Klerycy zapraszają na adoracje krzyża w kościele seminaryjnym

W kolejne piątki Wielkiego Postu, o godz. 20.00, klerycy poprowadzą adoracje krzyża w kościele seminaryjnym • W piątek 25 marca, gdy przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego alumni zapraszają na akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny

Adoracja krzyża to charakterystyczne nabożeństwo dla okresu Wielkiego Postu, które przygotowuje wiernych do Triduum Paschalnego, a zwłaszcza Wielkiego Piątku, oraz Niedzieli Zmartwychwstania.

Nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 20:00 i jest podzielone na dwie części – przez pierwszą godzinę rozważania modlitewne prowadzą klerycy, natomiast w drugiej godzinie “jest więcej ciszy, więcej przestrzeni na osobistą modlitwę, adorację”. – Na zakończenie jest błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego – mówi kleryk Michał Borowski, alumn V roku seminarium duchownego.

Każdemu z tegorocznych nabożeństw przypisano konkretne hasło, są nimi: pokusy, grzech, odnalezienie i nawrócenie. – Przez krzyż Pan pomaga nam przezwyciężyć pokusy, wyzwala od grzechu. Przychodzimy adorować krzyż, ponieważ Bóg zostawił wszystko, żeby znaleźć człowieka – dodaje.

W tym roku, w piątek 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia w kościele seminaryjnym nie będzie adoracji krzyża, ale Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W czasie adoracji krzyża klerycy prowadzą ewangelizację na Krakowskim Przedmieściu i zachęcają przechodniów, aby wstąpili do kościoła. – Zachęcamy, aby wejść do kościoła przynajmniej na chwilę modlitwy – mówi kleryk Borowski.

Adoracje krzyża przygotowują w kolejne piątki Wielkiego Postu roczniki seminarzystów od II do VI.