Kard. Nycz: beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zostaje bezterminowo zawieszona

Zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zostaje bezterminowo zawieszona - poinformował kard. Kazimierz Nycz we wtorek 28 kwietnia • Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii

– Kiedy w październiku ubiegłego roku ustalaliśmy ze Stolicą Apostolską termin tej uroczystości, nikomu nawet na myśl nie przyszło, że za pół roku cały świat, nie tylko Polska, znajdą się w stanie pandemii wirusa. Długo teraz zwlekaliśmy z podjęciem tej decyzji, licząc, że może do czerwca sytuacja się uspokoi, ustabilizuje, umożliwiając tego typu uroczystości. Teraz już wiemy, że tak się nie stanie – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Podał trzy argumenty przemawiające za przesunięciem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. – Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy – podkreślił. Zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację.

Metropolita warszawski przyznał, że odczuwa pewien żal, że “coś, na co tak bardzo czekaliśmy musi zostać odłożone”, ale była to decyzja oczywista z uwagi na panujące warunki. Podkreślił, że po ustaniu pandemii będzie wskazany nowy termin, a uroczystość zostanie organizowana w skromnej formie. – Oczywiście przyjmiemy wszystkich, którzy będą chcieli w niej uczestniczyć, ale ich obsługa będzie przeprowadzona w sposób oszczędny. W czasie po pandemii wszyscy będziemy zmuszeni do oszczędności – powiedział.