Kard. Nycz do nowych księży: waszym zadaniem jest podprowadzać ludzi do sakramentów

"Waszym zadaniem jest podprowadzać ludzi do sakramentów pokuty i eucharystii" - powiedział metropolita warszawski w stołecznej archikatedrze, zwracając się do dziewięciu nowych księży. Kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że w sprawowaniu tych sakramentów nikt ich nie zastąpi

Kard. Nycz wskazał, że to właśnie jest “cała duszpasterska sztuka”, wobec której staną nowi prezbiterzy. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do formacji duchowej i intelektualnej neoprezbiterów na etapie seminaryjnym. Słowa wdzięczności skierował też do rodziców i rodzin wyświęconych dziś diakonów oraz proboszczów ich parafii za to, że pomogli odkryć ich powołania i pomóc im się kształtować.

Przed wręczeniem neoprezbiterom dekretów kierujących ich do pierwszych parafii, w których będą posługiwać przez cztery lata, hierarcha zaznaczył, że będzie to bardzo ważny okres w ich życiu. – Tu się w jakiś sposób kształtuje wasze kapłaństwo – w teorii połączonej z praktyką – powiedział kard. Nycz. Życzył neoprezbiterom, żeby ten czas przeżyli z pokorą, gorliwością i zapałem.

Spośród dziewięciu diakonów, którzy przyjęli w sobotę święcenia prezbiteratu, siedmiu przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a dwóch w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” w Warszawie. Najstarszy z nich ma 37 lat, a najmłodszy – 25.

Święcenia prezbiteratu przyjęli diakoni z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego: Mateusz Baran, Łukasz Bladosz, Patryk Dąchór, Tomasz Jakubowski, Paweł Klefas, Maciej Koźba, Wojciech Szmidt oraz oraz diakoni z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”: Jarosław Patelka i Michał Siatka.

W ciągu ponad 300. lat istnienia Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne dało Kościołowi w Polsce 6. błogosławionych. Są to męczennicy okresu II wojny światowej: ks. Michał Oziębłowski, ks. Michał Woźniak, ks. Edward Detkens, ks. Zygmunt Sajna, ks. Roman Archutowski – rektor okresu wojny; wszyscy beatyfikowani w 1999 r. przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski o oraz ks. Jerzy Popiełuszko

W ciągu tych ponad 300. lat Seminarium było kierowane przez 45. rektorów. Obecnie obowiązki rektora pełni ks. dr Wojciech Bartkowicz.

Natomiast Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater” należy do seminariów diecezjalnych, misyjnych i międzynarodowych. Prezbiterzy, którzy je kończą, są przypisani do konkretnej diecezji i pracują w niej jak pozostali prezbiterzy. Po kilku latach, jeśli miejscowy biskup wyrazi zgodę, wyruszają na misje. W seminariach Redemptoris Mater są formowani kandydaci z różnych krajów.

Obecnie w warszawskim seminarium Redemptoris Mater swoją formację odbywa blisko czterdziestu kandydatów, większość z nich to Polacy. Są też seminarzyści z Hiszpanii, Kazachstanu, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch.

Rektorem warszawskiego seminarium “Redemptoris Mater” jest ks. Alojzy Oberstar, rodem ze Słowenii.

KAI