbywały się w cyklu comiesięcznych spotkań, w soboty w godzinach 9-14.30 w siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Dewajtis 3. Potrwają od października 2015 do czerwca 2016 roku.
Rekrutacja trwa od 1 lipca do 25 września 2015 r. Kandydaci zobowiązani są
do przedstawienia następujących dokumentów: podanie, trzy zdjęcia oraz zaświadczenie od proboszcza parafii kandydata.
Koszt całego kursu to 400 zł/osobę.
- Księży Dziekanów i Księży Wicedziekanów uprzejmie informujemy, że kongregacja dziekanów, wicedziekanów, dekanalnych animatorów dzieci i młodzieży oraz dekanalnych ojców duchownych planowana jest na piątek, 16 października br. w godzinach 10.00 – 14.00. Stosowne pisma Księża otrzymają w najbliższym czasie.
- W dniach 18 – 23 października 2015 roku rozpocznie się kolejny, dwuletni cykl zajęć w Szkole dla Spowiedników, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincję Krakowską, pod patronatem Komisji ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski oraz we współpracy z Penitencjarią Apostolską. W zajęciach Szkoły uczestniczyło dotychczas ok. 200 księży diecezjalnych i zakonnych z Polski i z zagranicy. Dyrektorem szkoły jest o. Adam Gęstwa OFM Cap.
Podstawowy program Szkoły jest realizowany w czterech pięciodniowych sesjach odbywających się w ciągu dwóch lat. Zajęcia prowadzą zarówno wykładowcy uczelni katolickich, jak i znani spowiednicy – praktycy. Program Szkoły przewiduje ponadto zajęcia z antropologii kulturowej i psychologii. Ważnym elementem programu jest analiza konkretnych przypadków spowiedniczych.
Zgłoszenia można nadsyłać do 1 października 2015 roku: e-mail: szkoladla@gmail.com; tel.: 796 862 401; www.szkola.kapucyni.krakow.pl
- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza Księży do wzięcia udziału w ogólnopolskich rekolekcjach kapłańskich prowadzonych przez ks. dr. Sławomira Augustynowicza, absolwenta KUL-u, rekolekcjonisty i wykładowcy teologii moralnej i etyki społecznej w seminarium duchownym. W rekolekcjach weźmie udział ks. biskup Henryk Tomasik.
Zaproszenie skierowane jest do księży zainteresowanych Stowarzyszeniem oraz do kapłanów pełniących funkcję asystentów oddziałów i kół KSM. Uczestnicy na zakończenie otrzymują potwierdzenie o odbytych rekolekcjach kapłańskich oraz zaświadczenie do szkół o ukończeniu kursu z zakresu wiedzy i form pracy
z młodzieżą.
Rekolekcje odbędą się w dniach 19 – 22 października 2015 roku w Wigierskim Areopagu Nowej Ewangelizacji (Pokamedulski Klasztor w Wigrach), Wigry 11, 16 – 400 Suwałki. Rekolekcje rozpoczynają się w poniedziałek spotkaniem przy kawie o godz. 16.00, kolacja o godz. 18.00, Msza św. o godz. 19.30, zakończenie w czwartek obiadem o godz. 13.00. Całkowity koszt uczestnictwa w rekolekcjach wynosi 300 zł. Prosimy o zabranie ze sobą alby i stuły.
Zgłoszenia należy kierować na adres: Biuro Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Miodowa 17/19, 00 – 246 Warszawa, tel. 68 453 92 73; tel./fax: 68 453 92 74; e-mail: prezydiumksm@gmail.com. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ksm.org.pl.