Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY –
Ważne!!!
W związku z organizacją diecezjalnego dnia młodzieży, księża, dzięki życzliwości ks. rektora Krzysztofa Pawliny są zwolnieni z drugiego dnia formacji permanentnej. Program formacji permanentnej jest przewidziany na 19 listopada i proszę się z nim zapoznać – Program
Drodzy Księża,
W październiku br., PIELGRZYMKOWĄ SZTAFETĄ MŁODYCH do grobu bł. Stefana Wyszyńskiego w Archikatedrze Warszawskiej, w naszej archidiecezji rozpoczęliśmy obchody 36. Światowego Dnia Młodzieży. Zakończą się one Diecezjalnym Dniem Młodzieży zorganizowanym w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie, w sobotę przed Niedzielą Chrystusa Króla Wszechświata – 20.11.2021 r. Wybrane przez papieża Franciszka hasło na tegoroczne ŚDM, pochodzi z Dziejów Apostolskich: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (por. Dz 26,16) i to ono wyznaczy temat oraz przebieg tych uroczystości.
Program diecezjalnych obchodów 36. Światowego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej będzie miał następujący przebieg:
od godz. 10:00 – przyjazd młodzieży z wszystkich parafii archidiecezji do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie
- 10:15 – 11.45 – zawiązanie wspólnoty, świadectwa, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia
- 11.45 – przygotowanie do Eucharystii
- 12:00 – Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, z udziałem księży biskupów pomocniczych oraz wszystkich księży obecnych na spotkaniu
- 13:30 – zakończenie spotkania
Ufamy, że mimo ciągle jeszcze panującej pandemii, będzie możliwe zorganizowanie tego wydarzenia i nie będzie przeszkód by mogło się odbyć zgodnie z planem i zapowiedziami. Jeśli jednak przez obostrzenia epidemiczne stałoby się inaczej, będziemy o tym informować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej archidiecezji.
Pragniemy zaznaczyć i jeszcze raz podkreślić, że na spotkanie zaproszona jest młodzież nie tylko przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, ale nade wszystko młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych (lektorzy, starsi ministranci oraz wszystkie młodzieżowe zespoły parafialne, młodzież szkół średnich, młodzież akademicka i post-akademicka). To oni są głównymi adresatami tych obchodów. Taka też jest wola i intencja Księdza Kardynała.
Szczegółowe informacje dotyczące organizacji Diecezjalnego Dnia Młodzieży zostały przekazane w poczcie kurialnej, którą księża dziekani otrzymali podczas kongregacji w ubiegłą sobotę. Powinny one dotrzeć na każdą parafie.
Poniżej zamieszczam link do karty zgłoszeniowej, którą proszę przywieźć ze sobą na spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej 20 listopada 2021.
Pismo do księży wysłane na parafie dot. organizacji Diecezjalnego Dnia Młodzieży
Olimpiada Teologii Katolickiej OTK
Przypominamy o możliwości zgłaszania szkół i uczniów do Olimpiady Teologii Katolickiej. Etap szkolny OTK odbędzie się dnia 17 listopada 2021 roku o godz. 11.00. Materiały potrzebne do przeprowadzenia etapu szkolnego zostaną wysłane zgłoszonym szkołom (do katechetów) droga mailową. Zgłaszając szkołę i uczniów biorących udział w Olimpiadzie proszę o przesłanie również listy uczestników.
Szczegółowe informacje oraz wykaz literatury przewidzianej na poszczególne etapy Olimpiady można znaleźć na stronie internetowej www.otk.pl
Zgłoszenia i regulamin https://otk.pl/regulamin/
RORATY 2021 „Budujemy żywy Kościół”
Zapraszamy na roraty z „PROMYCZKIEM”. W tym roku razem z Martyną, Dawidem, Zosią oraz ich wujkiem Andrzejem, jezuitą, udamy się w podróż do Rzymu, gdzie podróżnicy spotkają Ojca Świętego Franciszka. Dowiedzą się, co robi na co dzień papież oraz poznają wielkich świętych, którzy w ciągu wieków budowali Kościół z wielkiej litery, czyli uczyli ludzi jak być świętymi: św. Józefa, św. Ignacego Loyolę, św. Maksymiliana Kolbe, św. Jakuba Apostoła, bł. Marię Teresę Ledóchowską oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Na początku rorat dzieci otrzymają tekturową planszę, którą będą każdego dnia uzupełniać postacią świętego lub fragmentem Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W ramach kazania obejrzą animowany film lub odsłuchają nagranie audio, po czym odpowiedzą na kilka pytań. Istnieje również możliwość zamawiania indywidualnych pakietów dla rodzin oraz obejrzenia filmów każdego dnia rano na kanale YouTube „Promyczek NS”. Zapraszamy aby zapoznać się z propozycją: https://sklep.promyczek.pl
WEBINAR Antykoncepcja – wielka historia małej pigułki.
W środę 10 listopada o 19.00 zapraszamy na webinar pt.: Antykoncepcja – wielka historia małej pigułki.
Organizatorem webinaru jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
Podczas webinaru omówimy rodzaje i sposób działania antykoncepcji, ze szczególnym uwzględnieniem środków hormonalnych. Sprawdzimy ich skuteczność i możliwe skutki uboczne. Zastanowimy się, dlaczego – skoro powszechnie uważa się pigułkę za dobrodziejstwo ludzkości – niektórzy lekarze odmawiają jej przepisywania, powołując się na klauzulę sumienia.
Zapisy już trwają pod linkiem: (przy zapisie należy podać swojego maila, aby otrzymać przypomnienia oraz bezpośredni link do transmisji na YouTube).
Podczas webinarów przekazujemy wiedzę w przystępnej formie, popartą naukowymi badaniami z całego świata.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Guziak-Nowak – dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka
Wszystkie chętne osoby otrzymają zaświadczenia (przydatne m.in. do awansu zawodowego dla nauczycieli). Chęć otrzymania zaświadczenia będzie można zgłosić podczas webinaru.
Udział w webinarach jest bezpłatny.
Więcej o webinarach: https://pro-life.pl/webinary/