Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W najbliższym czasie ....

PROŚBA O WYPEŁNIENIE ANKIETY !! – bardzo ważne

Wydział Teologiczny UKSW oraz cztery Stowarzyszenia: Katechetyków Polskich, Liturgistów Polskich, Homiletów Polskich oraz Pastoralistów Polskich organizują w dniach: 18 – 21 IX 2023 r. II Kongres Teologii Praktycznej PARAFIA JUTRA. Ma on dokonać diagnozy obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analizy w świetle nauczania Magisterium pod kątem communio (oceniać) i wytyczyć kierunkowe działania dla działalności polskich parafii (działać). Do udziału w kongresie, oprócz członków wspomnianych stowarzyszeń, zostali też zaproszeni przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Zespołu ds. Apostolstwa Świeckich, Ogólnopolskiej Rady Ruchów oraz dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich jak też aktywni proboszczowie. Chodzi o stworzenie płaszczyzny spotkania teologów z osobami tworzącymi powyższe struktury Kościoła w Polsce, co ma zaowocować harmonijnym połączeniem wymiaru normatywnego i duszpasterskiego, oraz wypracowywaniem strategii dla Kościoła w Polsce w kontekście funkcjonowania parafii. Temu zadaniu będą służyć nie tylko sesje plenarne, ale także sesje tematyczne podejmujące następujące zagadnienia: Liturgia w centrum życia parafii; Parafia szukająca; Formacyjne zadanie parafii; Rodzina w parafii; Parafia a lokalne instytucje życia społecznego; Tożsamość świeckich i prezbiterów a ich współodpowiedzialność za parafię.

link do ankiety dla katechetów:

https://katecheci-uksw.webankieta.pl/

Serdecznie dziękuję.

 

Pokaz filmu „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”

Dnia 21 października o godz. 18.00 w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie zostanie zaprezentowany film pt. „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”. Wstęp jest wolny.

W prezentacji wezmą udział m.in. bp Michał Janocha, reżyser Paweł Woldan, prof. Jan Żaryn, główny konsultant historyczny filmu, prezes Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Po pokazie przewidziana jest dyskusja z twórcami filmu.

„Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I” to fabularyzowany dokument opowiadający o losach Kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 roku. W filmie przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w czasie wojny i okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli hierarchów takich jak kardynał August Hlond.

– Robiąc film historyczny, reżyser musi zapomnieć o swoich ambicjach artystycznych. Profesjonalizm i artyzm to dwie różne rzeczy, czasem się wykluczające. Mój film jest dobry, ale nie jest artystyczny. To wycieczka pasjonująca, opowiada nie tylko o ofiarach, ale i bohaterach polskiego Kościoła jak kard. Hlond czy abp Sapieha. Dzięki nim mieliśmy Kościół taki, jaki mamy, czyli wspaniały – powiedział reżyser filmu, Paweł Woldan.

Autor filmu szczególną uwagę zwrócił na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec Kościoła katolickiego – grabieże kościołów, profanacja miejsc i symboli świętych. Ukazano także martyrologię duchowieństwa, jednej z najbardziej prześladowanych grup polskiego społeczeństwa podczas okupacji. Nie pominięto także omówienia stosunku kościoła katolickiego do władz okupacyjnych i ogólnie pojętej, zbrodniczej polityki III Rzeszy. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z września 1939 r. oraz z całego okresu II wojny światowej.

Reżyser i scenarzysta filmu, Paweł Woldan jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych, w tym wielu poświęconych figurom księży, m.in. o kard. Stefanie Wyszyńskim, kard. Auguście Hlondzie, czy o ks. Jerzym Popiełuszce. Jest laureatem wielu nagród filmowych.

W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej. W 2017 roku za całokształt twórczości otrzymał Platynowy Opornik na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. W 2019 roku Grand Prix Zamojskiego Festiwalu Filmowego – za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.

Swoją konsultacją produkcję wsparli dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, Jacek Macyszyn i Mieczysław B. Voght. Za komentarze historyczne do filmu odpowiedzialni byli prof. Jan Żaryn oraz reżyser, Paweł Woldan. Autorem muzyki jest Andrzej Krauze.

 

IV FORUM MŁODYCH ORSZAKU TRZECH KRÓLI – 23 października

Zapraszamy wszystkich młodych ze szkół średnich do uczestnictwa w IV Forum Młodych Orszaku Trzech Króli.

Jest to okazja do spotkania się w większym gronie i podyskutowania na różne tematy. W tym roku tematem przewodnim jest Kim jestem? Kim będę?

Młodzież spotka się ze studentami, którzy będą mówić o swoich studiach, oraz z osobami z doświadczeniem zawodowym.

 

Dla młodzieży z daleka możliwy jest także nocleg w szkole na karimatach.

Więcej: https://orszak.org/aktualnosci/iv-forum-mlodych-250.html

 

CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE

Zbliża się 11. edycja Festiwalu Chrześcijańskie Granie. Na jednej scenie wystąpi czołówka młodej sceny muzyki z dobrym przesłaniem. Dla szkół, wspólnot i parafii przygotowaliśmy mały konkurs.

Do wygrania są 3 pakiety po 10 biletów na Festiwal Chrześcijańskie Granie. Poniżej przesyłam link do wydarzenia. 

Będę wdzięczny za pomoc w promocji wydarzenia, tak aby informacja dotarła do zainteresowanych osób.

Link do konkursu: Wygraj bilety na 11. Festiwal Chrześcijańskie Granie! (chrzescijanskiegranie.pl) i

Wygraj bilety na 11. Festiwal Chrześcijańskie Granie! | Facebook

Link do wydarzenia na FB: 

Festiwal Chrześcijańskie Granie 2022 | Facebook

Spot promujący wydarzenie:

https://www.facebook.com/1358230441/videos/1617574375312122/

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Proszę  o zapoznanie się z informacjami i sposobem organizacji grup, rejestracji oraz możliwości uczestnictwa w Światowych dniach młodzieży. Wszelkie informacje otrzymali państwo w folderach na odprawie katechetycznej. Poniżej zamieszczam link do prezentacji, która te informacje zawiera.

Prezentacja

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ – OTK

W załącznikach umieszczam kopię pisma informującego o Olimpiadzie Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2022/2023. Umieszczam  również formularze zgłoszeniowe oraz regulamin. Wszelkie informacje oraz obowiązująca w tym roku literatura dostępne są na stronie internetowej olimpiady:

www.otk.pl.

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy