Kilkudziesięciu mężczyzn przygotowuje się do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej

Mszą świętą pod przewodnictwem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej, w sobotę 15 października, rozpoczął się kurs przygotowawczy do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej •

Przez kilka miesięcy kandydaci będą uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach z liturgiki, prawa kanonicznego, teologii fundamentalnej patrologii oraz nauk biblijnych prowadzonych przez wykładowców Akademii Katolickiej w Warszawie. – Do pełnienia funkcji zostaną pobłogosławieni w maju przyszłego roku – wyjaśnił ks. Bartosz Szoplik.

W archidiecezji warszawskiej pierwsi szafarze pojawili się w 1991 roku. Od 2013 roku duszpasterzem nadzwyczajnych szafarzy i moderatorem kursu przygotowującego do tej funkcji jest ks. dr Bartosz Szoplik.

Nadzwyczajny szafarz to osoba świecka, którą biskup wyznacza do pomocy kapłanowi przy rozdzielaniu Komunii podczas Mszy świętej oraz do zanoszenia jej chorym. Funkcję tę przywrócił w Kościele papież Paweł VI 1973 roku, a polski Episkopat wprowadził ją w 1990 roku.

Kandydatami na nadzwyczajnych szafarzy mogą być mężczyźni w wieku od 25 do 65 roku życia, którzy wyróżniają się dojrzałością w wierze, pobożnością eucharystyczną, posiadają odpowiednie kwalifikacje intelektualne i uczestniczą aktywnie w życiu parafialnym.

Funkcja wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego kandydaci uczestniczą w studium z zakresu teologii i liturgii.