Kard. Nycz: Droga Krzyżowa trwa w całym naszym świecie

Droga Krzyżowa trwa w całym naszym świecie – mówił dziś wieczorem kard. Kazimierz Nycz na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy.

Kard. Nycz wspomniał ofiary niedawnego ataku terrorystycznego w Brukseli i listopadowych zamachów w Paryżu i wszystkich, którzy w różnych miejscach świata zginęli „z rąk okrutnych, bezmyślnych terrorystów”.

Przemawiając spod kościoła św. Anny, metropolita warszawski stwierdził, że Droga Krzyżowa trwa w tych wszystkich miejscach na ziemi, „gdzie toczą się wojny, gdzie ludzie pozbawieni są mieszkań, domów, ojczyzny; gdzie ludzie są prześladowani za przekonania, gdzie chrześcijanie giną za wiarę”.

Kard. Nycz wspomniał o tych wszystkich, którzy szukając możliwości powrotu do swoich domów, do swoich ojczyzn „stają u bram Europy, pukają i czekają na miłosierdzie”. Dodał, że wszędzie tam trwa droga krzyżowa.

Nawiązując do wydarzenia z jednego z warszawskich szpitali, w którym dziecko przeżyło aborcję i zmarło bez udzielenia pomocy, kard. Nycz powiedział: „Nie możemy zapomnieć o tych dzieciach nienarodzonych, które giną w łonach matek”. Jednocześnie zaapelował do wszystkich do matek, ojców, lekarzy, pielęgniarek, położnych a także polityków stanowiących prawo, „żeby nie musiał umierać Chrystus w śmierci tych niewinnych, nienarodzonych dzieci, żyjących pod sercami swoich matek”.

Rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, skoncentrowane na Bożym Miłosierdziu przygotował aktor Radosław Pazura. W rozmowie z Polskim Radiem aktor przyznał, że współczesny człowiek zapomina o tajemnicy miłosierdzia Boga. „Na tym właśnie polega nasza słabość, a potem nasza grzeszność, i zapędzamy bardzo daleko – tak było w moim przypadku” – wyznał Pazura. Dodał, że wszedł na drogę nawrócenia 13 lat temu a ten proces wciąż trwa.

„Miłosierdzie odbywa się zawsze w konfesjonale i do tego zachęca nas Pan Bóg” – powiedział Radosław Pazura. Dodał, że Bożego miłosierdzia można doświadczyć zawsze a jedynym warunkiem jest przyznanie się do grzechu i otwarcie na przebaczenie Boga.

W trakcie Centralnej Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy krzyż między poszczególnymi stacjami nieśli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z kapłanami archidiecezji warszawskiej, siostry zakonne, studenci, Straż Miejska, prawnicy i pracownicy służby zdrowia, żołnierze oraz przedstawiciele stołecznych ruchów i wspólnot, w tym Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnoty Rodzin i Akcji Katolickiej.

KAI

fot. Wojciech Łączyński