Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
SZKOLENIA DLA KATECHETÓW
Przypominam, że we wrześniu (23 IX, 30 IX) oraz 4 października odbywają się szkolenia dla katechetów według regionów. Szkolenia są obowiązkowe. Proszę zatem zapoznać się z grafikiem spotkań, który jest dostępny w informatorze oraz na stronie Archidiecezji w zakładce >>>”serwis dla katechetów”.
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW ARCH. WARSZAWSKIEJ
Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę do Częstochowy dla maturzystów z naszej diecezji. W tym roku pielgrzymka odbędzie się w 2 terminach: 5 i 6 października według rozpiski zamieszczonej poniżej. Szczegółowy program spotkania znajduje się w informatorze. Proszę o organizowanie pielgrzymek w swoich szkołach i docieranie na Jasną Górę ok godz. 9.45, abyśmy mogli rozpocząć nasze spotkanie o 10.00.
- 5 października (czwartek)
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – I tura (dekanaty: bielański, jelonkowski, ochocki, wolski, żoliborski, czerski, kampinoski, lasecki, piaseczyński, warecki, konstanciński, wilanowski, mogielnicki, ursynowski)
- 6 października (piątek)
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – II tura (dekanaty: staromiejski, śródmiejski, ursuski, błoński, brwinowski, grodziski, pruszkowski, raszyński, mokotowski, grójecki, tarczyński)
Program pielgrzymki jest następujący:
– godz. 10.00 – powitanie pielgrzymów, wystąpienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
– godz. 10.15 – program modlitewny z możliwością spowiedzi
– godz. 11.00 – konferencja ks. prof. dr hab. Roberta Skrzypczaka
– godz. 11.45 – przejście do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej,
– godz. 12.00 – uroczysta Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej
(po modlitwie po Komunii świętej nastąpi Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów Archidiecezji Warszawskiej),
– po Mszy świętej czas na posiłek i zwiedzanie indywidualne Jasnej Góry.
KONKURSY ARCHIDIECEZJALNE
Przypominamy, że z końcem września upływa termin zgłaszania szkół do udziału w Konkursach organizowanych przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży dla uczniów szkół z terenu Archidiecezji Warszawskiej. Wszelkie informacje znajdują się w Informatorze katechetycznym na str. 100 – 155.
XXI Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II
Zachęcamy do uczestnictwa w recytatorskim konkursie o zasięgu wojewódzkim dla uczczenia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Wszelkie informacje dostępne są w informatorze diecezjalnym, a także zamieszczone poniżej w linkach.
STREFA KATECHETY
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które przygotowało dla Was Wydawnictwo Świętego Wojciecha oraz Strefa Katechety.
Pierwsza w Polsce aplikacja mobilna Strefa Katechety do bezpłatnego pobrania
https://www.youtube.com/watch?v=alRiT6HBWNg
Niezbędnik KATECHETY
Znajdziecie w nim Państwo: pomoce okołopodręcznikowe, interaktywne poradniki metodyczne, filmy, prezentacje, PSO, Plany wynikowe, rozkłady materiałów.
Wszystkie nasze rozkłady dostępne są w e-dziennikach: Librus, Vulcan oraz mobiDziennik
Zapraszamy na bezpłatne webinaria, o których dowiecie się Państwo obserwując nasza stronę www.strefakatechety.pl, zapisując się do newsletter’a, lub śledząc nasze profile w mediach społecznościowych.
Mojżesz i Ziemia Obiecana.
Poznaj unikatową grę planszową i wykorzystaj ją do pracy z dziećmi i młodzieżą!
Mojżesz i Ziemia Obiecana to nowoczesna gra planszowa dla szerokiego grona odbiorców. Idealna na rodzinne spotkania z Biblią, do wykorzystania na katechezie (nawet 6 jednostek lekcyjnych), w grupie klasowej, parafialnej, czy rekolekcyjnej – dla każdej grupy wiekowej. W jedną grę w warunkach szkolnych może grać od 12 do 30 osób. Tematy do realizacji przy okazji gry to 10 przykazań, tożsamość dzieci i młodzieży, modlitwa, eucharystia, paralele biblijne, pustynia, wybranie, Kościół, Królestwo Boże. Dedykowane grze scenariusze zajęć z metodami aktywizacyjnymi, w nowoczesny, przystępny sposób pokazują głębię Biblii, Historii Zbawienia i Nauki Kościoła, aktualnych jak nigdy, tu i teraz.
To owoc rocznej pracy zespołu nauczycieli, edukatorów, twórców i projektantów, dziesiątek spotkań i próbnych rozgrywek w grupach testowych i ogólnopolskich turniejów gry.
„Mamy nowoczesną, ciekawą grę planszową entuzjastycznie przyjętą przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz nauczycieli. Objętą patronatem Komisji Nauczania Religii Katolickiej Episkopatu Polski i Tygodnika Niedziela.” mówi Tomasz Bastkowski (teolog i autor gry).
Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarze dla katechetów z diecezji warszawskiej 12 października 2023 o godz. 19.30 pt.
„Chrześcijańskie gry planszowe, jako nowoczesne i efektywne metody edukacyjne” oraz do udziału w I Turnieju Chrześcijańskich Gier Planszowych 2023-2024
Więcej szczegółów o grach, jej autorach, turniejach i wydarzeniach znajdziecie na naszych stronach i materiałach filmowych:
SOUND OF FREEDOM. DŹWIĘK WOLNOŚCI.
Szczęść Boże! W imieniu Rafael Film mam przyjemność przekazać informację, że 15 września do polskich kin wchodzi film: „Sound of freedom. Dźwięk wolności„.
To jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina! Niechciany przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał 5 lat na półce. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin. Bez wielomilionowej, zwyczajowej promocji ale za to z towarzyszącą mu gigantyczną, oddolną pocztą pantoflową i opinią filmu, który „każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności.
“Sound of Freedom. Dźwięk wolności” to prawdziwa historia Tima Ballarda (w tej roli znany z „Pasji” Jim Caviezel), byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed handlarzami seksualnymi. Mimo tematyki, twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a empatię i emocje widzów budują w sposób subtelny, choć – jak przystało na film misyjny – jednoznaczny.
Bardzo trafnie o filmie wypowiedział się jeden z biskupów kolumbijskich: „To przerwanie zmowy milczenia panującej wokół tego tematu – co jest bardzo nie na rękę tym, którzy na handlu dziećmi zarabiają krocie. To także obnażenie hipokryzji mediów, które z upodobaniem opisują rzekome „zbrodnie Kościoła”, przymykając oczy na problemy o nieporównanie większej skali.”
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat: https://opoka.org.pl/News/Swiat/
Długo nie było wiadomo, czy film uda się pokazać polskim widzom, wreszcie pod koniec sierpnia pojawiło się zielone światło. Okazało się jednak, że jedynym terminem, w którym film może być szeroko grany na ekranach polskich kin jest 15 września. To ekspresowe tempo wprowadzenia filmu sprawiło, że Rafael Film nie zdążył wysłać do parafii i wspólnot zwyczajowego pakietu materiałów. Próbujemy zatem nadrobić ten brak wysyłką mailową.
W załączniku przesyłamy przykładową treść ogłoszenia parafialnego, a klikając w poniższy link można pobrać materiały do wydruku:
Rozmowę z Twórcami poprowadzi Artur Wolski
Scenariusz wydarzenia:
- 14.30 – przywitanie widzów oraz krótkie wprowadzenie
- 14.35 – 16.30 – projekcja filmu
- 16.35 – 17.15 – rozmowa z Twórcami, którą poprowadzi Artur Wolski
„OBRAZ I SŁOWO”
Wybrane teksty zaprezentują: Krystyna Czubówna, Radosław Popłonikowski, Grzegorz Pawlak.
Rozmowę z Autorami poprowadzi: Miłka Skalska
Muzyczna niespodzianka: Agnieszka Zielińska
Wstęp wolny!
Tu link: https://facebook.com/