Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
SZKOLENIA DLA KATECHETÓW
Przypominam, że we wrześniu (30 IX) oraz 4 października odbywają się szkolenia dla katechetów według regionów. Szkolenia są obowiązkowe. Proszę zatem zapoznać się z grafikiem spotkań, który jest dostępny w informatorze oraz na stronie Archidiecezji w zakładce >>>”serwis dla katechetów”.
Informuję jednocześnie, że osoby zaniedbujące uczestnictwo w szkoleniach i rekolekcjach będę zapraszał na osobiste spotkanie w Wydziale Katechetycznym.
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW ARCH. WARSZAWSKIEJ
Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę do Częstochowy dla maturzystów z naszej diecezji. W tym roku pielgrzymka odbędzie się w 2 terminach: 5 i 6 października według rozpiski zamieszczonej poniżej. Szczegółowy program spotkania znajduje się w informatorze. Proszę o organizowanie pielgrzymek w swoich szkołach i docieranie na Jasną Górę ok godz. 9.45, abyśmy mogli rozpocząć nasze spotkanie o 10.00.
- 5 października (czwartek)
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – I tura (dekanaty: bielański, jelonkowski, ochocki, wolski, żoliborski, czerski, kampinoski, lasecki, piaseczyński, warecki, konstanciński, wilanowski, mogielnicki, ursynowski)
- 6 października (piątek)
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – II tura (dekanaty: staromiejski, śródmiejski, ursuski, błoński, brwinowski, grodziski, pruszkowski, raszyński, mokotowski, grójecki, tarczyński)
Program pielgrzymki jest następujący:
– godz. 10.00 – powitanie pielgrzymów, wystąpienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
– godz. 10.15 – program modlitewny z możliwością spowiedzi
– godz. 11.00 – konferencja ks. prof. dr hab. Roberta Skrzypczaka
– godz. 11.45 – przejście do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej,
– godz. 12.00 – uroczysta Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej
(po modlitwie po Komunii świętej nastąpi Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów Archidiecezji Warszawskiej),
– po Mszy świętej czas na posiłek i zwiedzanie indywidualne Jasnej Góry.
STUDIUM „SZTUKA BYCIA KATECHETĄ” – Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży we współpracy z AKW
Co proponujemy?
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności dobrego mówienia i komunikacji niewerbalnej; z większą swobodą poruszać się po świecie sztuki; wprawnie dyskutować o trudnych zagadnieniach z historii Kościoła i Biblii, a także rozwinąć umiejętności osobowościowe wyrażania uczuć, komunikowania potrzeb, budowania, podtrzymywania i naprawiania więzi, to serdecznie zapraszamy na nasze studium. Zdobyta wiedza i umiejętności poszerzą Twój warsztat profesjonalny i osobiste doświadczenia.
Poznasz także inspirujących wykładowców. Pragniemy, aby nasi słuchacze wzbogacili swój warsztat katechetyczny o nową wiedzę i umiejętności. Dlatego każde zajęcia składać się będą z dwóch części: pierwsza będzie miała formę wykładu druga zaś formę warsztatową.
Dla kogo?
Studium skierowane jest w pierwszym rzędzie dla katechetów. W zajęciach mogą uczestniczyć także inne osoby pełnoletnie bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania.
Gdzie i kiedy?
Plan zajęć w roku akademickim 2022/2023
Bloki tematyczne:
– o dzieciach z problemami
– w świecie Biblii
– Sztuka – zwierciadło Ewangelii
– Między wiarą a psychologią
Terminy zajęć:
25 X
22 XI
6 XII
10 I
21 II
13 III
17 IV
15 V
Zajęcia będą obywały się w środy w godzinach 17:00-19:00 w budynku Kurii Metropolitalnej w Warszawie przy ul. Miodowej 17/19. Osoby uczestniczące w studium są w danym roku zwolnione ze szkoleń organizowanych w rejonach. Po zakończeniu roku wszyscy absolwenci otrzymają zaświadczenia o odbyciu kursu.
Zaproszenie na wydarzenie „Chrześcijańskie gry planszowe, jako nowoczesne i efektywne metody edukacyjne.”
Wtorek 17 października o godz. 19.00.
Szkolenie na platformie ZOOM poprowadzi zespół edukatorów Dobrych Gier.
Serdecznie zapraszamy!
Link do spotkania będzie podany w kolejnych wiadomościach.
W naszej diecezji powstają grupy skautowe dla dzieci i młodzieży tworzone przez organizację skautingu Wędrownicy. Wędrownicy przychodzą do nas z diecezji warszawsko-praskiej, gdzie rozwijają się od 2014 roku i mają pod opieką ponad 300 dzieci.
Wędrownicy istnieją po to, aby służyć Bogu i Kościołowi. Chcą, aby ich wychowankowie byli zakorzenieni w swoich parafiach, czuli się ich współgospodarzami i angażowali się w ich życie. Wędrownicy dążą też do tego, aby grupy skautowe miały charakter wspólnoty chrześcijańskiej skupionej wokół Jezusa Chrystusa. Ich spoiwem ma być przyjaźń, a miłosierdzie kluczem do rozwiązywania trudności.
Radykalizm wiary Wędrownicy łączą z dążeniem do pełnego przeżycia doświadczenia skautingu. Od najmłodszych lat uczą dzieci samodzielności i zaradności, aby w starszym wieku obcowanie z przyrodą nie stanowiło dla nich problemu. Leśne obozy pozwalają im przekonać się, jak dużo szczęścia daje życie proste i blisko natury.
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
„Zdrapka Komunijna” to pomysł dedykowany dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej.
Jest to plansza zawierająca zadania podzielone na dwa okresy. Pierwszy to czas przygotowania do spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej, który zawiera 15 zadań i drugi okres obejmujący dzień samej uroczystości oraz czas bezpośrednio po niej, obejmujący 6 zadań. Wszystkie zadania ukryte są pod zdrapkami, które dzieci stopniowo odkrywają i realizują. Niektóre z nich mogą wykonać samodzielnie, natomiast inne pozwalają zaangażować się również najbliższym, tak aby czas przygotowań i Pierwszej Komunii Świętej był wyjątkowy dla całej rodziny.
Zdrapka posiada pozytywną opinię Wydziału Katechetycznego Diecezji Toruńskiej.
więcej informacji na stronie https://zdrapkakomunijna.pl/
„Laboratorium św. Jana Pawła II”
„Laboratorium św. Jana Pawła II” działające na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu drugi raz organizuje Ogólnopolski Konkurs z wiedzy o życiu św. Jana Pawła II. W minionym roku w Konkursie online wzięło udział 600 uczniów z całej Polski.
Prosimy o umieszczanie plakatu i Regulaminu Konkursu na swoich social mediach.
Info medialne:
Zapraszamy uczniów starszych klas szkoły podstawowej do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Sprint Papieski. 2.0”. Czekamy na zgłoszenia do 31 października 2023 r. Dla najszybszego znawcy życia św. Jana Pawła II czeka super nagroda! Więcej informacji w REGULAMINIE KONKURSU na stronie internetowej i FB „Laboratorium św. Jana Pawła II”
w Toruniu.