Kard. Nycz do dziennikarzy: promocja Prymasa Wyszyńskiego aktem sprawiedliwości
Metropolita warszawski zwrócił się z apelem do wszystkich o zaangażowanie się w popularyzowanie osoby Prymasa Wyszyńskiego, który – jak podkreślił był nie tylko człowiekiem Kościoła, ale ważną postacią narodu i państwa (choć niedoskonałego).
„Wszyscy mamy swoisty, moralny obowiązek żeby przybliżając go na nowo jako błogosławionego – nie oddalić go wynosząc na piedestał, ale pokazać go jako człowieka z krwi i kości, który przyjął na siebie wielką rolę w Kościele i narodzie”.
Kard. Nycz wyjaśnił też, że nie oczekuje od dziennikarzy, by w związku z beatyfikacją byli na „na służbie archidiecezji warszawskiej czy Kościoła”. – Róbcie to na miarę swojego dziennikarskiego powołania. Powołania wobec tej ważnej osoby, którą chcemy przybliżyć przy okazji beatyfikacji. Niech każdy robi to, co czuje, że powinien uczynić. „On na to zasługuje także z pewnej sprawiedliwości dziejowej – podkreślił kard. Nycz mówiąc, że Wyszyński należy do tych, którzy byli w ówczesnych mediach państwowych, sekowani i nieobecni. Obecni tylko wtedy, gdy Gomułka lub ktoś inny chciał „przyłożyć”.
Zdaniem metropolity warszawskiego, angażując się obecnie w popularyzowanie postaci Prymasa Tysiąclecia „powinniśmy Wyszyńskiemu oddać to, co mu się ze sprawiedliwości należy, a czego w tamtych czasach nie otrzymał”.
Dziennikarzy prosił, aby każdy na miarę dostępnych mu środków, wolności i odpowiedzialności, zechcieli się włączyć w promowanie osoby kard. Wyszyńskiego w związku z jego beatyfikacją 7 czerwca w Warszawie.
Podczas spotkania noworocznego przedstawiciele mediów wysłuchali wystąpienia red. Grzegorza Polaka pt. „Kard. Stefan Wyszyński: życie większe od legend”.
Na zakończenie życzył dziennikarzom, by rok 2020 był czasem kreatywnej i twórczej pracy na rzecz dobra, prawdy i piękna.
- Link do retransmisji >>
- Jutro udostępnimy tekst wystąpienia red. Grzegorza Polaka
Dziękujemy za Państwa obecność i zaangażowanie